DAMLAMA SULAMA KULLANAN ÇİFCİLERİMİZİN TAVSİYESİ VE BİLGİLERİ

ÇİFCİ ARKADAŞLAR BİLİYORUZ ' Kİ SULARIMIZ TÜKENMEKTE VE BUNUN İÇİN ALTERNATİF OLARAK DAMLAMAYA GEÇMEYE BAŞLADIK.AZ SU,AZ ERJİ VE AZ ÇALIŞMAK.
BEN DAMLAMA SİSDEMİ KULLANMIYORUM AMA DÜŞÜNÜYORUM DAHA DORUSU MATDİ SIKINTIDAN DOLAYI ŞİMDİK GEÇEMİYORUM.
KULLANAN ARKADAŞLARA ŞU SORUM OLCAK.
1_KESİLMEMEK ŞARTI İLE 22 FİSKİYELİK SUYUM VAR HER FİSKİYE TEK TARAFI 15M ATMAK ŞARTI İLE BU 22 FİSKİYELİK SUYU DAMLAMAYA ÇEVİRSEK BİR KURUMDA NEKADAR ALAN DAMLAMA YAPAR?
2_DAMLAMA YAPTINIZDA KAÇ SAAT AKITIYORSUNUZ?
3_PİYASADA ÇOK ÇEŞİT FİLİTRE SİSDEMLERİ VAR FAZLA KUM GELMEYEN NORMAL KUM GELEN KUYUYA HANGİ DAMLAMA FİTRE SİSDEMLERİNİ ÖNERİRSİNİZ?
4_PANCAR ARASINDA KULLANILAN DAMLAMA PLASTİK BORUNUN DAMLAMA MESAFESİ NORMALI NEKADAR OLUR 20cm,25cm,30cm,40cm.?
5_DAMLATMA YAPILAN PANCAR TARLASINA KAÇ GÜNE BİR DAMLAMA YAPILMAKTA?

DAMLAMA KULLANAN BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR BU KONUDA BENİM GİBİ BİLGİSİ OLMAYAN VE BU İŞİ YAPMAK İSDEYEN ARKADAŞLARA BİLGİLERİNİZİ VE TERCÜBELERİNİZİ YAZARSANIZ SEVİNİRİM
SAYGILARIMLA TURAN

Ynt: DAMLAMA SULAMA KULLANAN ÇİFCİLERİMİZİN TAVSİYESİ VE BİLGİLERİ

ben mısırda ve ayçiçekte kullanıyorum gayet memnunum. ne kadar alanı sulamak istiyorsun ve ne ekeceksin önemli olan bu ilk adımda. o kadar suyla ayçiçeği yada mısırı 1 seferde 15 dekar alan sularsın rahat. ve mazotta ciddi tasarruf sağlar

Damlama sulamayı şeker pancarında kullanıyorum ve memnunum. Sistemimizi NETAFİM Konya`dan Mehmet Bey projelendirdi ve teknik destek verdi. İlgi duyarsanız size telefonunu verebilirim.
- Damlama projesinin çok ciddi bir şekilde hazırlanması gerekiyor, iyice araştırın, yoksa sisteme çok sitem edersiniz...
- Filtrede yatırımdan kaçmayın, sonra çok üzülürsünüz...
- İlk yıl mucize beklemeyin, çünkü hiç ummadığınız sorunlar ile karşılaşacaksınız.

Atila abi ne gibi sorunlar açıklamamışsın!
Kaç saat akıtıyorsunuz?
kaç fiskiyelik suyunuz var ve nekadar yer suluyon bir kurumda?

lafa karışmak gibi oldu ama bildigimi paylaşayım burda etrafmda yapanlar var filitre konusuda kendi kendini temilzleyen su dönmesiyle temizleyen filitreler var israil malı birde normal filitre var ayrıca tekerlekli traktöre tak başka yerlerde kullanabiliyosun ana boruları genellikle 90 lık biz 3 deriz arılı borular kullanıyorlar birde bi büygünüde 4 lü yani damlama borularını 80 100 metre uzunlugu arası döşüyorlar fazlası olanda varmışda ben bilmiyorum 60 hb lik bi dalgıc suyuna göre 20 25 dekar arası suluyor ilk suyu biraz cok 7 8 saat calıştıran var ondan sonra 5 saat arası calıştırıyolar ana dagıtım ve damlama borularınız iyi ayarlamak gerek sanrım benim görüşüm bazı komşular yapıyor bende yapmak isterdim ama elimdeki yagmurlama sistemini damlamaya ceviremem bi yatırım da ister birde sıra arası 80 döüşüyorlar bir sıranın ortasına bir sıra atla birdaha döşe 80 cm her sıryada olur

