Çiftçilik belgesi zorunluluğunu kaldıran genelge durduruldu

Çiftçilik belgesi zorunluluğunu kaldıran genelge durduruldu

18.01.2010 - 11:07
Son güncelleme : 11:14
Türkiye Ziraat Odaları Birliği, genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay ' da dava açmıştı

ANKARA - Danıştay 8. ve 10. Daireleri Müşterek Heyeti, tarımsal destekleme ödemelerinde çiftçilerde ziraat odaları tarafından düzenlenen çiftçilik belgesi aranması zorunluluğunu kaldıran Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü genelgesinin yürütmesini durdurdu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, 6 Nisan 2009 tarihli genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay ' da dava açmıştı.

Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Danıştay 8. ve 10. Daireleri Müşterek Heyeti, genelgenin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Müşterek Heyetin kararında, Anayasa Mahkemesi tarafından 5661 sayılı 'Ziraat Bankası A.Ş ve Tarım Kredi Kooperatifleri Tarafından Kullandırılan Toplu Köy İkrazatı ve Grup Kredilerinden Doğan Kefaletin Sona Erdirilmesi Hakkındaki Kanun'un, 'Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın çiftçi kayıt sistemine kayıtlı
çiftçilerden ayni ve nakdi yardım, avans, sübvansiyon, prim gibi tarımsal destekleme ve kredi kullanılması işlemlerinde çiftçilik belgesi aranmamasını' öngören 2. maddesi ile 'Ziraat Odaları Birliği Kanunu ile Gelir Vergisi Kanunundaki ' çiftçi belgesi verilmesi ' yönündeki hükümleri' yürürlükten kaldıran 3. maddesini iptal ettiği anımsatıldı.

'Bu karar üzerine bir süre tekrar Ziraat Odalarından alınacak çiftçilik belgesi ibrazını zorunlu kılan idarenin, daha sonra dava konusu genelgeyle 'çiftçilerden çiftçilik belgesi istenilmesi hususunda yasal bir zorunluluk bulunmadığı' yönünde bir düzenleme yaptığı belirtilen kararda, 6964 sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanununda, destekleme ödemelerine esas olmak üzere çiftçilik belgesi dahil her türlü bilgi ve belgenin verileceğinin Ziraat Odalarının görevleri arasında sayıldığı ve bu yasa hükmünün halen yürürlükte bulunduğu kaydedildi.

Kararda, 'Tarımsal destekleme ödemelerinde ziraat odaları tarafından düzenlenen çiftçilik belgesinin ibrazının gerekli olduğu yönündeki Anayasa Mahkemesi iptal gerekçesi göz önüne alındığında, davalı idarece bu gerekçe göz ardı edilerek hukuka aykırı olarak çiftçilerden, destekleme ödemelerinde çiftçilik belgesi istenmesinde zorunluluk bulunmadığı yolunda düzenleme yapılmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır' denildi.

Davalı Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

Ynt: Çiftçilik belgesi zorunluluğunu kaldıran genelge durduruldu

şimdiiiiiii ziraat odasına gidip her yıl dekar başına bir tlye yakın para ödemeye sonmu demektesiniz
yoksa çiftçinin ödedigi aidat adı altında( yıllık ) paralarla oda başkanlarının taraf etraf kendi köylülerini toplayıp fuar fuar gezdirmeye devammı edecekler bana açıkça bunu deyiverin
en az yirmi senedir ziraat odasına üyeyim şimdiye kadar hiç bir faydasını görmedim
sizler ne gibi bir fayda gördüyseniz yazarsanız memnun olurum

mstafa link=topic=29055.msg243816#msg243816 date=1264164682' Alıntı:
şimdiiiiiii ziraat odasına gidip her yıl dekar başına bir tlye yakın para ödemeye sonmu demektesiniz
yoksa çiftçinin ödedigi aidat adı altında( yıllık ) paralarla oda başkanlarının taraf etraf kendi köylülerini toplayıp fuar fuar gezdirmeye devammı edecekler bana açıkça bunu deyiverin
en az yirmi senedir ziraat odasına üyeyim şimdiye kadar hiç bir faydasını görmedim
sizler ne gibi bir fayda gördüyseniz yazarsanız memnun olurum
ellerine saglık sadece eşkiyalık yapıyolar harac

