2010 SEZONA HAZIRLIKLAR GÜBRELER VE TARIM ALETLRİNİN BİR KISMI

Ynt: 2010 SEZONA HAZIRLIKLAR GÜBRELER VE TARIM ALETLRİNİN BİR KISMI

dolcevita link=topic=30404.msg256484#msg256484 date=1267103476' Alıntı:
hepsini aynı andamı atalım yani azotun muhtelif olarak uyguluyoruz işte birde 18 46 dap la ektim ekinleri fazla azot yüklemsi olmuyor istege göre ekinin ben daha atmadım ekinlerime gübre ne zaman sularsam yagmurlama altı atarım senin dedign rakamlar aynıs cıkar hammallık önemli degil öemli olan verimdir şükürde dekara 1 ton alıyoruz iyi parayada satıyoruz
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Park baya bi kalabalık..Gübre konusuna gelirsek; kök gübresi olarak 18-46 DAP kullandım. Dekara(1000 m2)/16-18 kg ayar ile tabaklı polatlı mibzeri ile ekim yaptım, tohum olarak sellektörden geçirirlmiş Gün-91 Dekara 30 kg tohum ayarı ile ekm yaptım. Niyetim yazlık(yaparak) gübre olarak %33 ' lük AN kullanmaktı, koop.te kalmadığı için %26 CAN aldık ve dekara yine 16-18 kg atma niyetindeyim. Ot ilacı ile beraber de sıvı gübre takviyesi yapıyorum..Bunları anlatmam daki neden ise; dekardan 1000 kg verim aldığınızı anlatmısınız. Dekar=1000 m2 mi, yoksa Konya ' lı çiftçilerin kullandığı dekar=2500 m2. mi.?
Haa burda ' toprak analizi ' yaptırmadığımız için ne söylesek boş. Deneme yanılma zaman ve para kaybından öte bişey değil.

nailyetek link=topic=30404.msg256554#msg256554 date=1267116321' Alıntı:
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Park baya bi kalabalık..Gübre konusuna gelirsek; kök gübresi olarak 18-46 DAP kullandım. Dekara(1000 m2)/16-18 kg ayar ile tabaklı polatlı mibzeri ile ekim yaptım, tohum olarak sellektörden geçirirlmiş Gün-91 Dekara 30 kg tohum ayarı ile ekm yaptım. Niyetim yazlık(yaparak) gübre olarak %33 ' lük AN kullanmaktı, koop.te kalmadığı için %26 CAN aldık ve dekara yine 16-18 kg atma niyetindeyim. Ot ilacı ile beraber de sıvı gübre takviyesi yapıyorum..Bunları anlatmam daki neden ise; dekardan 1000 kg verim aldığınızı anlatmısınız. Dekar=1000 m2 mi, yoksa Konya ' lı çiftçilerin kullandığı dekar=2500 m2. mi.?
Haa burda ' toprak analizi ' yaptırmadığımız için ne söylesek boş. Deneme yanılma zaman ve para kaybından öte bişey değil.
dekarda 1 ton ya 1000 m2 hatta gecende var gün 91 bilmiyorumda dekara 30 kilo cok ya ben o rakamın yarısını kullanıyorum yaw 15 18 kilo 30 kilo öylemi alla alla bugday oluyormu peki?

10 kilo kadar gübre atıyoruz biz,en fazla 24-25kg civarı buğday,20-22 kg civarı da arpa gidiyor.baharın da 10-12 kilo civarı gübre atıyoruz.Sıvı gübre yok sadece ilaç ondan sonra harman...

dolcevita link=topic=30404.msg256557#msg256557 date=1267116828' Alıntı:
dekarda 1 ton ya 1000 m2 hatta gecende var gün 91 bilmiyorumda dekara 30 kilo cok ya ben o rakamın yarısını kullanıyorum yaw 15 18 kilo 30 kilo öylemi alla alla bugday oluyormu peki?
Abi o zaman boşuna uğraşıyoruz. Biz şahsen; dekara 15 kg tohum atsak, bilmiyorum ya gelecek seneye tohumluk ve tarla kirası olan 1 da./32 kg buğdayı zor çıkartırız, biçer parası falan cepten gider.
En iyi yıllarda 1 da. dan 600 kg aldık, fakat son 3 yıldır 200-300 kg arasında geziyor.:) Bakalım bu sene yeni bişeyler denedik, kazayağı ile 2 leme, kazayağı ile hazırladık ve ekim sonu sürgü+dişli merdane çektik, alışılagelmiş 20-20 gübreyi bırakıp 18-46 DAP kullandık..Tutacak inşallah.:)