atila link=topic=29303.msg247083#msg247083 date=1265052124' Alıntı:
Damlama sulamayı şeker pancarında kullanıyorum ve memnunum. Sistemimizi NETAFİM Konya`dan Mehmet Bey projelendirdi ve teknik destek verdi. İlgi duyarsanız size telefonunu verebilirim.
- Damlama projesinin çok ciddi bir şekilde hazırlanması gerekiyor, iyice araştırın, yoksa sisteme çok sitem edersiniz...
- Filtrede yatırımdan kaçmayın, sonra çok üzülürsünüz...
- İlk yıl mucize beklemeyin, çünkü hiç ummadığınız sorunlar ile karşılaşacaksınız.
kısa yoldan ufak bi acıklama olsa iyi olur

1. Dolcevita`nın bahsettiği tam otomatik filtrelerden (Netafim Filtomat) kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.
2. Damlama ile de pancar çıkış sulaması yapılabiliyor, ama o zaman çapada vs sıkıntılar (boru kesilmesi gibi) yaşanıyor. Karapınar/Konya`da uygulanıyormuş. Belki forumda bilgisi olan vardır. Biz pancarın tarla çıkış sulamasını (çimlenme sulamasını) yağmurlama ile yaptık. Dolayısıyla hem yağmurlama sistemine hemde damlama sistemine ihtiyaç duyuluyor.
3. Kuyu çıkışına su saati taktık. Bu sayede gün içinde bile su miktarında değişmeler olduğunu tespit ettik, dolayısıyla su akıtma miktarında bize tavsiye edilenin (... saat su/parsel) pek doğru olmadığına kanaat getirdik. Uygulamamızda iki pancar sırasının arası ıslandığında, yani sıralar arasında rutubet birleştiğinde sulama hattını kestik.
4. Damlama borularını uzun mesafeye çekmeyin (broşürlerde yazandan daha kısa döşeyin), yoksa basınç kaybından hat sonlarına yeterince su gitmiyor.
5. Tarlayı mümkün olduğu kadar çok parçaya bölün. Biraz daha fazla 75`lik boru ve hat vanası vs kullanırsınız ama daha düzenli sularsınız.
6. Mutlaka su saati kullanın. Bu sayede hem ne kadar su kullandığınızı görebilirsiniz ve kuyunuzun hakiki debisini bilirsiniz.
7. Damlama borularının sulama esnasında devamlı kontrol edilmesi lazım. Örneğin çok ince borularda fare zararı olabiliyor.
8. Boruların tıkanmaya karşı asit ile belirli aralıklarla temizlenmesi lazım. Biraz tatsız bir iş.
9. Damlama gübresi yerine %33 Amonyum nitrat kullanabilirsiniz. Hatlara gübreli su vermek için VENTURİ sistemi almanız lazım. Nispeten ucuz ve pratik.
DAMLAMA SULAMA SADECE HAT AÇ/ HAT KAPAT DEĞİL. AMA ÇOK DÜZENLİ VE EKONOMİK BİR SULAMA SİSTEMİ
2010 yılında hem pancarımızı hemde silajlık mısırı damlama iile sulamayı planlıyoruz.

Kusura bakmayın arka arkaya yazıyorum çünkü yazı kayıyor ve rahat yazamıyorum.

