Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, çiftçiye bu yıl yapılacak tarımsal destek ödemelerinin, yaklaşık 1 milyar lira artmasının borç kıskacındaki çiftçinin yüzünü güldüreceğini belirtti.

Hepokur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk çiftçisinin Avrupa Birliği çiftçilerinin çok gerisinde olduğunu, aradaki farkın kapatılması için de tarımda teşviklerin artırılmasının önemli olduğunu belirtti.

Türk çiftçisinin dünya ülkeleri ile rekabet edebilmesi için teşviklerin artırılarak teknolojinin yakalanması gerektiğini ifade eden Hepokur, ''Bu anlamda bir önceki yıla göre tarımsal destekleme ödemelerinin artırılmasını memnuniyetle karşıladık. Tarımsal destek ödemelerindeki artış, borç kıskacındaki çiftçiyi rahatlatacak. Ancak bu ödemler mutlaka bölgesel teşviklerle desteklenmeli'' diye konuştu.

Hepokur, geçtiğimiz yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçinin borç içinde yüzdüğünü ve çiftçilerin ülke genelinde yaklaşık 1 milyon hektar alanda üretimden kaçtığını bildirdi.

Bu yıl da kaçışların devam etmesinin beklendiğini ifade eden Hepokur, ''Destekleme ödemelerindeki bu artış, kaçışın bir miktar önüne geçecek'' dedi.

Kaçışların önüne geçmek için süt teşvikinde önemli bir başarı gösteren Hükümetin bölgesel teşvikleri de gündeme almasını istediklerini anlatan Hepokur, şunları kaydetti:

''Süt tozu teşvikinin ardından süt üreticilerinin yüzü gülmeye başladı. Hükümetten, et teşvikini de Türkiye geneline yaymasını istiyoruz. Teşviklerin yayılmasıyla hayvancılığa olan ilginin artması sağlanacak. Yine tohum teşviklerinin de artırılması üretimden kaçışları azaltacak.''