patates hakkında bilgi

arkadaşlar..bu yıl ilk defa marabel cinsi patates ekimi yapıcam..tarla olarak kara toprak dediğimiz gerçekten toprak yapısı siyah içerisinde mil fazla barındırmayan fakat çok verimli bir toprak çeşidimiz var..patatesi bu tarlaya ekmek istiyoruım..patates tecrübesi olan arkadaşlarımdan ricam bu siyah toprakta patates yetiştirmek doğru olurmu lütfen bilgi saygılarr

Ynt: patates hakkında bilgi

patatesin hangi toprağı sevip sevmeyeceğini bir türlü anlayamadım toprakta taş olmaması lazım gelişmesini engelliyor kumlu topraklarda daha iyi yetişiyor gibi aslında. ama aynı toprak yapısında bile farklılıklar çok oluyor yan yana tarlaalardan 2 side aynı görünüşte topraklı birinden dönümde 8-9 ton alırken diğeri 6 ton veriyor.bunun sebebi ph değerinden olabilir bence

kanka patates et toprak dedıgımız kara topragı sevmez verımı dusuk olur ve gec hasat edersın daha cok kumlu toprakları sever gelısırken toprak yumruları sıkmamalıdır verımde ıyı olur hasatta erken olur yanı ova topragı gıbı sert yapılı yerlere ekme sulama ımkanı olan kırac yere ve gun boyu gunes goren yere ekmelısın ok-*-s

kumlu yerim yok.kırmızı ve siyah toprak var..ikisinden birine ekmek zorundayım..bizim afyon bolvadin ilçesinde pek kumlu toprak yapısı yok..peki bu toprak yapılarından hangisini tercih etmeliyim??..260 dekar siyah toprak olan tarlam bütün..pancar,soğan ve patatesi bu bütüm yere ekmek istiyorum..takipi kolay olduğu için...

kardeşim kıy paraya , yaptır bir toprak tahlili , sonrası çok kolay ; her türlü gübreleme ilaçlama önerisi desteğinde bulunuruz ...

toprağın yapısına göre gübre olduğu gibi sulama sıklığı ve miktarı da önemli ..
sulama sistemini de yazmamışsın ....

hadi hayırlısı ....

LORUOĞLU link=topic=30453.msg257087#msg257087 date=1267285228' Alıntı:
KANKA HANGI TOPRAGININ YAPISI DAHA GEVSEKSE ORAYA EK PATATES SERT TOPRAGI KESINLIKLE SEVMEZ ZARAR EDERSIN GEVSEK TOPRAK OLMALIKI YUMRULAR CABUK GELISSIN ok-*-s

Evet patates gevşek toprağı sever. çabuk gelişir. toprağımız sıkışıktır. Bizim buralarda tavuk gübresi atılır. Toprağı gevşetir, kabartır. Patates gelişimine yararını çok gördük. Diğer kimyasal gübrelere fazla gerek olmaz. Ama fazla sulamak gerekir yoksa patatesi yakarsınız.