Silajlık mısır çeşitleri - İç Anadolu 1. ürün

İç Anadolu bölgesinde 1. ürün silajlık mısır olarak hangi çeşitleri ekiyorsunuz?
Dekara (1000 m2) aldığınız verimler ne kadar?
Pioneer 31Y43 çeşidini tanıyan / eken varmı?
Bilgiler için şimdiden teşekkürler :)

Ynt: Silajlık mısır çeşitleri - İç Anadolu 1. ürün

955 suyu çok sever 9-10 ton verdi . satacaksan 955 kullanacaksan bora pioner tanede çok iyi silajlık eken buralarda henüz yok.

ikinci ürün kws smatra diye bir çeşit ektim ama pek verim alamadım bildiğim kadarıyla mısırda en iyisi pioner firmasının tohumları

hacimmet link=topic=29912.msg255762#msg255762 date=1266877185' Alıntı:
geç ektim ikinci ürün olarak buğday yerine slaj yaptım ama çok az çıktı ve dana oluşmadı hiç

Gördüğüm kadarıyla Aksaray`da ancak arpa/fiğ, tritikale/fiğ (ot için biçim) yerlerine gecikmeden 2. ürün mısır ekilirse silaj olgunluğuna erişiyor. Danelik arpa yerleri ise zor, buğday neredeyse imkansız.

1. ürün silajlık ekmiyormusunuz?

Geçen yıl yoktu buğdaydan sonra ekmiştim ama bu yıl 1. ürün olarak ekeceğim 13 dekar slaj ekmeyi düşünüyorum poiner ekmeyi düşünüyorum ekilecek yer 1. sınıf burda poiner in tohumlarından 2500 m2 den bizde 1 dönüm diye geçiyor 20 ton alıyorlar iyi bakıma bende deneyeceğim bakalım

hacimmet link=topic=29912.msg256031#msg256031 date=1266981312' Alıntı:
Geçen yıl yoktu buğdaydan sonra ekmiştim ama bu yıl 1. ürün olarak ekeceğim 13 dekar slaj ekmeyi düşünüyorum poiner ekmeyi düşünüyorum ekilecek yer 1. sınıf burda poiner in tohumlarından 2500 m2 den bizde 1 dönüm diye geçiyor 20 ton alıyorlar iyi bakıma bende deneyeceğim bakalım

Pioneer`in 2-3 silajlık çeşidi var, diğerleri aslen danelik. Biz 2008 yılında denemelerde Pioneer PR31Y43 ekmiştik (Konya ve Eskişehir). Deneme değerleri (çok iyi bakım, damlama vs);
Yaş verim 10051 kg/dekar (1000 m2)
Kuru verim 2709 kg/dekar (kendi hayvanlarınız için ektiğiniz için önemli)
Hasatta kuru madde % 27,1

Yalnız Pioneer`in çeşitleri biraz pahalı (1 Torba=50000 dane) yaklaşık 145-150 TL. Ben silajı satacağım için DOGE ekmeyi düşünüyorum.

Vallahi Atilla abi KWS sumatra tohumunuda geçen yıl yapılcan tarımdan 145 ere aldım çuvalını bu yıl ilçe tarımdan alıp ekecektim orası hesaplı (destekli) çuvalını 30 tl ye veriyordu tigem ' in tohumu ama vermeyeceklermiş galiba bu yıl

simyam link=topic=29912.msg256331#msg256331 date=1267045002' Alıntı:
slajlık mısırda destekleme dekara mı yoksa kg üzerinden mi yapılıyor?

Destekleme dekar üzerinden yapılıyor
hacimmet link=topic=29912.msg256300#msg256300 date=1267040820' Alıntı:
Vallahi Atilla abi KWS sumatra tohumunuda geçen yıl yapılcan tarımdan 145 ere aldım çuvalını bu yıl ilçe tarımdan alıp ekecektim orası hesaplı (destekli) çuvalını 30 tl ye veriyordu tigem ' in tohumu ama vermeyeceklermiş galiba bu yıl
.

İl müdürlükleri bazen ucuz olsun diye karadeniz yıldızı, arifiye gibi populasyon çeşitleri dağıtıyorlar. Aman dikkat!

Geçen yıl aynı arazide 5 çeşit mısır ektim ve hepsini denedim. Öncelikle belirteyim, yaptığım denemeler Marmara bölgesi için ve bugday arkası 2. ekimlerdi, yaklaşık olarak temmuzun ilk haftası içinde ekildiler. Ekilen çeşitlerin tamamı da 1. ürün olarak ekilen mısırlardandı. Syngenta nın Dragması, Polen ' in Bolson ' u, Limagrain ' in Truva ' sı, Tat ' ın Homeris ve May ' ın 92-92 si. Dragma nın çok bir kerametini göremedik. Polen in bolsonu güzel gevrek bir mısır ama verim anlamında biraz zayıf. Truva da verim anlamında diğerlerinden aşağı kalır yanı yok ama çok gevrek bir mısır, geçe kalındığında rüzgarlarahiç dayanamıyor ve hemen yıkılıyor. Tatın rusticası verim anlamında da güzeldi ve nispeten rüzgara ve böcek zararlarından dolayı olan yıkılmalara dayanıklıydı. 92-92 de yıkılmaya biraz hassas fakat verim anlamında ve gevreklik anlamında güzeldi. Kısaca denediğim çeşitler arasında 92-92 ve Homeris i tavsiye ediyorum. Pioneer tohumlarını pek denemedim. bunun dışında yukarda bahsi geçen C 955 ve Cadız gibi mısırlar çok verimli ve güçlü çeşitler fakat aşırı lifli yapısı hem silaj yaparken hem de hayvanın beğenisi anlamında sıkıntılı. Ayrıca bu yıl tarla gününe gittiğim May firmasının Hido adlımısırını da tavsiye edebilirim. Hido mısırının ayrıca protein değerlerinin de diğer mısırlardan yüksek olduğundan bahsediliyor.

Geçen yıl 60 dekar tarlama Agromar ' ın Colonia ektim. 1000m2 ' den yaklaşık 8 ton verim aldım.Ayrıca Colonia ' nın silajlık değerleri de çok iyi. Bence piyasadaki çeşitlerin içinde hem verimiyle hem değerleriyle eniyi çeşit. Denemenizi tavsiye ederim.

Arkadaşlar poiner 33-94 slaj tohumunu bilen varmı arkadaşım almış önerdide ekmiş daha önce torbasına 150 diyorlar bende almayı düşünüyorum birde poiner bölge mühendisi anlatmıştı slaj katkı maddesi ismini şimdi hatırlamıyorum içinde 10 milyon bakteri varmış slajı sürekli düşük ısıda tutuyormuş bu tür katkı maddesi kullananlar varmı armızda.