OLMAZSA OLMAZ DEDİĞİNİZ YEM BİTKİSİ NEDİR?

MERHABA ARKADAŞLAR,
OLMAZSA OLMAZ.. KESİNLİKLE OLMASI GEREKİR DEDİĞİNİZ YEM BİTKİSİ SİZE GÖRE HANGİSİDİR?
VE EN ÖNEMLİSİ NEDEN???

MISIR SILAJI, YONCA, KORUNGA, FİĞ, CARAMBA, CARAMBA MİX, SORGUM, SUDAN OTU, SORGUM SUDAN OTU MELEZİ..
VEYA SİZİN BİLDİĞİNİZ DİĞER YEMLİK BİTKİLER..

KATKILARINIZI BEKLER, BOL VE BEREKETLİ GÜNLER DİLERİM.

Ynt: OLMAZSA OLMAZ DEDİĞİNİZ YEM BİTKİSİ NEDİR?

yonca standart gıbı bırsey
ekılecek tarla bahce onemlı bence nedenı mısır ve sorgun<8sudan otu) salma su ıster
yonca herturlu sulanır
yoncayı tazede verrebılırsın sutculkde
ben hayvancılık yaparken ulusoy tohumculugun gelişdirmiş oldugu multimo diye bır cayır bıtkısı ekmısdım hayvanlar kuruya cıkarken sut azalmaı cok olur bılırsınız
sut verımı ılk dogum donemıne cıktı yanı %100 artış yaptı kuruya cekemedımde multımoyu kestım super bır yem bıtkısı denemenızı tavsıye ederım
7 8 bıcım atarsınız zaten 2 yıllık bıtkı ılk sene 6 bıcım garantısı benden ama bakım sartıyla bıcımı kolay cayır gıbı degılde taze ekın gıbı

MERHABA MANAS KARDEŞ,
MULTİMO İSİMLİ BİTKİYİ ARAŞTIRDIM ANCAK İNTERNETTE NERESİ SATIYOR.. VEYA TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR ( BESİN DEĞERLERİ, DEKARA VERDİĞİ YEŞİL OT, KURU OT GİBİ YANİ ) HİÇBİR YERDE BULAMADIM.

BU KONUDA BİRAZ YARDIMCI OLUR MSN RİCA ETSEM? SENİN DEDİĞİN BİTKİ SANIRIM CARAMBA OLMASI LAZIM. MULTİMO CARAMBA DİYE BİR İKİ YERDE YANYANA ÇIKTI.

manas link=topic=29869.msg251425#msg251425 date=1265974091' Alıntı:
yonca standart gıbı bırsey
ekılecek tarla bahce onemlı bence nedenı mısır ve sorgun<8sudan otu) salma su ıster
yonca herturlu sulanır
yoncayı tazede verrebılırsın sutculkde
ben hayvancılık yaparken ulusoy tohumculugun gelişdirmiş oldugu multimo diye bır cayır bıtkısı ekmısdım hayvanlar kuruya cıkarken sut azalmaı cok olur bılırsınız
sut verımı ılk dogum donemıne cıktı yanı %100 artış yaptı kuruya cekemedımde multımoyu kestım super bır yem bıtkısı denemenızı tavsıye ederım
7 8 bıcım atarsınız zaten 2 yıllık bıtkı ılk sene 6 bıcım garantısı benden ama bakım sartıyla bıcımı kolay cayır gıbı degılde taze ekın gıbı

safanuroglu link=topic=29869.msg251455#msg251455 date=1265981624' Alıntı:
MERHABA MANAS KARDEŞ,
MULTİMO İSİMLİ BİTKİYİ ARAŞTIRDIM ANCAK İNTERNETTE NERESİ SATIYOR.. VEYA TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR ( BESİN DEĞERLERİ, DEKARA VERDİĞİ YEŞİL OT, KURU OT GİBİ YANİ ) HİÇBİR YERDE BULAMADIM.

BU KONUDA BİRAZ YARDIMCI OLUR MSN RİCA ETSEM? SENİN DEDİĞİN BİTKİ SANIRIM CARAMBA OLMASI LAZIM. MULTİMO CARAMBA DİYE BİR İKİ YERDE YANYANA ÇIKTI.

