Claas lexion'un hazin sonu :(

Ynt: Claas lexion'un hazin sonu :(

erkut orkal link=topic=30044.msg253204#msg253204 date=1266326500' Alıntı:
daha öncede yanan lexion gördüm kronik bi sorunları yoktur kesin ama neden yanıyorlar çok şüphe edici bi durum :(

Bu tarz karşılaşılan yanma olayları. Bir marka veya modelle sınırlanamayan durumlar. Her markada böyle problemler oluyor. Genellikle büyük makinalarda yanma olayları ile karşılaşılıyor. Sanırım çok uzun süre hasat yaptıklarından dolayı ve kapasitede çok olunca arada böyle kazalar oluyor. Sonuçta herşeyin bir dinlenme zamanı vardır. Hiç durmaksızın çalışınca ister istemez böyle problemlerle karşılaşılır. Yada bakımsızlıktanda olabilir. Her makinanın bakılması temizlenmesi gerekir. Günlerce toz içinde durmadan çalışırsan bu tarz problemler ile karşılaşılacaktır. Biçerdöverlerde karşılaşılan durumlar. Çünkü bir traktör olsun, bir iş makinası olsun. Çalıştıkları süre belli olan makinalardır. Belli çalışma süreleri ve dinlenme süreleri vardır. Ama biçerdöverlerde öyle değil. Günlerce kontak kapamadan çalışanlar var.

biçerdövercilik işini 25 yıl yaptım sonu olmayan bir meslek bu her gün ayni korkuyu meslektaşlarım tahminen yaşamaktadır.çünkü hangi saat ve dakika nereden süpriz cıkaracağı belli olmaz makine yürüyen bir fabrika gibidir .üzerinde risk faktörleri okadar çoktur ' ki saymakla bitmez.benimde ufakta olsa buna benzer bir hadise zararsız olarak başımdan geçti.ama çok şükür çevreye zarar vermeden kendi çapımda oldu. meslektaşlarıma her zaman tetbirli, bakımı ve temizliği iyi yapılmış makinayla hasat yapmalarını tavsiye ediyorum. lütfen makina sahibi ve operatör olan arkadaşlar bu işi ciddiye alın sonu kaçınılmaz bir felaket kendinizi veya bir köy dolusu insanı riske atmayın.kazanmak çok zor kaybetmekte ise bir anlık. ürününüz bol harmanınız bereketli olması dileğiyle hayırlı hasatlar.... cçr-*-s anlş-*s

çanakkale eceabat cevresınde gecen yıl bır yangın çıkmıştı... yangının sebebı ise balya makınesınden cıkan kıvılcımdı...suan yanan yerde ... ' Bu arazi bir balya makınasından cıkan kıvılcım ıle kül olmuştur ....' seklınde bır yazı mevcut...şehitlikteki yeşilliği goren arkadaşlar bılır..şimdi orası maalesef kül oldu... herkesın basına gelebılır boyle seyler ama tedbır kuldan takdir Allah tan... yangın tüpü bulundurma zorunluluguna uymak yetmıyor sadece o tupun dolu olup olmadıgını ve makıne temızlıgı de cok onemlı...

johndeere17 link=topic=30044.msg253446#msg253446 date=1266366655' Alıntı:
çanakkale eceabat cevresınde gecen yıl bır yangın çıkmıştı... yangının sebebı ise balya makınesınden cıkan kıvılcımdı...suan yanan yerde ... ' Bu arazi bir balya makınasından cıkan kıvılcım ıle kül olmuştur ....' seklınde bır yazı mevcut...şehitlikteki yeşilliği goren arkadaşlar bılır..şimdi orası maalesef kül oldu... herkesın basına gelebılır boyle seyler ama tedbır kuldan takdir Allah tan... yangın tüpü bulundurma zorunluluguna uymak yetmıyor sadece o tupun dolu olup olmadıgını ve makıne temızlıgı de cok onemlı...
kardeş yanan bölgeleri gördüm ben gerçekten çok yazık olmuş güzelim araziler çoraklaşmış :(