Geçen hafta saydırdık, 2 milyon büyükbaş beside’

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 2 milyon 66 bin büyükbaş hayvanın şu anda beside olduğunu, bu rakamın kabaca 500 bin ton et anlamına geldiğini bildirdi. Eker, Konya’nın Çumra ilçesinde bulunan Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ni ziyaret etti. Ziyaretinde son günlerde aşırı zamlanan et fiyatlarıyla ilgili yöneltilen sorulara da cevap veren Bakan Eker, “Üretimle ilgili Türkiye’nin besi materyali üretimiyle ilgili bir sıkıntısı yok” diye konuştu.

Diğer kurumlar da çalışmalı

Türkiye’de yeteri kadar besi materyali olduğunu vurgulayan Eker, “Geçen hafta itibarıyla Türkiye’nin 81 vilayetinde bütün besi ahırlarında sayım yaptırdık. 2 milyon 66 bin büyükbaş hayvan şu anda beside. Bu kabaca 500 bin ton et demektir. Bunu ikiyle çarpacaksınız bir yıldaki toplam üretim 1 milyon ton büyük baş hayvan eti demektir” dedi. Eker, şöyle devam etti: “Burada biraz spekülasyon var. Et Balık Kurumu 18 liraya kıyma, 20 liraya kuşbaşı satıyor, kâr ediyor. 14.5 liraya kesim yaptırıyor. Rekabet Kurumu, Maliye Bakanlığı gibi ilgili diğer kurumların da çalışma yapması gerekiyor. Çare ithalat değildir. Hükümet olarak Türkiye’nin üretimini artırmaya çalışıyoruz, ithalatını değil.”

Çözüm hayvansal üretimi artırmakta

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, önlem alınmaz ise Türkiye’nin gelecek 10 yıl içerisinde et ihtiyacının yarısını karşılayamaz durama geleceğini belirtti. Yalçındağ, et ve süt tozu ithalatının gelecek için çözüm olmadığına da dikkat çekerek, çözümün ülkemizdeki hayvansal üretimi artırmaktan geçtiğini ifade etti. Öncelikle ülkedeki büyük ve küçükbaş hayvanların istatistikleri ivedilikle çıkarılması gerektiğini vurgulayan Yalçındağ, et ve sütteki sorunun ivedilikle çözümü için bir rapor hazırlayarak başta ***hurbaşkanlığı olmak üzere sırasıyla Başbakanlığa, Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’na, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı’na, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na ve birçok kuruluşa gönderdiklerini açıkladı. Yalçındağ, uzun vadeli, çok yıllık hedefe dönük politika ve stratejilerin olmamasının, hayvancılığın sürdürülebilirliğini sürekli engellediğini açıkladı