20 BŞ SÜT İNE AHIRI NEKADAR M2 ALANA KURULUR.

Saygı değer hayvan işiyle uraşan bu işe emek veren üretici arkadaşlar.Bu konuyu açmamın sebebi bu işe başlamak isdeyen insanlara 20 büyük bş süt inenin nekadar alana kurulması gerektini ve bu ahırda bıza alanından tutunda inein ayrı yerde bızalamasıda olma şartı ile bir açık beside kapalı da olmak şartıyla bir ahır kirokisi düşündümüzde nekadar alan kapladını bilenler yazarlarsa paylaşırlarsa sevnirim.
Bu işe emek veren saygı deyer arkadaşlar abiler kardeşler.sizlerinde ahırlarınız var eksikleride vardır yada moderindir bu konuda kendi ahırlarınızdan örnek vererek açıklarsanız ve bilginiz varsa fiyatı kaça çıkar bu konuda bizlerle paylaşırsanız sevinirim.
SAYGILARIMLA

Ynt: 20 BŞ SÜT İNE AHIRI NEKADAR M2 ALANA KURULUR.

Artık sistem değişti eski ahırlara göre,açık yarı açık ve tercih edilmese de kapalı sistemler mevcut.Ama yeri geniş tutarsanız işçilikten kazanırsınız bence.Özellikle yemlik ve gübre kanalları işçilği en çok zorlayan yerler eğer kapalıya niyetliyseniz.Ben açık sistemleri öneririm.Buzağı illaki ahırda bulunmasına gerek yok zira artık hayvanların ineği biberonla içiriliyor buzağılara.Onun için buzağının yerinin nerede olacağının pek önemi yok bence.Direkt alan sormuşsunuz ama ben tam olarak bir alan söyleyemeyeceğim bizim ahırımız 18 başlık buzağı yeri yok içinde doğumhane var o kadar...

Arkadaşım her inek için belirli standartlar var yani herçeşit sistem için (kapalı,açık,yarı açık ,serbest duraklı vs.) ama herkezin bazı deneyimleri vardır bence 20 hayvan için 20 ye 30 metre açık besi yeterliolur ama imkanınız varsadaha geniş yapın en azından uzunluğunu 20-7----20-10 arası çatı (gölgelik ) yeterli olur ama ek bölümler ister buzağı bölümü daha sonra düve için,boğa için,kuru dönem için,doğum için vs. ek bölümler ister kesinlikle bağlı kapalı sistem yapmayın.Bence serbest duraklı kapalı (yarı kapalı) sistem yapın 20 hayvan için 25 uzunu 10 metre de eni oldukça yüksek bir ahır uygun olur bence kafa kilitleri yatak durak demirleri,gübre sıyırıcısı vs. ama açık sisteme göre çok daha pahalıya varır elinizden iş gelirse açık sistem 10 milyara varmaz işçilik (kaynak,yapı) ama serbest duraklı sistem 30-35 milyardan aşağı çıkmaz bence.

___________________________________________ _______________
'
' __________________________________________ ' )15m ' (_____________8m)
' ' ' ' ' ' ' ' ' ' ' ' inek yerleşim yeri (1 ' 50cm) (buza boş alan) '
' __________________________________________ ' ____ '
' güpre boşaltma yeri '
' ______________________________________________ '
' '
' '

' ' ' ' ' ' ' ' ' ' '

inek sıra bitimiyle bıza boş alan arsından bir kapı koyuyorum dışardada ineklerin gezinmesi için boş bir alan yapıyorum.bu kaba bir sisdem ama bazı sisdemlerde eklene bilir diye düşünüyorum.
büyüklerimin yorumuna sunuyorum!

turan kardeşim ben mucur kırşehirdeyim musait oldugun bir gün gel sana kendi ahırlarımı göstereyim fikir sahibi olusun anlatmayla bu işler olmaz gezip göreceksin kafana yatarsa yapacaksın.

mucurlu kardeş bende kozaklıdanım elbetde teşekkür ederim daha önce tanımış olsaydım 20 gün önce mucurdan geçtim kırşehir pancar faprikasına giderken gidecem zaman sana haber verrim görüşürüz.