TARLADA GUBRE KULLANIMI HAKKINDA

SEVGILI ARKADSLAR HEPINIZIN BILDIGI GIBI GUBRE MALIYETLERI YUKSEK VE KULLANILAN GUBRELER TOPRAKLARIMIZA UZUN VADEDE ZARAR VERIYOR BU TOPRAK TV ANLATILAN ORGANIK GUBRELER HAKKINDA NE DUSUNUYORSUNUZ VE HANGI MARKAYI TAVSIYE EDERSINIZ MALIYET VE KALITE KONUSUNDA NASILLAR GERCEKTEN ANLATTIKLARI KADAR VARMI CEVAPLARINIZI BEKLIYORUZ ok-*-s

Ynt: TARLADA GUBRE KULLANIMI HAKKINDA

LORUOĞLU link=topic=30100.msg253703#msg253703 date=1266434181' Alıntı:
SEVGILI ARKADSLAR HEPINIZIN BILDIGI GIBI GUBRE MALIYETLERI YUKSEK VE KULLANILAN GUBRELER TOPRAKLARIMIZA UZUN VADEDE ZARAR VERIYOR BU TOPRAK TV ANLATILAN ORGANIK GUBRELER HAKKINDA NE DUSUNUYORSUNUZ VE HANGI MARKAYI TAVSIYE EDERSINIZ MALIYET VE KALITE KONUSUNDA NASILLAR GERCEKTEN ANLATTIKLARI KADAR VARMI CEVAPLARINIZI BEKLIYORUZ ok-*-s

Neden kullanılan gübreler uzun vadede topraklarımıza zarar veriyor?

LORUOĞLU link=topic=30100.msg253703#msg253703 date=1266434181' Alıntı:
sanırım atacagın organik gübrelerde kimyasal gübrelerden kalan artıkları kullancak cözelti yapcak sen bu sene hümük asidi biraz fazla dokan o cözelti yapar

arkadaşlar biz organik gübre kullanmıyoruz p kadar çok çeşiti çıktı ki hangisi iyi hangisi kötü secmek zor eski düzen gübrelere devam ama peryodik olarak tarnanın kimyasal analizini yaptırıp ona göre gübre kullanılırsa zarar olmaz diye düşünüyorum

toprak tv de sabah bir gübre reklamı çıkıyor.akşam bir gübre reklemı hangisi iyi hangisi ucuz bilmiyorum.birtürlü karar kılamadım.sanki hepsi mucize iksir.bir litre tarlaya atacaksın.römork römork ürün toplayacaksın.pek inandırıcı gelmiyor.

arkadaşlar organik tarım diye birşey yoktur , iyi tarım uygulaması
diye birşey var , o da şu.
tarımda kullandığın kimyasal , uyguladığın işlem sana , torunu
na , kurda kuşa zarar vermeyecek !

cofffeee link=topic=30100.msg254074#msg254074 date=1266520053' Alıntı:
arkadaşlar organik tarım diye birşey yoktur , iyi tarım uygulaması
tarımda kullandığın kimyasal , uyguladığın işlem sana , torunu
na , kurda kuşa zarar vermeyecek !

Organik tarım uygulaması veya organik tarım tabiki var. Bu çerçevede pestisit (her türlü zirai ilaç) ve ' ' suni ' ' gübre kullanımı yasaktır. Münavebeye uymak zorundasınız. Örneğin Mısır üstüne mısır ekemezsiniz gibi. vs vs. Bayağı kapsamlı üretim şeklidir. Gerekliliği tartışılabilir.

Sayın LORUOĞLU soruma cevap alamadım...