Bizim 80 ton su kapasitemiz vardı. Tarla 80 dekardı ve sizin tabirinizle 4 kurumda suluyorduk. Yani tarla 4 parçaya bölünmüştü. Sulama şeklimiz ise (Haziran sonu itibarı ile)
İlk sulama her hat yaklaşık 12 saat sulama ' ' Tarla suya doysun ' ' . Daha sonraki günlerde;
1. gün sabah 6-12 1. hat, 12-18 2. hat (hat=parsel=kurum)
2. gün sabah 6-12 3. hat, 12-18 4. hat
3. gün sulama yok
4. gün sabah 6-12 1. hat, 12-18 2. hat ......

bizim kuyu saatde 60 ton vermekte araştırdım telf. her kurumun 6 dekar olmasını isdiyorlar ve her kurum sulama 2.30 dakika yetmekte oldunu söylüyorlar.
sezonluk damlama borusu 60tl 400m
kalın ' ' ' ' 80tl 400m
damlama aralarıda 20cm uygun oldunu söylüyorlar

atila link=topic=29303.msg247422#msg247422 date=1265126625' Alıntı:
Kusura bakmayın arka arkaya yazıyorum çünkü yazı kayıyor ve rahat yazamıyorum.

Bizim 80 ton su kapasitemiz vardı. Tarla 80 dekardı ve sizin tabirinizle 4 kurumda suluyorduk. Yani tarla 4 parçaya bölünmüştü. Sulama şeklimiz ise (Haziran sonu itibarı ile)
İlk sulama her hat yaklaşık 12 saat sulama ' ' Tarla suya doysun ' ' . Daha sonraki günlerde;
1. gün sabah 6-12 1. hat, 12-18 2. hat (hat=parsel=kurum)
2. gün sabah 6-12 3. hat, 12-18 4. hat
3. gün sulama yok
4. gün sabah 6-12 1. hat, 12-18 2. hat ......

ATİLA ABİ DAMLAMA BORUSUNUN DAMLAMA MESAFESİ NEKADAR.
6 SAAT SULAMA YAPTINIZI YAZMIŞSINIZ. BU SU YETMEKTEMİ.
DAMLAMA BORUSUNDAN 6 SAADE KAÇ LT RE SU AKITMAKTA

atila link=topic=29303.msg247407#msg247407 date=1265125073' Alıntı:
1. Dolcevita`nın bahsettiği tam otomatik filtrelerden (Netafim Filtomat) kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.
2. Damlama ile de pancar çıkış sulaması yapılabiliyor, ama o zaman çapada vs sıkıntılar (boru kesilmesi gibi) yaşanıyor. Karapınar/Konya`da uygulanıyormuş. Belki forumda bilgisi olan vardır. Biz pancarın tarla çıkış sulamasını (çimlenme sulamasını) yağmurlama ile yaptık. Dolayısıyla hem yağmurlama sistemine hemde damlama sistemine ihtiyaç duyuluyor.
3. Kuyu çıkışına su saati taktık. Bu sayede gün içinde bile su miktarında değişmeler olduğunu tespit ettik, dolayısıyla su akıtma miktarında bize tavsiye edilenin (... saat su/parsel) pek doğru olmadığına kanaat getirdik. Uygulamamızda iki pancar sırasının arası ıslandığında, yani sıralar arasında rutubet birleştiğinde sulama hattını kestik.
4. Damlama borularını uzun mesafeye çekmeyin (broşürlerde yazandan daha kısa döşeyin), yoksa basınç kaybından hat sonlarına yeterince su gitmiyor.
5. Tarlayı mümkün olduğu kadar çok parçaya bölün. Biraz daha fazla 75`lik boru ve hat vanası vs kullanırsınız ama daha düzenli sularsınız.
6. Mutlaka su saati kullanın. Bu sayede hem ne kadar su kullandığınızı görebilirsiniz ve kuyunuzun hakiki debisini bilirsiniz.
7. Damlama borularının sulama esnasında devamlı kontrol edilmesi lazım. Örneğin çok ince borularda fare zararı olabiliyor.
8. Boruların tıkanmaya karşı asit ile belirli aralıklarla temizlenmesi lazım. Biraz tatsız bir iş.
9. Damlama gübresi yerine %33 Amonyum nitrat kullanabilirsiniz. Hatlara gübreli su vermek için VENTURİ sistemi almanız lazım. Nispeten ucuz ve pratik.
DAMLAMA SULAMA SADECE HAT AÇ/ HAT KAPAT DEĞİL. AMA ÇOK DÜZENLİ VE EKONOMİK BİR SULAMA SİSTEMİ
2010 yılında hem pancarımızı hemde silajlık mısırı damlama iile sulamayı planlıyoruz.
günün ögle saatlerinde su düşüşleri yaşanır özellikle temmuz agustos ayında cok olur bu dediginiz dertmi ya allahın izniyle hepsi halledilir iş su ve filitre boruda elimdeki yagmurlama sisteminiz yılların yatırımı var ben nasıl gececem damlamaya cok yatırım ister pancarda fazla degilde kuru fasulye danelik mısır domatesde cok kullanılıyor yüksek verimler elde ediliyor pancarda ise yetişmeyen yerlerde başarılı bi şekilde yetişiyor son zamanlarda ekin suyuda kullanıldıgını duydum konyada resimlerini gördüm sadece tarlayı görmedim yüksek gelir alınıyormuş bilgiler için tşk