mstafa link=topic=29055.msg243879#msg243879 date=1264181830' Alıntı:
CANIM MÜHENDİSLERİM NEREYE GİTTİNİZ ŞU YAZIYI BANA BİR İZAH ETSELER GENELGE NEYİ NASIL KALDIRMIŞ
abi ben mühendis degilimde çifciyim işimi cok seviyorum cks devam demek herhalde sanki vergi kacırıyozda ne cıkarılarsa cıkarsınlar uygulayan olmadıktan sonra ne işe yarar ben işime bakarım burda yani cumra ovasında kuyu kazdırmak elektirik cekmek yasak halada yasak takan kim kimseye dur cekemssin bende kazdırdım kuyumu ceza keseriz dediler kesin dedim hapisede girerim dedim tarlayada baskın gelinirse dahada ileri gideriz dedik sen anlamsındır onu care yok mecburuz bu işi yapıyorsak mezara kadar fabrikalarda 365 gün su pampası calışır onlara bişi demiyorlar yani boşver sen işine gücüne bak (yasaklar özel izin alacakmışız izin degil devletin belli yerlerinden para toplamak)

bu yazıyı yorumlatmak için avukatmı bulmam gerekecek kimse yokmu bu genelgenin içerigini izah edecek yaşım 50 olmasa hukuk fakültesine girecegim fakat gözüm kesmiyor okumayı

arkadaşlar bazı kredilerde kobi destekli çiftçi kredilerinde bankalar özellikle ziraat odasından alınan oda kayıt ve çiftçi belgesi istiyordu.çiftçi oldugunu resmi olarak eskiden ziraat odasından alınan belge ile ile kanıtlıyordun.çks çıkınca bu odaların işi bitti gibiydi.bakanlık bunu kaldırmıştı.iş yapmayan yatan ve çiftçi sırtından kazananlar mahkemeyle bu belgeyi vermeye devam edecekler gibi para karşılığı yine verecekler.aidat vs...ben öyle biliyorum.

mstafa link=topic=29055.msg244300#msg244300 date=1264276586' Alıntı:
bu yazıyı yorumlatmak için avukatmı bulmam gerekecek kimse yokmu bu genelgenin içerigini izah edecek yaşım 50 olmasa hukuk fakültesine girecegim fakat gözüm kesmiyor okumayı
Mustafa Amca; şimdi bu destekleme almak için çiftçi belgesi isteniyor, dolayısıyla Ziraat Odalarına gün doğdu..Birde bu bankalardan kullanılan krediler içinde Ziraat Odası kayıtları esas alınıyordu.. Bu yüzden daha fazla destekleme almak isteyenler, kendi arazileri ve kiraladıkları arzileri kayıt altına aldırdı.. Bundan kendilerine bi pay çıkardı ziraat odaları.. Yoksa daha önceleri kimse uğramıyordu..
Daha sonra bu çiftçi belgesi istenmesi kaldırılmak istendi Tarım Bakanlığı tarafından ve kaldırıldı..Yani Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde ki kayıtlar esas alındı..Tabi doğal olarak Ziraat Odasının gelir kapıları kapandı.. Onlarda itiraz ettiler ve dava açtılar.. Haklı bulunmuşlar ve biz yine aidat ödemeye ve belge almak için para ödemeye talim edeceğiz.. Umarım aydınlatmışımdır..Slmlar..Saygılar benden..

nailyetek link=topic=29055.msg244364#msg244364 date=1264288139' Alıntı:
Mustafa Amca; şimdi bu destekleme almak için çiftçi belgesi isteniyor, dolayısıyla Ziraat Odalarına gün doğdu..Birde bu bankalardan kullanılan krediler içinde Ziraat Odası kayıtları esas alınıyordu.. Bu yüzden daha fazla destekleme almak isteyenler, kendi arazileri ve kiraladıkları arzileri kayıt altına aldırdı.. Bundan kendilerine bi pay çıkardı ziraat odaları.. Yoksa daha önceleri kimse uğramıyordu..
Daha sonra bu çiftçi belgesi istenmesi kaldırılmak istendi Tarım Bakanlığı tarafından ve kaldırıldı..Yani Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde ki kayıtlar esas alındı..Tabi doğal olarak Ziraat Odasının gelir kapıları kapandı.. Onlarda itiraz ettiler ve dava açtılar.. Haklı bulunmuşlar ve biz yine aidat ödemeye ve belge almak için para ödemeye talim edeceğiz.. Umarım aydınlatmışımdır..Slmlar..Saygılar benden..
sagolasın muhtarım beni öss den ösym den kurtardın üstüne 4 yılda hukuk fakültesinden kurtardın desene yandı yine kerimin arpa tarlası soyulmaya devam hani bir faydaları olsa cigerim yanmaz teşekkürler işlerinde başarılar dilerim sayın muhtarım

Ziratciler derneği başkanı i. yetkin ve ziraatodaları başkanı ş. bayraktarın bir gün çiftçiyi savunduğunu gördünüzmü? ben görmedim sadece ramazan ayında pidenin zamlanmayacağını beyan ettiler,sanki buğday fiyatları yarı yarıya düşmemiş gibi..