Bu forumda başka bir başlık altında yazdığımı tekrarlamakta fayda görüyorum;
Normal gübrelerden vazgeçmeyin, paranızı sokağa atmayın...

arkadaşlar organik tarım diye birşey yoktur ,[size=12pt] iyi tarım uygulaması [/size]
[size=12pt]tarımda kullandığın kimyasal , uyguladığın işlem sana , torunu
na , kurda kuşa zarar vermeyecek ![/size]

Organik tarım uygulaması veya organik tarım tabiki var. Bu çerçevede pestisit (her türlü zirai ilaç) ve ' ' suni ' ' gübre kullanımı yasaktır. Münavebeye uymak zorundasınız. Örneğin Mısır üstüne mısır ekemezsiniz gibi. vs vs. Bayağı kapsamlı üretim şeklidir. Gerekliliği tartışılabilir

önce tanımı doğru algılamak gerekir bence

organik tarım terimi sertfikalandırma kuruluşlarının dayatması bence.. benim tanımım çok net ve anlaşılır üstelik de türkçe ....

tanımı algıladıktan sonra , uygulanacak her işlemin , kullanılacak her kimyasalın kime ne kadar zararı var diye herkes düşünebilir ve kendi ürüünden kendi de yediğine göre adım adım iyi tarım uygulamasını daha iyi gerçekleştirir.

bence organik tarım = domatesin üzerindeki pahalı etiketin reklamına verilen addır

ABI KIMYASAL GUBRELER UZUN VADEDE ZARAR VERIYOR DEDIM NEDEN DEMISSIN SEN BU YASINDA BUNU BILMIYORSAN BURAK BU ISI KIMYASAL GUBRE ZAMANLA TOPRAKTA TUZLULUGU ARTIRIP TOPRAGIN VERIMINI DUSURUYOR TOPRAK TANSIYONU DERIZ YA TOPRAGIN PH DUSURUP URUNUN GEC VE DENGESIZ YETISMESINI SAGLIYOR AYRICA CESIT ARTIRIMINA GIDEMIYORSUN BUNUN ICIN BIR YIL BUGDAY EKINCE OTEKI YIL ARPA VEYA FIG GIBI TOPRAGIN FAZLA ASIT VE AZOTUNU ALAN BITKILER VEYA FASULYE VEYA KARPUZ EKMEK ZORUNDA KALIYORSUN BIZIM BURDA PATATES EKENLER DEKARA BIR SEZONDA 400 KILO GUBRE ATARLAR IKINCI SENEYE TEKRARA PATATES EKEMEZSIN EKERSEN YANAR MECBUREN BUGDAY TURU BISEY EKMEK ZORUNDASIN ONADA TEK GRAM GUBRE KULLANMADAN EKECN YOKSA ELINE BISEY GECMEZ SULAMAK BILE BAZEN KAR ETMIYOR SEN HIC HAYVAN GUBRESIYLE KIMYASAL GUBRENIN URUNLERINI KARSILASTIRMADIN MI SANA EN BASIT ORGANIK GUBRENIN TARIFINI BU SEKILDE YAPAYIM

Loruoğlu kardeş,

1. BİLGİ SAHİBİ OLMADAN, FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ (Uğur Mumcu).

2. E-posta adresime gönderdiğiniz yazınızı foruma katıyorum, çünkü Trakkulüp üyelerinin değişik bilgileri ve bakış açılarını öğrenme hakları olduğunu düşünüyorum.

3. Hangi işi bırakmamı tavsiye ediyorsunuz? Mühendisliği bırakamam, çünkü 1989`dan beri benim mesleğim bu. Çiftçiliği bırakamam, çünkü yeni başladım.

