Türksat ile Türk Telekom düellosu başlıyor

Bundan 5 yıl önce Türk Telekom'dan ayrılarak bağımsız bir şirket haline gelen Türksat'ın yolu Türk Telekom ile tekrar kesişti.

Bildiğiniz gibi Kablolu televizyon hizmeti bundan 5 yıl öncesine kadar Türk Telekom tarafından veriliyordu. Daha sonra Türksat A.Ş. adlı yeni bir firma kuruldu ve kablolu televizyon servisi ile Turksat uydularının işletilmesi bu firmaya devredildi.Bu tarihten sonra kablolu televizyon hattı üzerinden internet servisi (Uydunet) de vermeye başlayan Türksat A.Ş, telefon hattı üzerinden internet servisi veren TTNET'in rakibi olmuş oldu. Aradan geçen süre boyunca kablolu televizyon hattı üzerinden yapılabilecek pek çok hizmeti 'es geçen' Türksat A.Ş. internet servisini de istenen seviyeye çıkaramadı.
Köprünün altından çok sular aktı ve şimdi Türk Telekom telefon hattı üzerinden televizyon yayını (IPTV) vermeye hazırlanıyor. Bu yıl satışa sunulacak olan set üstü kutular ile hem sabit telefon hattı hem ADSL internet servisi hem de IPTV ile televizyon yayını aynı anda alınabilecek. Bu durum da kablolu televizyon abonelerini kaybetmekten korkan Türksat A.Ş. çok geç kalınmış bir hamle yaparak Türk Telekom'a yanıt verdi: kablolu televizyon hattı üzerinden ücretsiz telefon görüşmesi!

Kablulu televizyon abonelerinin kendi aralarında ücretsiz telefon görüşmesi yapabilmeleri Türk Telekom'un pastasından önemli bir dilimin kopmasına yol açabilir. Tabi 2 milyonun üzerinde abonesi bulunan Türksat A.Ş. eğer yıllardır geciktirdiği bu hizmeti doğru düzgün hayata geçirebilirse...