Çiftçiye 1 milyar 525 milyon lira ödenecek (ama ne zaman )

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bu ay içerisinde çiftçiye 1 milyar 525 milyon lira ödeme yapılacağını söyleyerek, 'Bu para, bir kaç gün içerisinde çiftçilerin hesaplarına geçmiş olacak' dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

MHP Erzurum Milletvekili Zeki Ertugay, yaptığı gündem dışı konuşmada, hayvancılık sektörünün sorunlarını dile getirdi.

Ertugay ' a Hükümet adına yanıt veren Bakan Eker, 2002 ' de tarım sektörü içinde 'üvey evlat' muamelesi gören hayvancılık sektörünü, yaptıkları çalışmalar sayesinde daha iyi duruma getirdiklerini söyledi.

Türkiye ' de, 2002 ' de 9 milyon 800 bin büyükbaş hayvan varken, bu sayının 2009 ' da 10 milyon 391 bine çıktığını belirten Eker, 2002 ' de 1 milyon 859 bin olan, kültür ırkı denilen verimli süt veren hayvan sayısının da 2009 ' da yüzde 94,7 artışla, 3 milyon 622 bine çıktığını bildirdi.

Bakan Eker, bütün bu artışların, yaptıkları stratejik çalışmalar ve özel projeler sayesinde olduğunu ifade etti.

Sığırcılıkta, 'soy kütüğü projesi' uyguladıklarını dile getiren Eker, 2002 ' de ön soy kütüğünde 784 bin olan kayıtlı hayvan sayısının, 2010 ' da 3 milyon 330 bine yükseldiğini belirtti. Mehdi Eker, soy kütüğünde kayıtlı hayvan sayısının da 2002 ' de 178 bin iken, 2010 ' da bu sayının 1 milyon 741 bin olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Süt üretimi yüzde 46 arttı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, 2002 yılında 8 milyon 400 bin ton olarak gerçekleşen süt üretiminin, 2008 yılında yüzde 46 artışla 12 milyon 243 bine çıktığını söyledi.

Et üretiminin de 420 bin tondan 482 bin tona yükseldiğini dile getiren Eker, aldıkları tedbirler sayesinde et ve süt üretiminde artışlar meydana geldiğini kaydetti. Bakan Eker, geçen yılın Aralık ayında, 1 milyon 717 bin besi danası olan büyükbaş hayvan varken, bugün bu sayının 2 milyon 99 bine çıktığını ifade etti.

Et fiyatları hakkında da bilgi veren Mehdi Eker, Et ve Balık Kurumunun 14,5 liradan kesim yaptığını, 17-18 liradan kıyma sattığını ve de kar elde ettiğini kaydetti.

Hayvancılığın payı arttı

Mehdi Eker, 2002 ' de hayvancılık sektörüne verilen desteğin 83 milyon lira olduğunu ve bunun da tarım sektörü içindeki payının sadece yüzde 4,4 olduğunu ifade ederek, 'Bugün hayvancılığa verilen desteğin, toplam destek içindeki payı yüzde 22 ' in üzerinde' dedi. Eker, hayvancılığa, 2009 ' da 900 milyon liralık destek yapıldı, bu yıl için ise 1 milyar 250 milyon lira destek verilecek' dedi.

Yem bitkilerine 2003-2009 yılları arasında toplam 1 milyar 956 milyon lira destek verildiğini belirten Eker, mera çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Bakan Mehdi Eker, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi kapsamında, 397 projeyi bitirdiklerini söyleyerek, bu projelere yüzde 50 hibe ile 62 milyon 971 bin liralık destek verdiklerini anlattı. Eker, devam eden 88 projenin de gelecek haftalarda hayata geçirileceğini belirtti.

2003-2009 tarihleri arasında, bin 204 hayvancılık kooperatifine 912 milyon lira destek verdiklerini ifade eden Eker, 'Şubat ayı içerisinde çiftçiye, 512 milyon lira mazot desteği, 622 milyon lira gübre desteği, 72 milyon lira toprak analiz desteği, 135 milyon lira küçükbaş hayvan başı ödeme desteği, 70 milyon yem bitkileri olmak üzere; toplam 1 milyar 525 milyon lira ödeyeceğiz. Buna ilişkin yazıyı bugün bankaya gönderdik. Bu para, bir kaç gün içerisinde çiftçilerin hesaplarına geçmiş olacak' dedi.

AK Parti Hakkari Milletvekili Rüstem Zeydan, Hakkari ' nin ulaşım sorunları; CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt de Ardahan ' ın 89. kurtuluş yıldönümü nedeniyle gündem dışı konuşma yaptı.

Ynt: Çiftçiye 1 milyar 525 milyon lira ödenecek (ama ne zaman )

görelim bakalım şu desteklemeleri. benim aklım bu rakamları hiç almıyor. her zaman aynı geçen yıllara göre desteklemeye ayrılan para artıyor ama ben göremiyorum. hayırlısı.......

Ynt: Çiftçiye 1 milyar 525 milyon lira ödenecek (ama ne zaman )

poyrazatif link=topic=30364.msg256070#msg256070 date=1267009415' Alıntı:
görelim bakalım şu desteklemeleri. benim aklım bu rakamları hiç almıyor. her zaman aynı geçen yıllara göre desteklemeye ayrılan para artıyor ama ben göremiyorum. hayırlısı.......
biz göremeyiz o rakamları
artmışı şurda dursun artmamışını alsak onada şükür diyeceğiz