Yanlış ve/veya eksik bilinenlere gelelim:
1. Toprak tansiyonu ifadesini hiç duymadım. Tabiki benim duymamam, olmadığı anlamına gelmez. Açıklarsanız sevinirim. Tuzluluk ise en çok fazla sulama ile oluşur.
2. Toprak pH`sı basite indigenerek toprağın <7 = asit / nötr / alkali = 7> karakterde olup olmadığını gösterir. Birincil olarak toprakta bazı besin maddelerinin bitki tarafından alınımını etkiler. İkincil olarakta ekstrem durumlarda (pH 3-4 veya pH 10-12) bitki büyümesi imkansızlaşır. Türkiye`de topraklar kireçli taşlardan oluştukları ve arid bir iklim hüküm sürdüğü için (Karadeniz bölgesi hariç) alkali karaktere (pH 7-8) sahiptir.
3. Kullanılan bütün kimyasal gübrelerin toprağın pH`sını düşürdüğü doğru değil. Amonyum sulfat içeriğindeki kükürtden dolayı düşürür, kireçli amonyum nitrat (%26 AN) değiştirmez.
4. Bütün baklagiller (Fiğ, mercimek, fasulye, bakla, yonca vs vs) köklerindeki bakteriler sayesinde havada serbest bulunan azotu bağlama ve kullanma olanağına sahiptirler. Dolayısıyla baklagillere azotlu gübre verilmez. Baklagiller bağladıkları azotun hepsini kullanmadıkları için ve bu azot tarlaya ekilen diğer ürüne kaldığı için, fiğden vs sonra buğday ekilen tarlalarda daha az azot gübresi verilmesi gerekir.
5. Bitkilerin mutlaka münavebeli / nöbetli ekilip-ekilmeyeceği bitki türüne bağlıdır. Örneğin mısır kendisi ile uyumlu bir bitkidir. Aynı tarlaya yıllarca arka arkaya ekilebilir. Mercimek veya kimyon kendileri ile uyumsuz bitkilerdir. Arka arkaya ekemezsiniz.
6. Organik gübrelerinin (ahır gübreleri, tavuk gübreleri, bitki artıkları) hepsi besin maddeleri (azot, fosfor, potas vs) içerirler, yalnız miktarlar çok düşüktür. Bunları kullanmaktaki amaç, il etapta toprağın fiziksel yapısını iyileştirmektir (Su / hava kapasitesini düzenlemek gibi). Sıvı organik gübre olarak satılan ürünlerin içinde de azot-fosfor vs bulunur ama organik şekilde.

Amonyum sulfat içeriğindeki kükürtden dolayı düşürür,... bu bilgi doğru değil sanırsam ....

doğrusunu merak eden arştırsın ... bulamassanız yardımcı olurum ... bu soruya bence ziraat mühendislerinin % 90 ı yanlış cevap verir ... amaonyum sülfatın ph yı nasıl düşürdüğünü öğrendiğinizde ( en az lise kimya bilgisini gerektirir ama her seviyeye uygun anlatılabilir ) bitki beslemenin ne kadar ilginç ve zor bir dünyası olduğunu göreceksiniz ..... ve çok zevkli bir dünya ile tanışacaksınız , maalesef ben de mesleğim olmadığı için , bu konuda çooook bilgiye ihtiyaç duyuyorum ...

işin uzmanı ziraat mühendislerinin yardımlarını bekliyoruz

'''''''Amonyum sulfat içeriğindeki kükürtden dolayı düşürür,... bu bilgi doğru değil sanırsam ....

doğrusunu merak eden arştırsın ... bulamassanız yardımcı olurum ... bu soruya bence ziraat mühendislerinin % 90 ı yanlış cevap verir ... amaonyum sülfatın ph yı nasıl düşürdüğünü öğrendiğinizde ( en az lise kimya bilgisini gerektirir ama her seviyeye uygun anlatılabilir ) bitki beslemenin ne kadar ilginç ve zor bir dünyası olduğunu göreceksiniz ..... ve çok zevkli bir dünya ile tanışacaksınız , maalesef ben de mesleğim olmadığı için , bu konuda çooook bilgiye ihtiyaç duyuyorum ...

işin uzmanı ziraat mühendislerinin yardımlarını bekliyoruz'''''''''

ATİLA BEY......BURADA BAZI ARKADAŞLAR NEYİ BİLMEDİĞİNİ DE BİLMİYOR. KIRAÇ MÜHENDİSLİĞİ YAPMAYA GEREK YOK BENCE. KULAKTAN DUYMA BİLGİLERLE TV DEKİ REKLAMLARLA İŞ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR.

ARKADAŞIN BİRİ ZİRAAT MÜHENDİSLERİNDEN YARDIM İSTEMİŞ HELAL OLSUN VALLA.....ATİLA BEY ZİRAAT MÜHENDİSİ DEĞİL SANKİ.BİRDE TOHUM KONUSUNDA UZMAN BİR KİŞİ. ŞİMDİ SEN BURADAKİ MÜHENDİSE İNANMAYACAKSIN DIŞARDAN YAZAN BİRİNİN SÖZLERİNE İNANACAKSIN.

