16 Tarım Ürününe Fark Ödemesi Yapılacak

Tarımda Havza Bazlı Destekleme Modeline Geçildi.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre, 30 havzada, 2010 yılı üretim sezonunda üretilerek satışı yapılan 16 tarım ürününe, kilogram başına 4 kuruş ile 42 kuruş arasında değişen miktarlarda fark ödemesi yapılacak.

Bakanlar Kurulunun, ' ' Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre 2010 Yılı Ürünleri Fark Ödemesi Desteğine Dair Kararı ' ' , Resmi Gazete ' nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından belirlenen 30 adet tarım havzasında, 2010 yılı üretim sezonunda üretilen ve satışı yapılan ürünlere verilecek fark ödemesi desteğine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, bu yıl kilogram başına yağlık ayçiçeği için 23 kuruş, sertifikalı kütlü pamuk için 42 kuruş, sertifikasız kütlü pamuk için 35 kuruş, sertifikalı soya fasulyesi için 35 kuruş, sertifikasız soya fasulyesi için 29,5 kuruş, kanola için 27,5 kuruş, dane mısır için 4 kuruş, aspir ve zeytinyağı için 30 kuruş, buğday için 5 kuruş, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için 4 kuruş, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek için de 10 kuruş destek ödemesi yapılacak.

-16 ÜRÜNDE 7,1 MİLYON TON ÜRETİM ARTIŞI-

Tarım Bakanlığı verilerine göre, tarım havzaları, ' ' ekolojik olarak benzer olan, ülkenin idari yapılanmasına uygun, yönetilebilir büyüklükte, tarım ürünlerinin ekolojik ve ekonomik olarak en uygun yetiştirilebildiği bölgeleri ' ' ifade ediyor.

Havza bazlı destekleme modeli ile, halen prim desteği uygulanan 16 üründe, üretim planlaması ile 7,1 milyon ton üretim artışı sağlanabileceği öngörülüyor.

Arpa, aspir, ayçiçeği, buğday, çavdar, çay, çeltik, kanola, kuru fasulye, mercimek, mısır, nohut, pamuk, soya, yulaf, zeytinde 2007 yılı itibariyle 35 milyon 278 bin ton olan üretimin, planlama ile 7 milyon 144 bin ton artarak 42 milyon 422 bin tona, üretim değerinin de 5,3 milyar lira artışla 23 milyar 413,3 milyon liradan, 28 milyar 719,4 milyon liraya ulaşacağı hesaplandı.

Modelde, aspir, kanola, soya gibi yağ bitkilerinde yüzde 100 ' ün üzerinde üretim artışı öngörülmesi dikkat çekiyor.

Fark ödemeleri destekleme uygulamaları bugünkü bakanlar kurulu kararı ile başlatılırken, model üzerinden destekleme ödemeleri 2011 ' de yapılacak.