Bizde damlama borusundaki damlatıcıların arası 30 cm idi. 40 cm fazla geliyor.
Tarla düzdü ama çok şekilsizdi.
Sizce 60 ton var. Saat ile ölçün bakalım kaç ton çıkacak...
Sezonluk borunun et kalınlığı ne kadar ve kimin borusu?
Mutlaka birkaç değişik şirkete proje hazırlatın ve danışın. NİHAYETİNDE ZOR KAZANILMIŞ DÜNYA KADAR PARA ÖDEYECEKSİNİZ.......

Arada mesaj geldiği için tekrar arka arkaya yazıyorum. E artık yaş 50`ye dayandı. Bilgisayar teknolojisinin bütün nimetlerinden faydalanmakta zorlanıyorum.

Kullandığımız borunun (Steamline 16125) damlatıcı debisi 1,6 litre / saat. Teorik olarak 6 saatde 9,6 litre/damlatıcı.

Su araları ıslattığı zaman kesebilirsiniz. Geçende yazdığım gibi, ilk yıl mucize beklemeyin ve öğrenme / tecrübe edinme yılı olarak görün.

ÖLÇME YAPTIM 1000LT SU TANKI 50sn DOLMAKTA
DALGICI ALIRKENDE DALGIÇCI 22.5KV LIK DALGIÇ ATDIK VE SAATDE 60 TON SU KAPASİTELİ OLDUNU DEMİŞTİ.
FİSKİYEYLE 20 FİSKİYE HER FİSKİYENİN KANADI 15 M GEÇMEKTE
FİSKİYEYİ AZALTDIM ZAMAN FİSKİYELERİ PATLATIYOR SUDAN SORUNUM YOK.

ARAŞTIRMAM SONUCU:
SEZONLUK KONYADA 60 TL 400M
KALIN ANTALYA 80TL 400M
FİLİTRE 800DEN BAŞLAMAKTA
1200m2 2000m GİTMEKTE
2000M DE 400TL ETMEKTE (KALIN KULLANIRSAK)
APARATIFIYLA 500 DERSEK UYGUN GELDİ BANA
BİZİM BURDA BİR ALMANCI KULLANDI BUNDAN 10 SENE ÖNCE BİZLER DEKARINDAN 6 TON ALIRKEN O DEKARDAN 10 TON ALDI
ŞİMDİ İSE BIRAKTI NİYEMİ ALMANCI YA ....

atila link=topic=29303.msg247441#msg247441 date=1265127899' Alıntı:
Arada mesaj geldiği için tekrar arka arkaya yazıyorum. E artık yaş 50`ye dayandı. Bilgisayar teknolojisinin bütün nimetlerinden faydalanmakta zorlanıyorum.

Kullandığımız borunun (Steamline 16125) damlatıcı debisi 1,6 litre / saat. Teorik olarak 6 saatde 9,6 litre/damlatıcı.

Su araları ıslattığı zaman kesebilirsiniz. Geçende yazdığım gibi, ilk yıl mucize beklemeyin ve öğrenme / tecrübe edinme yılı olarak görün.
sayın abim tşk msj için ben tşk ederim ne ilginc olaylar varya hepsi düzmecemyiş alla alla neler varya

Netafim Filtomat, hidrosiklon, ek parçalar yaklaşık 10.000 TL !!! Filtrede kaliteden şaşmayın. İngiliz atasözünü unutmayın ' ' Benim ucuz mal alacak kadar çok param yok ' '

Mehmet Bey (NETAFİM Konya) 0 532 252 47 20
Kıvanç Bey (Naan Niğde) 0 530 315 74 04

MUTLAKA görüşün ve fikir alın.