Ayrık otu

Ynt: Ayrık otu

motorcu link=topic=30144.msg254143#msg254143 date=1266525461' Alıntı:
şuan yer buğday ekili
Kırlarelinde muhtemelen Buğday-Ayçiçeği münavebeniz var. Dolayısıyla mücadeleyi ayçiçeğinde yapabilirsiniz. İlaç olarak GALLANT, FUSILADE SUPER yani dar yapraklılara karşı olan ilaçlar kullanılabilir. Ayrık çok yıllık olduğu için ilaç dozunu yüksek tutmanız ve ilaçlamadan sonra 2-3 hafta ara çapası vs yapmamanız gerekir. Ayrık ile mekanik mücadelede (goble, çizel) bitkiyi parçalarsınız, ama parçalarından tekrar sürer.

• Beğen
Tepkiler: Alexander

atila link=topic=30144.msg254155#msg254155 date=1266526110' Alıntı:
Zeytinliklerde ROUNDUP ULTRA (dikkat total herbisit). Ağaçlarınızın yeşil aksamına temas etmemesi çok önemli. Sazlıklara karşıda kullanılabilir. Çapa vs sizin içinde geçerli.
verdiğiniz bilgi için teşekkürler atila bey...ağaçlara temas ederse kurutur dimi...+rep

nforcer link=topic=30144.msg254163#msg254163 date=1266526447' Alıntı:
verdiğiniz bilgi için teşekkürler atila bey...ağaçlara temas ederse kurutur dimi...+rep

Evet ROUNDUP ULTRA gibi herbisitler bütün yeşil aksamı kuruturlar. Sistemik oldukları için yapraktan bitkinin bünyesine girdikten sonra köklere kadar inerler. Bunun içinde belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Siz ilaç köklere inmeden çapa vs ile otları keserseniz, yabancı ot kökten kurumadığı için tekrar büyür.
GRAMOXON gibi total herbisitler sadece kontakt etkilidirler. Otların/bitkilerin sadece temas ettikleri yeşil aksamını kuruturlar. Yabancı otların köklerine inmedikleri için, ayrık gibi çok yıllık otlarda başarılı olmazlar.

atila link=topic=30144.msg254171#msg254171 date=1266526940' Alıntı:
Evet ROUNDUP ULTRA gibi herbisitler bütün yeşil aksamı kuruturlar. Sistemik oldukları için yapraktan bitkinin bünyesine girdikten sonra köklere kadar inerler. Bunun içinde belirli bir zamana ihtiyaç vardır. Siz ilaç köklere inmeden çapa vs ile otları keserseniz, yabancı ot kökten kurumadığı için tekrar büyür.
GRAMOXON gibi total herbisitler sadece kontakt etkilidirler. Otların/bitkilerin sadece temas ettikleri yeşil aksamını kuruturlar. Yabancı otların köklerine inmedikleri için, ayrık gibi çok yıllık otlarda başarılı olmazlar.
atilla abi peki söylediğin ilacı bizim bahçenin arkasındaki arsaya atarsak nasıl olur :) malzemeleri oraya çekioz çok ot oluo yazın kuruduğu zamanda rahatsız oluyorum.. :D
birde komşuların koyun ve inekleri oradan geçiyor..

Tucano340&Arion520 link=topic=30144.msg254179#msg254179 date=1266527366' Alıntı:
atilla abi peki söylediğin ilacı bizim bahçenin arkasındaki arsaya atarsak nasıl olur :) malzemeleri oraya çekioz çok ot oluo yazın kuruduğu zamanda rahatsız oluyorum.. :D
birde komşuların koyun ve inekleri oradan geçiyor..

Otlar kurur. Yağmurda-yaşta tekrar başka otlar çimlenir. Boşuna masraf olur. Ot ilaçları sıcak kanlılara zehirli olmamakla beraber, prensip olarak, ilaçlanmış arazilere / bahçelere birkaç gün hayvan sokmamak lazım.

Tavsiyem kullanabilene tırpan veya benim gibilere orak...

atila link=topic=30144.msg254184#msg254184 date=1266527595' Alıntı:
Otlar kurur. Yağmurda-yaşta tekrar başka otlar çimlenir. Boşuna masraf olur. Ot ilaçları sıcak kanlılara zehirli olmamakla beraber, prensip olarak, ilaçlanmış arazilere / bahçelere birkaç gün hayvan sokmamak lazım.

Tavsiyem kullanabilene tırpan veya benim gibilere orak...
ben 3 yıldır aşağıdaki makinadan kullanıyorum hatta kuyuya gidip gelirken navara'nın radyatör dolmasın diye 1 kmlik tarla yolunuda
traş ediyorum :D
http://www.bosch-pt.gen.tr/boptocs2-tr/Bah%C3%A7e+aletleri/Aletler+-+aksesuar/TR/tr/aw/Ak%C3%BCl%C3%BC+kenar+kesme+makineleri/139778/ART+26+LI/16217/index.htm

genelde bakımsız tarlalarda olur mesela bizim yeni satın aldığımız tarlaların bazı yerlerinde var bu otları kurutmak bizim 5-10 senemizi alır müdahele etmezsek bence bilinçli bir şekilde ilaç kullanmak lazım..

Çoğunlukla Tuz gölü ' ne yakın tarlalarımızda oluşuyor bizimde...Biz ilaç kullanmıyoruz.Eğer tarlanın durumu çok vahimse, ekin işlendikten hemen sonra (arpa-buğday) pullukla sürüm yapıyoruz..Kökü sökülüp güneşte kuruması lazım..Yoksa bu sürümde işe yaramıyor..Kuruduktan sonra üzerinden çok güzel bi yağmur geçtikten sonra, arkasında tırmık takılı kazayağı ile hem tarla sürümü hemde kurumuşları tarladan dışarıya atıyoruz...

Vejetatif üreme özelliğine sahip olan bu ot, en küçük kalıntısından bile tohum oluşturabiliyor..Yani ne olursa olsun tarladan çıkarmak lazım...

Faydaları da var ayrıca :)

İlkbahar ve Sonbahar aylarında toplanıp kurutulur. Mekkeayrığı denilen çeşidi de, ayrıkotunun özelliklerini taşır. Domuzayrığı ise, zararlıdır..İdrar söktürür, böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Buralardaki iltihabları da giderir. Albüm ' i atar. Nefrit ve Nikris ' te faydalıdır...

• Beğen
Tepkiler: Alexander

atila link=topic=30144.msg254141#msg254141 date=1266525297' Alıntı:
Hangi bitki türünde (buğday, mısır, pancar vs) ayrık otu ile mücadele etmek istiyorsunuz?

Mısır için hangi ayrık otu ilacını önerirsiniz

Ikinci mahsul ektiğim mısır 20 cm civarında. Içinde çok ayrık çıkmış. 1 Hafta önce birşey yoktu.

motorcu link=topic=30144.msg254113#msg254113 date=1266523632' Alıntı:
arkadaşlar ayrık otunu en iyi kurutubilme yolu nedir?ben derin bi sürüm ve arkasında çizel diyorum.Siz nedersiniz?

Ben yaptığım % 100 etkili yöntemi anlatayım. tarla bahar ayında ot türü veya buğday ekilidir mesela. hasattan sonra temmuz aylarında sürebildiğin kadar derin süreceksin. ( ekin anızı olursa rahat sürülür) yaz sıcağında toprak havalandığından bir tek ayrık kalmaz. bir ayu kadar işleme toprağı sıcaktan kurumalı...