40 Bin Çiftçiye Bitki Koruma Eğitimi Verilecek

Bitki koruma ürünü uygulamaları kapsamında 40 bin çiftçiye ' bitki koruma ürünleri uygulama eğitimi ' verilecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bitki ve bitkisel ürünlere arız olan zararlılarla mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerinin tarla, bahçe veya bağlar ile ürünlerin saklandığı yerlerde uygulanmasında kullanıcıların, bitkilerin, hayvanların ve çevrenin korunması amacıyla 'Bitki koruma ürünlerinin uygulama usul ve esasları hakkında yönetmelik' yayımlandı.

Buna göre, bitkisel üretim yapılan alanlarda, bitki koruma ürünü uygulamalarının Bakanlık ' tan 'Bitki koruma ürünü uygulama belgesi' almış yetkili kişiler tarafından yapılması zorunluluk haline getirildi.

Bitki koruma uygulama belgesi almak isteyen bitkisel üretim yapan kişilere eğitim verecek olan eğiticilerin eğitimi, İl Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü ve 14 ilçe tarım müdürlüğünde görevli ziraat mühendisleri, ziraat teknikeri ve ziraat teknisyenleri tarafından Bursa Tarım İl Müdürlüğü ' nde yapıldı.

Eğitim sonucunda 79 katılımcıya ' Bitki koruma ürünleri uygulama eğitici belgesi ' verildi.

Bitki koruma ürünleri uygulama belgesi almak isteyen kişilerin TC kimlik numaralarıyla il veya ilçe tarım müdürlüklerine müracaat edebileceklerini belirten Bursa Tarım İl Müdürü Hüseyin Yıldızer, eğitim sonucunda ilgililere ' Bitki koruma ürünleri uygulama belgesi ' verileceğini ifade etti.

Hüseyin Yıldızer, 25 Şubat-21 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan pestisit uygulayıcılarının eğitimi neticesinde il genelinde 35-40 bin civarında üreticinin belgelendirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Yıldızer, bu belgeye sahip olan kişilerin yalnızca kendisine ait üretim alanında bitki koruma ürünü uygulaması yapabileceğine dikkat çekerek, bu belgeye sahip olmayanların ise bitki koruma ürünü uygulamasını profesyonel kullanıcılara yaptırmak zorunda olduklarını kaydetti.

Hüseyin Yıldızer, yönetmelik hükümlerine uymayanlar hakkında gerekli cezai uygulamaların yapılacağını sözlerine ekledi.