PANCARDA TECRÜBE ÖNEMLİDİR KIRAÇ MÜHENDİSLİĞİ DEYİMİ DE ZATEN TECRÜBEDEN GELİYOR.AMA BENCE BİLİNÇLİ GÜBRE KULLANMAK LAZIM.İSTEDİĞİNİ İSTEDİĞİ ZAMAN VERMEK LAZIM.TOPRAĞIN TAHLİLİNİ YAPTIRRSIN SONRA NEYE İHTİYAÇ DUYUYORSA BELKİ %10 FAZLASINI ATARSIN OKADAR.

BEN ATİLA BEYİN SÖYLEDİĞİ SÖZLERİ HİÇ BİR ZAMAN YABANA ATMAM.KİMSE KİMSEYE PARA BAĞIŞLAMAZ AMA AKIL BAĞIŞLAR.YARARLANMAK LAZIM. EKSTRADAN ATILAN GÜBRENİN VERİMİ VE ŞEKER ORANINA ÖYLE ABARTILI BİR ETKİSİ YOK.HATTA FAZLA AZOTUN ŞEKER ORANINA ZARARI VAR.

amonyum sülfat ph yı nasıl düşürür ,ziraat mühendislerinin %90 ı bilmez dedim ama inanmadınız ....

eh isterseniz size bulurum cevabı demiştim ..işte cevap ...

Amonyum Sülfat (NH4)2SO4)

Amonyum sülfat gübresi beyaz, şeker kristali gibi bir yapıya sahip fizyolojik olarak asit karakterli bir gübredir. Bünyesinde etkili madde olarak % 21 oranında azot (N) ihtiva eder. Bu gübrenin kimyasal formulü NH4)2SO4’tür. İhtiva ettiği azotun yanında önemli bir bitki besini olan kükürdü (S) % 24 oranında bitkilerin alabileceği sülfat (SO4) formunda ihtiva eder.
Amonyum sülfat gübresi toprağa uygulandıktan sonra toprak sıcaklığına, topraktaki rutubete ve topraktaki azot bakterileri konsantrasyonuna bağlı olarak amonyum (NH4) azotu, nitrat (NO3) azotuna dönüştürülür. Bu biyolojik yükseltgenme olayına tarımda Nitrifikasyon adı verilir.

2NH4+ + 3O2 2HNO2 + 2H2O + 2H+
2HNO2 + O2 2NO3- + 2H+
Toplam 2NH4+ + 4O2 2 NO3- + 2H2O + 4H+

Toprağın havalanmasının iyi olduğu topraklarda bol oksijen (O) olacağı için aerob şartlarda (oksijenli şartlar) bu biyolojik olay enzimatik reaksiyonlarla çok hızlı cereyan eder. Toprakta suyun fazla olması veya su ile kaplı topraklarda bu olay çok yavaş meydana gelir. Yukarıda verilen kimyasal formullerden de görüleceği gibi bu gübrenin fizyolojik asit karakterli oluşu nitrifikasyon aloyı sonucunda ortamda oluşan hidrojen iyonundan ileri gelir. Ayrıca bitki kökleri tarafından besin maddesi alımında amonyum azotunun indirgenmesi esnasında ortama hidrojen (H+) iyonu verilir.

NH4+ NH3 + H+

Bu işlem nedeni ile de fizyolojik asit karakterli bir gübredir. Bu nedenle asit karakterli topraklarda kullanılması fazla önerilmez.Birçok kişi amonyum sülfat gübresinin sülfat ihtiva etmesinden dolayı asit karakterli olduğunu düşünmektedir, gerçek ise formulden de görülebileceği gibi sülfat (SO4) tan dolayı değildir.
(kaynak toros gübre web sayfası)(istersenin başka kaynakta bulabilirim

amacımın bitki beslemenin çok zevkli ve ilginç bir konu olduğuna dikkat çekmektir bilgilerinize ....