nailyetek link=topic=30404.msg256675#msg256675 date=1267136914' Alıntı:
Abi o zaman boşuna uğraşıyoruz. Biz şahsen; dekara 15 kg tohum atsak, bilmiyorum ya gelecek seneye tohumluk ve tarla kirası olan 1 da./32 kg buğdayı zor çıkartırız, biçer parası falan cepten gider.
En iyi yıllarda 1 da. dan 600 kg aldık, fakat son 3 yıldır 200-300 kg arasında geziyor.:) Bakalım bu sene yeni bişeyler denedik, kazayağı ile 2 leme, kazayağı ile hazırladık ve ekim sonu sürgü+dişli merdane çektik, alışılagelmiş 20-20 gübreyi bırakıp 18-46 DAP kullandık..Tutacak inşallah.:)
abi neden öle sulumu susuzmu benim dedgim rakamlar suluk ekin için gecerli 3 veya 4 kere yagmurlama ile en fazla 20 kilo tohum atarım oda bugday cinsine göre 25 kilo olanıda varda kurak yerlere abi allah gönlüne göre versin bereketli olur inş bu sene ekinler

abi ayrıca pancar yeri fasulye yeri kabak yerinden sonra ekilen ekinler yani yeşil mahsul den sonra ekilen ekinler (ekin tarlasına tekrar ekin ekilirse bu rakamlar bulunmaz)

Uzmanlık alanım buğday-arpa değil ama genel bigi olarak yazıyorum.
1. Suluda buğday için verilmesi gereken SAF AZOT MİKTARI (Dikkat gübre değil) 13-14 kg/dekar dır. Kurak şartlarda ise SAF AZOT MİKTARI 9 kg/dekardır. Bunu sağlamak için birçok kombinasyon mümkün: DAP + Üre, DAP + 33 AN, 20/20 + Üre vs vs.
Örneğin: sonbaharda 20 kg/dekar DAP = 3,6 kg saf azot ve ilkbaharda 30 kg/dekar %33 AN = 9,9 kg saf azot ile toplam 13,5 kg/dekar saf azot verilmiş olur. %33 AN yerine %26 lık AN kullanacaksanız, 38 kg/dekar gübre vermeniz lazım.

Normalde hububatlar kg usulü ekilmez. Tohumunuz küçükse, m2 ye örneğin 1000 tohum düşer, çok büyükse örneğin 300 tohum düşer, çünkü mibzeriniz hacim hesabına göre ekim yapar. Buğdayda istenilen m2 de 450-500 başaktır.
Ayrıca çok kardeşlenen çeşitleri daha seyrek/az, az kardeşlenen çeşitleri daha sık/çok ekmeniz gerekir.

dolcevita link=topic=30404.msg256680#msg256680 date=1267138133' Alıntı:
abi neden öle sulumu susuzmu benim dedgim rakamlar suluk ekin için gecerli 3 veya 4 kere yagmurlama ile en fazla 20 kilo tohum atarım oda bugday cinsine göre 25 kilo olanıda varda kurak yerlere abi allah gönlüne göre versin bereketli olur inş bu sene ekinler

abi ayrıca pancar yeri fasulye yeri kabak yerinden sonra ekilen ekinler yani yeşil mahsul den sonra ekilen ekinler (ekin tarlasına tekrar ekin ekilirse bu rakamlar bulunmaz)
Bu benim anlattıklarım kuru tarıma, yani yağarsa gökyüzünden yağmurlama sulamaya :D bağlı rakamlar.. Anız anıza arpadan başkası zaten verim olmuyor, macar fiğ ve nohut la yapılan nöbetleşe ekimde gözle görülür bir fark oluşuyor. Yani bir yıl saçak köklü, diğer yıl uzun köklü ürün ekerek nöbetleşe ekim yapıyoruz.

Bu arada Atila Bey ' e verdiği bilgiler için ayrıca teşekkür ederim. Hani reklamda bir küçük çocuk çıkıyordu su satan ve diyordu; ' çok çalışmam lazım çook ' diye. Ben de diyorum; ' çok gübre atmam lazım çoook ' ..;)

İyi akşamlar Nail bey,
bildiğiniz gibi baklagiller (nohut, fiğ, fasülye...) toprakta azot birikimi sağlarlar. Dolayısıyla münavebedeki buğdayda saf azot miktarı 1-2 kg / dekar azaltılabilir.