70-66 turbo ve intercooler

arkadaşlar 1998 model 70-66 fiat s tek çekerim var turbo ve intercooler taktırmak istiyorum bana ayrı ayrı fiyat verebilirmisiniz bana kaça malolur düzen tutarmı sadece turboyu değiştirmek yetiyormu yoksa başka yerlerde değişirmi (pistonlar gibi) yardımlarınız için şimdiden tşk ederim

Ynt: 70-66 turbo ve intercooler

Keinlikle tavsiye etmem çünkü bu model traktör tubosuz olarak dizayn edilmiş bir motora sahiptir. motora turbo ve interccoler takıldığında motorda şu değişiklikler olur. silindir içine daha fazla hava girer bu yüzden daha fazla yakıt püskürtmek gerekir. silindir basıncı değişmiştir çünklü dışardan hava basılmaktadır. enjektör basınçlarının da değişmesi gerekir. yanmöa ve tutuşma zamanlarında değişiklik olmuştur kam mili değişmelidir. silindir içine daha fazla yakıt ve hava alındığından silindir içi yanma basıncı ve sıcaklığı artmıştır. özel alaşımlı silindri ve piston gerektiri. bunların tümünü kontrol edebilirsen değiştir. sadece turbo takarsan güç artışı istediğin seviyede olmayacak ve motorunun ömrünü kısaltacaksın üstelik bu güne kadar motor yaptımadıyusan. motorun bir kaç ay da dağılacaktır.

sedat kuran Makina Mühendisi

eraydincer link=topic=29422.msg247931#msg247931 date=1265221039' Alıntı:
arkadaşlar 1998 model 70-66 fiat s tek çekerim var turbo ve intercooler taktırmak istiyorum bana ayrı ayrı fiyat verebilirmisiniz bana kaça malolur düzen tutarmı sadece turboyu değiştirmek yetiyormu yoksa başka yerlerde değişirmi (pistonlar gibi) yardımlarınız için şimdiden tşk ederim
bende 96 model 70-56s vardı turbo taktırdım. 1 sene falan motor turboya ayak uyduramıyor.. amaaaaa o bır seneden sonra farkı goreceksın. taktır derım cunkı muhteşem performans artışı oluyo, yakıt da azalıyo ama sattım o traktörü..... simdi 2004 70-56 var ona da taktırdım tadına doyulmuyo. bence 1 gun bıle dusunme taktır derım ben cok memnunum.

sedatkuran link=topic=29422.msg261221#msg261221 date=1268433836' Alıntı:
Kesinlikle tavsiye etmem çünkü bu model traktör tubosuz olarak dizayn edilmiş bir motora sahiptir. motora turbo ve interccoler takıldığında motorda şu değişiklikler olur. silindir içine daha fazla hava girer bu yüzden daha fazla yakıt püskürtmek gerekir. silindir basıncı değişmiştir çünklü dışardan hava basılmaktadır. enjektör basınçlarının da değişmesi gerekir. yanmöa ve tutuşma zamanlarında değişiklik olmuştur kam mili değişmelidir. silindir içine daha fazla yakıt ve hava alındığından silindir içi yanma basıncı ve sıcaklığı artmıştır. özel alaşımlı silindri ve piston gerektiri. bunların tümünü kontrol edebilirsen değiştir. sadece turbo takarsan güç artışı istediğin seviyede olmayacak ve motorunun ömrünü kısaltacaksın üstelik bu güne kadar motor yaptımadıyusan. motorun bir kaç ay da dağılacaktır.

sedat kuran Makina Mühendisi

sedat arkadaşımıza, bir uygulamacı olarak bende katılıyorum, bir başka markaya turbo ve intercooller bizde taktık, 2 sene randuman alamadık, hararet, uyumsuzluk, yağ kaçırma gibi bir sürü şey oldu, en son sübabları komple bir başka traktörün sübablarına çevirdik, pompa basıncı ve enjektör basıncını artırdık, radyatörü değiştirdik, pervaneyi daha hızlı hava çeken başka bir pervane ile değiştirdik yağ intercoolleri taktırdık ve düzen tuttu, ama fazla dayanmadı yıkıldı, turboya göre dizayn edilmiş bir rektefe yaptırdık, baskı balata değişti, süper oldu, ve yaklaşık 8 sene daha turbolu kullandık hiç problem olmayıp hiçte arıza acmadı çekiş mükemmel istediğimiz gibiydi, ama sonunda sattık gitti.
Artık traktörü 15 beygir artırmak için bize çıkan maliyetini bu günkü şartlarda yazdıklarımdan sen hesaplarsın,
Ama itiraf edeyim sıkıştığınızda traktör hiç bayılmamakla birlikte daha büyük traktörleride tarlada şıkıştırmak ve önünüzden kaçamamaları bambaşka bir duygu,