AKÜ PROBLEMİ

Beyler dün gece lazım oldu traktor ama 3 kez cevirdi bıraktı çalışmadı üzerinde 105 lik inci akü var benim önceden steyr vardı onda bile 60 * 60 120 lik akü vardı...küçük değilmi 105 lik

anahtarı 1 konumuna getirdim ısıtma sonene kadar bekledim sonra yakıt otomatiğini pompaladım sonra el gazını yarıya cektim bastım gıy gıy gıy gıy yaptı
iş bitti varmı bir yöntemi...

Ynt: AKÜ PROBLEMİ

aga bızım 90 lıktada bı sorun var kendınden hatalı öbür tümosanlar sabah kırasında tekte calısıyo bızımkı hıc calısmıyo bugun goturduk sanayıye ısıtıcı fln calısmıyodu garantı bıtmeden yapsınlar da rahat edelım

Aküye bir bakım yap istersen sularını kontrol et.ve şarj a tak.senin motor yeni sanırım.yeni traktörlerde pek akü sorunu olmaz .(şarj ve marş sistemleri iyi çalıştığı için.)

genelde fabrikada takılan akü 4-5 yıl gider.büyük akü iyi olur.şunun şurasında bir yada birbuçuk ay sert kış kaldı.onu atlatınca önümüzdeki bahar ve yaz döneminde senin akü seni idare eder.bence masrafa girme.

zayıf akülü traktörler genelde gün içinde ilk çalıştırma da sorun olur.sonra o gün diğer çalıştırmalarda rahat çalışır.günlük periyotta traktör totalde en az yarım saat çalışsın ki traktör akü yü doldursun.

o gün içerisinde traktörle işin bitip park ettiğinde kutup başının birini sök. faydası olur.çalıştıracağın zaman takarsın akü hiç boşalmaz.

marşa basarken traktörün hava emişine elini tıka.marş normalden hızlı basacaktır.bir iki saniye içinde krank devri hızlanınca elini çek.motor kazandığı bu kinetik enerjiyle çalışır

tratörü hafif tümsek bir yere park et.marşı direk bağla(otomobiller gibi anahtarı çevirince marş bassın).uygun bir vitese tak.traktör ü yokuş aşağı bırak.tam debriyajdan ayağını çekerken marşa da bas.bu iki güç birleşince traktör %90 çalışır.

bunlar benim traktör çalıştırmak için kullandığım klasik yöntemler.tabi bir ara kablosu ve yedek akü yada başka bir aracın aküsünden bağlantı kurarak ta çalıştırabilirsin.

bizm 640 ta oluyordu aynı problem 2000 yıllarnda,üzrnde 120 lik akü wardı.biz gittik 160 lık akü taktık 9 sene hiç sorun yaşamadık çok don olduğu zamanlar radyotörü sıcak su ile doldurup,altına ateş yakıp,kızdırark çalıştırırdk bu taktiklede çok güzel çalışıyordu tek marj :D eğer olmazsa bu yönyemide dene!

120 amper kullananlar 135 amper kullansınlar diyebilirim..
marş motorunun kömürlerinide bir baktırın, kablolarını yakabilir.
dinamo kaldırmayabilir inci akü piyasanın bilindik iyi markalarındandır.
akünüzü ölçtürün akünüzde problem çıkmaz kolay kolay.(inci akü)
akünüzün ölçü değeri sıfır ise en yakın yetkili servisinize başvurarak gerekenin yapılması belirtiniz.

ayrıca ısıtma yaparken 30 sn basılı tutuyorsunuz bırakmıyorsunuz ısıtmaya basılı iken kontağı çevirip motoru çalıştırıyorsunuz.
fazala yanan projektörler .traktör üzerindeki teyp sinyali etki eder, aküyü zayıftlatmaya...

illa inci akü bence mutlu akü de güzel.

bir ara new hollsanda lar fabrika çıkışı yiğit akü takılı oluyordu.baksan ufacık akü kocaman motora 4-5 yıl gidiyor.

mesela geçenlerde bir abime 70-56 almıştık.sabahları çalışmıyordu.yani akü almaya usataya gitti.meğer akü sağlam mış.marş dinomosunun yenisini takmışlar.şimdi tek marşta alıyor...

marş motoru kömür veya otamatiğinden kaynaklanıyor olabilir. bölgeden bölgeye fark ettiği için işçilik,yedek parça 40 tl ile 100 tl arasında değişebilir.

biliyorsun bizimkide calısmıyor.bugün ılık su dökerek calıstırabıldım motoru.servisin söyledigine göre son dönemde cıkan tümosanların mars motorlarında sorun varmıs.pazartesi günü parcayı degistirecekler

beyler bende kasım 2009 da 85 80 4x4 aldım.geçen sabah soğukta çalışmadı.fabrikayı ayağa kaldırdım.aküyü değiştirdiler ertesi sabah gene aynı çalışmadı.bida aradım fabrikayı.servisi yonlendırdıler fabrika makd marka marş dinamosu kullanırken nerden ne çalsam diye düüşünmüş ve 3 5 lira attırmak için daha adi olan lucas marka marş dinamosu takmışlar.makd marka dinamonun kömürleri toz kömür oldugu için basmıyor.kömürlerin bakır kömür olarak değiştirilmesi lazım. bu arada traktörlerin üzerinde 120 lik inci akü olması lazım daha küçüğü olursa söleyin değiştirsinler

sezer732 link=topic=29147.msg247564#msg247564 date=1265135232' Alıntı:
beyler bende kasım 2009 da 85 80 4x4 aldım.geçen sabah soğukta çalışmadı.fabrikayı ayağa kaldırdım.aküyü değiştirdiler ertesi sabah gene aynı çalışmadı.bida aradım fabrikayı.servisi yonlendırdıler fabrika makd marka marş dinamosu kullanırken nerden ne çalsam diye düüşünmüş ve 3 5 lira attırmak için daha adi olan lucas marka marş dinamosu takmışlar.makd marka dinamonun kömürleri toz kömür oldugu için basmıyor.kömürlerin bakır kömür olarak değiştirilmesi lazım. bu arada traktörlerin üzerinde 120 lik inci akü olması lazım daha küçüğü olursa söleyin değiştirsinler

benim sattığım ford 3610 da fabrika da takılan lucas şarj dinamosu vardı.sürekli arıza yapıyordu.tam bir baş belasıdır.gittim mako şarj dinamosu aldım.120 liraya almıştım.3 tamir parasına yenileniyor.mako iyi bir marka.italyan Magneti Marelli ile koc un ortak üretimi sanırım..

geçenlerde bende motoru bir çalıştırıyım dedim sadece motorun ışıkları yandı marş basmadı bile sonradan aktarma ile çalıştırdık. akünün suyuna baktım iyice azalmış 2 litre su ekledim. bakımsız denilen akü 2 senede 2 litre su kaybetmiş. demek istediğim akünün iyisini almak lazım
yeni alacak olsam mutludan başkasını almam arabada 5-6 yıldır kullanıyoruz hiçbir problem çıkarmadı.
birde motorlara ana şarter gibi bir uygulamar takmak lazım yada motoru uzun süre kullanmayacaksak akü bağlantılarını sökmek lazım. tercihen sıcak bir yerde muhafaza etmek lazım. birde uzun süre garajda bekleyecekse haftada bir motoru çalıştırıp aküyü biraz şarz ederek canlı tutmak gerekli diye düşünüyorum.