çapa böyle yapılır.

Ynt: çapa böyle yapılır.

bende baktım baktım bakakaldım ve konuyu kavradım..traktörün ön pto su yağ pompasını çeviriyor.yağ motorları bıçakları çeviriyor.asıl can alıcı nokta.videoya dikkatli bakıldığında bağzı bitkiler eşit uzaklıkta olmamasına rağmen makina öldürmüyor.

1. ve 5. video ya dikkatli bakıldığında bir demir boruya takılmış optik gözler var.o traktördeki bilgisayara veri aktarıyor.traktördeki bilgisayarda bıçakların hareketini düzenliyor.kültür bitkisi ölmüyor.sadece yabancı otları öldürüyor.sonra makinananın isminden web sayfasını buldum.gerçekten olay düşündüğüm gibiymiş.

http://www.garford.com/inrow.html

sonuç olarak bu makina türkiye şartlarına (bitki arası mesafelerin değişken olduğu durunlarda) uygun...tabi fiyatı da önemli...birde uygun ön pto lu bilgisayar destekli bir traktör olacak.

Gökhan_42 link=topic=30547.msg258126#msg258126 date=1267571654' Alıntı:
valla süper paylasım harika makinlar eğer Türkiyede varsa bunlardan alalım 10 sende amorti ederiz herhalde :D

bu makinayı alabilmek için önce bu işe uygun bir traktör şart.makinanın türkiyede olması şart değil fabrika ile bağlantıya geç elbet bir yolu vardır.300-500 dönüm çapa bitkisi eken çiftçiye bence ilaç gibi.binlerce dönüm eken bile vardır.hepimiz biliyoruz insan çalıştırmanın ne kadar zor olduğunu.en az yevmiye 25 lira.30 -40 kişi çalıştırdın mı günlük 1000 liradan döner. ve yapılan iş asla istediğin gibi olmaz.makinalar yorulmaz,sabah erken geldim,gece geç kaldım,üşüdüm demezler.
sen yeterki kafaya koy.ortak olur hibe destekli olur.birşekilde alınır.

çok güzel bir sisdem fazla pancar ekenlere şart.birilerin ağız kokusunu dinlemektense!
pancar çapasıyla uraşan insanların elinden işi alır.
bu makine öyle birşey olcakki pancar çıktıktan sonra pancar arsını 20 cm ayarlıyacan makine kendisi tekliyecek.ikinci defada girecan tarlaya insan gücüne gerek kalmadan iş bitecek.
bu sene işci sıkıntısı var diyorlar bakalım ne yapacık