Et ve sütte fiyat krizi büyüyor

Üreticiler yem fiyatları belimizi büküyor derken bakanlığı göreve çağırdı

Hayvan sayısının azalmasıyla tırmanışa geçen et fiyatlarına süt de eklendi. 2008 ' in Ocak ayında 66 kuruş olan süt fiyatı, bu yılın Ocak ayında yüzde 27 artışla 84 kuruşa çıktı.Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Adnan Yıldız, 'Bu rezillik böyle devam ettiği sürece fiyatlar burada kalır. Üretici olarak ben günahımı çektim, şimdi fedakarlık yapma sırası başkalarında... ' ' dedi. Üreticiler, çiğ sütün fiyatının arttığına dikkati çekerek, bunun raftaki süt mamullerine de yansıyacağını belirtiyor.

2007 yılı Ekim ayında sütün taban fiyatının 66 kuruş olduğunu, 2010 yılı Ocak ayına gelindiğinde bu rakamın 85 kuruşa çıktığını, bunun yüzde 27-28 ' lik bir artışa denk geldiğini anlatan Adnan Yıldız, fiyatların 2008-2009 yıllarında 40 kuruşlara kadar indiğini dile getirerek, 'Fiyatların ne kadar arttığından öte, niçin arttığını konuşmak lazım. ' ' dedi. Üreticinin yeni yeni kazanmaya başladığını ifade eden Yıldız, süt taban fiyatının, yem hammadde fiyatına bir şekilde endekslenmesi gerektiğini belirtti. Yıldız, bir işletmenin aylık giderleri içerisinde yüzde 70 ' ini yem hammaddesinin oluşturduğunu bildirdi.

1 MİLYON SÜT VEREN HAYVAN KESİLDİ

Süt fiyatlarındaki artışın sebeplerine değinen Yıldız, 2008 yılı özellikle de 2009 yılı toplamında kayıtlı olan 300 bin baş süt veren inek kesildi. Hayvan ithalatının da bu sorunlara çözüm olmayacağını belirten Yıldız, devletin hayvan ithalatı 'yanlışını' zaman zaman yaptığını, geçici çözüm olarak nitelediği bu yolun üreticiyi tamamen bitireceğini ifade ederek, tüketici için fiyatların bir dönem inebileceğini, ancak üreticinin, süt para etmeyeceği için yeniden hayvanını kesmek zorunda kalacağını söyledi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Et Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Ali Kopuz ise süt fiyatlarının artmasında hayvan kesimlerinin çok büyük payı olduğunu, ancak asıl sorunun besiciliğin büyük firmaların eline geçmesiyle oluştuğunu belirtti. 'Büyük firmaların et fiyatları üzerinde spekülasyonları olduğuna inanıyorum. ' ' diyen Kopuz, fiyatların bu kadar yükselmemesi gerektiğini, yem fiyatlarının düşük ancak et fiyatlarının 'anormal ' ' şekilde arttığını kaydetti. Ramazan ' dan bu yana et fiyatları düşecek diye beklenirken aksine arttığını belirten Kopuz, şunları söyledi: 'Şu anda beyaz et piyasası korkunç derecede iş yapıyor ama kırmızı et piyasasında çalışan binlerce kişi mağdur durumda. İşyerlerini kapatmak zorunda kalıyorlar. Tahmin ediyorum beyaz et sektörü gibi birkaç firma bunu eline geçirmeye çalışıyor. Hükümetin aile besiciliğini teşvik etmesi lazım. Bu aralar canlı hayvan ithalatını 3 aylığına serbest bırakması lazım. Şu anda dünyada en yüksek fiyatlı eti biz yiyoruz. Tüketici de kırmızı et almıyor zaten. Şu anda tamamen beyaz ete yöneldi haklı olarak. Kırmızı ette şu anda anormal derecede tüketmeme duygusu var. Ben de haklı buluyorum insanları. Bu fiyatlarda et alıp tüketmeleri mümkün değil. ' '