Çayır-mera yem bitkileri konularında bilgi alabileceğiniz şirketler (sizde biliyorsunuzdur, ama bilmeyenlere faydalı olabilir.)
www.maro.com.tr ve www.ulusoyseed.com.tr

safanuroglu link=topic=29869.msg251455#msg251455 date=1265981624' Alıntı:
MERHABA MANAS KARDEŞ,

evet fıtmayı aradım sordum multımo 2yıllık oldugu ıcın artık uretılmıyormus maalesef yerıne aynı özellıklerı tasıyan caramba uretımı başlamış

bu soru geçenlerde bir tv kanalında sığır besiciliği ile ilğili olarak bir profesöre soruldu cevabı -bu soru yoncaya hakarettir dedi aynen katılıyorum.

senede 100 konteynır yonca samanım oluyor sadece yonca samanını arı yedirtiyorum.sadece yonca derim olmazasa olmaz kışın sogukta hayvanın samanla etlendigine şahit oldum.

Saman yem değil...

Yoncanın su tüketimi çok fazladır. 1 kg kurumadde yonca üretmek için yaklaşık 800 litre su gerekir, 1 kg silajlık mısır için ise 400 litre. Karar sizin. Bizim yer altı su kaynaklarımız o kadar zenginmi?

' ' Protein yemi ' ' olan yoncanın birçok alternatifi var.

Bende yonca balyesi diyorum arkadaşlar saman (yonca vs.) devri kapandı (HAYVAN SAĞLIĞI İÇİN BALYE):besici arkadaşlar bilir mısır sılajı besinini son dönemine kadar verilirse hayvanların yağı sarı renkli oluyor yani süt-besi işletmesi sahibi olarak sılajsız,fiğsiz vs. iresiz hayvan beslenir ama yonca balyesi olmadan bu iş eksik olur

'doğumdan ölüme ve kesime kadar yonca balyesi'

hacimmet link=topic=29869.msg292842#msg292842 date=1283120093' Alıntı:
Bende yonca balyesi diyorum arkadaşlar saman (yonca vs.) devri kapandı (HAYVAN SAĞLIĞI İÇİN BALYE):besici arkadaşlar bilir mısır sılajı besinini son dönemine kadar verilirse hayvanların yağı sarı renkli oluyor yani süt-besi işletmesi sahibi olarak sılajsız,fiğsiz vs. iresiz hayvan beslenir ama yonca balyesi olmadan bu iş eksik olur

'doğumdan ölüme ve kesime kadar yonca balyesi'

katılıyorum yonca balyası ve mısır...

yonca samanının pek fayda edeceğini sanmıyorum Yonca samanıyla yonca balyası cok farklı heleki balya zamanlı bağlandımı arasında daglar kadar fark olur Fayda yönünden....saman oldugumu sadece tokluk hissi verecektır hayvana....

Başlığı ayırmak lazım arpa,mısır vermedende hayvan beslenir normal palet konsantre yemler veriliyor ama konu biraz daha kaba yem için açılmış olmalı

S.A.
Saman yem değil...

Yoncanın su tüketimi çok fazladır. 1 kg kurumadde yonca üretmek için yaklaşık 800 litre su gerekir, 1 kg silajlık mısır için ise 400 litre. Karar sizin. Bizim yer altı su kaynaklarımız o kadar zenginmi?

' ' Protein yemi ' ' olan yoncanın birçok alternatifi var. Demişsiniz buna inanıyorum ancak oğrenmek maksadı ile soruyorum.
Mısır sende kaç su ister biz daha çok yonca ekiyoruz ve 1-2 sulamda ilk biçim olur, 2 biçimde de 1-2 kere biçilince yeter. Ancak mısır 7-8 kere su ister diye biliyorum. ne dersiniz yanılıyormuyum? Saygılarımla.

Özel mesajınızı forum üzerinden cevaplamayı daha uygun gördüm.

Önemli olan bitkinin suyu ekonomik kullanmasıdır. 1 kg kuru madde (KM) üretimi için ne kadar az su kullanılırsa o kadar iyi.
Yoncanın yıllık biçilen kuru ot miktarı 2000 kg civarında olabilir (4 biçim, 500 kg kuru ot/dekar). Bu kapsamda üretilen kuru madde (ot da %85 KM varsayımı ile) 1700 kg/dekardır. Aynı şekilde silajlık mısırda 7000 kg/dekar verim alındığında (%30 KM varsayımı ile) üretilen kuru madde miktarı 2100 kg/dekardır.
Yonca; 1 kg KM için 800 litre su tüketimi; 1700 x 800 = 1.360.000 litre / dekar sezonluk su tüketimi
Mısır; 1 kg KM için 400 litre su tüketimi; 2100 x 400 = 840.000 litre / dekar sezonluk su tüketimi

Hangi bitki olursa olsun, 7 defa sulanır veya 8 defa sulanır denilemez. Bu bölge şartlarına (toprak ve iklim yapısı vs) bağlı olarak çok büyük değişiklikler gösterebilir.