Tamamen Yerli LPG’li Traktör

74381-300x203.jpg

İTÜ’den yapılan yazılı açıklamada, AR-GE çalışması yapabilmek, teknolojik buluşlara imza atabilmek, bilgi birikimini üretime dönüştürmek ve sanayinin sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla, üniversite ve sanayi gibi iki önemli gelişim aktörünün bir arada rol oynaması gerekliliğine inanan İTÜ’nün, bu kapsamda yaptığı çalışmalarla öncülük etmeye devam ettiği belirtildi.

Bu çalışmalardan biri olan ve AB standartlarına uygun olarak tasarlanan ve üretilen LPG’li dizel motorun yüzde 33 daha düşük maliyeti, yüzde 15 daha yüksek motor verimiyle dikkat çektiği ifade edilen açıklamada, yeni teknoloji dizel motorun 26 Şubat günü üniversitenin Ayazağa Yerleşkesi’nde düzenlenecek toplantıda tanıtılacağı bildirildi.

Toplantıda, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, TÜMOSAN Genel Koordinatörü Kurtuluş Öğün ve OTAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Göktan’ın LPG’li dizel motor ile ilgili bilgi vereceği ve ardından teknik gezi yapılacağı kaydedildi.

Ynt: Tamamen Yerli LPG’li Traktör

aslında biogaz la çalışan bir traktör yapacaklar.devlet tarım işletmelerine küçük çapta biogaz tesisi kurulması için faizsiz kredi verecek.hayvan tersi ile biogaz üretimi yapıp mazot mailyetini sıfırlayacaksın.yılda 15-20 bin mazota veren çiftçinin para cebinde kalacak.bak o zaman çiftçinin yaşam standardı nasıl yükseliyor...

ali_kockaya link=topic=30397.msg256580#msg256580 date=1267118793' Alıntı:
aslında biogaz la çalışan bir traktör yapacaklar.devlet tarım işletmelerine küçük çapta biogaz tesisi kurulması için faizsiz kredi verecek.hayvan tersi ile biogaz üretimi yapıp mazot mailyetini sıfırlayacaksın.yılda 15-20 bin mazota veren çiftçinin para cebinde kalacak.bak o zaman çiftçinin yaşam standardı nasıl yükseliyor...

iste bu süper olur devrim bu olur...

aslında bunu bir belgeselde izlemiştim.1980 lerde çekilmiş bir alman belgesliydi.adam hayvan tersinden,bitki artıklarından hatta ağaç yapraklarından biogaz üretiyor.bunu otomobilde,ısınmada ve elektrik üretiminde kullanıyordu.traktörde kullanmamış tı onu da ben uydurdum.

bir ara bas bas bağırdılar.çiftçi kanola ekecek mazotunu üretecek diye.devlet te hemen ötv yi yapıştırmış tı.sonra kaldırdı.şimdi ne oldu.asparagas çıktı.hayret ettiğim konu mazotun 1 lira olduğu devletler kanola dan biodizel üretmek için harıl harıl çalışıyorlar.biz ise hasat kart alıp 6 ay vadeli 3 lira dan mazot almaya çalışıyoruz.

aynen hadi petrol ofisi war ama lpg si yok :D birde bu bizim kullandıgımız araba gazının aynısı ise çekiş düşmezmi :S :D neyse hayırlısı olsun :)
ceya023 link=topic=30397.msg256575#msg256575 date=1267118462' Alıntı:
iyi güzelde bi sorun var çifçi nerden lpg istasyonu bulacak köyde :) nasıl dolduracak depoyu her sabah :)

Başta İTÜ olmak Üzere Tümosan kutluyorum. Yeni Nesil Tümosan ' ların Nasıl bir Gelişme kaydettiği ve Türk Çiftçisinin imkanlarını Üst Düzeyde Tuttuğu anlaşılmakta. Tümosan AB standartlarını zorlamakta. Türk Otomotiv Sanayisini Yüksek düzeylere çıkarmakta ve 21.YY. Yıldızı olmaya başlamıştır. Tüm Türk Malı Dostlarına Hayırlı Olsun.

The @*/-TmS_HsT-/*@

yav bıraksın tümosan böyle seyleri neye üretiyor Allah aşkına lpgli traktör üreteceğine biraz traktöre özellik atsın motor 20 senden ötede gidecek özellik 30 yıl geriden gelecek bıraksınlar yerim bunların lpglisini