Tekrar açıklayayım ve bu gereksiz tartışmayı kapatalım.

1. Gübreler fizyolojik karakterlerine ve toprak pH`sına yaptıkları etki açısından değerlendirilirler. Bu çerçevede AS, Üre, AN fizyolojik olarak asit karakterlidir.
2. Nitrifikasyonda ((NH4)2SO4 + 4O2 = 2HNO3 + H2SO4 + 2H2O) HNO3 (nitrik asit) ve H2SO4 (sülfirik asit) oluşur. Sülfirik asitin oluşması için gereken S Amonyum sulfattan gelir. Bu asitler pH düşürür.

Anlaşıldımı???

DR. ATİLA ATALAY
ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ

Bu gübre meselesini çok araştırdım. Bu iş öyle 2 dk n anlaşılacak nede anlatılacak kadar yüzeysel bir mesele değil.
Basit düşünecek olursak ka tane taban kaç tane azotlu gübre çeşidi var... demekki fark varki çeşit var. gübre alırken dikkat edilmesi gereken durumları kendimce yazayım.
1 mümkün olduğunca içerisinde besin maddesi çok olan gübre alırım.
2 tek gübre ile yetinmem yani n-p-k lazımsa direk 15+15+15 alıp atmam fiyat, kullanımlarına göre dap+AS+K içerikli gübre kullnaıyorum. kükürt kullanmıyorsak Ph yüksek yerlerde AS veya TSP gübrelerini kullanakta fayda var.
Mühendis arkadaşın dedikleri bence doğru hatta bence demek bile yanlış kesinlikle doğru. Amaç bitkiyi yapraktan değil kökten beslemektir. bunun çeşitli sebebplerle mümkün olmadığı durumlarda yaprakta beslemeye destek verilmesi en doğru olandır.
ben şu benzetmeyi yapıyorum topraktan besleme bildiğimiz yemek diğeri ise serumdur. serum hzır olduğu içn etkiyi çabuk gösteriri ama kısa sürelidir. diğeri ise hazımdan sonra uzun süreli etki yapar.
Ph yüksek oluşu ve bazı elementlerin toprakta fazlalığı diğer elementleri alımını engeller bu dumlarda yapraktan sıvı gübre kullanımı mantıklıdır.
Gelelim toprak tv reklamlarındaki ve bazı firmaların sattığı sihirli değneklere. Bunlara kesinlikle kanmayın. Ben bunu firmalarla görüştüm sözyledikleri yalan tek. Üzerinde yazan elementlerin oranları çok az dedğinizde size aynı cevabı verecekler.
Neymiş o işte firma içeriğini sır gibi saklıyormuş ama ruhsat alabilmek için azcık ddiğer elenemntleri koyuyormuş. ama o sihirli element bitkiyi uçuruyormuş vs vs. Bilen arkadaşlar elbette vardır ruhsat almak misafirlikten kalkarken müsade almaya benzemez.İçinde varmışta ruhsat verecek görevlilerin bundan haberi yokmuş veya varmışta üzerine yazmamışlar.
Hikayelere gerek yok bir iş yapıyorsak işi nasıl yaptığımızı öğrenmeliyiz üre ile 33, 26, AS aynı mı değilmi arada ne fark var bunları öğrenelim hangi element neye yarar bunu bilelim ne zaman atmalıyız bilelim.
Gübreyide muhakkak topraktaki önceki yıldan kalan besini ve alınabilecek verimi düşünerek atalım derim ben...

verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ederim fakat şunu açıklamanızıda isterim toprak tv de anlatılanları bende izliyorum dinliyorum adamlar bu çekimleri yapıyorlar iyi kötü reklamlarınıda yapıyorlar.çifçi bunları alsa kullansa memnun kalmazsa (birçok çifçiden bahsediyorum) bunlar bir daha çifçiye mal satamaz.o zaman kendi kendilerini kötülerler.adamlar kendilerine güveniyorlar ki bu reklamı yapıyorlar.ayrıca Atilla hocam neden kullandığınız gübreden vazgeçmeyin demiştiniz.Bunu da açıklar mısınız?