hangi traktör? hangi ekipman?

merhaba arkadşlar.. ben bu yıl hayvancılığa başlamayı düşünüyorum. kaba yem ihtiyacımı karşılamak için .15 dekar bir arazi icar edeceğim. ve tarım hakkında bi bilgim yok ??*-s. arazi işlenmemiş uzun zamandır. beyaza yakın boz bi toprak , sulama imkanı sıfır , ben burada sadece yağışlara güvenerek caramba denilen otun tarımını yapmak istiyorum . ekim dikim için hangi ekipmanlara ihtiyaç duyacagım bilmiyorum. ot silaj ve zıpkalı çayır biçme makinası dışında hangi ekipmana ve nasıl bir traktöre ihtiyacım var ?. bu makinanın min 40 hp güce ihtiyacı varmış(ot silaj). ve arkadaşlar ekimi 2 cm derinliğinde olacakmış. yorumlarınızı bekliyorum ... birde hangi ekipmanı ne zaman hangi işte kullanacağımı yazarsanız sevinirim... işsizim üniverste mezunuyum ve ama bundan başka yapacak bi alternatifim yok bils-*-. traktör ve ekipmanlar için max 15000 lira param var ..yani ucuz bişey olacak .. bişey daha tohumu mibzerle değil serpme ekecem. herkeze saygılar...

Ynt: hangi traktör? hangi ekipman?

şimdi 15 donum ekeceksen ıkıncı el ve ucuz bır traktör şart once... bunun araştırmasına cevrendekı 2 el alım satım yapan yerlere bak... fakat 15 donum arazı cın traktor almaya degmez bence..onuda bır arkadas komsu akraba ıle cozebılırsın koyarsın mazotunu verirsin işçilik parasını halledılır... yoksa 10 lıra desek traktor e bunun yerıne 3 tane sağmal inek alırsın soyle en ıyısınden... bunun parasını zaten o ekım yapacak akraba komsun veya arkadasına cok rahat cıkarırsın... evleneceksın kardeş para lazım sana.. :)

düşünmedim değil aslında ama pahalıya geli gibi geldi kardeş ne bileyim ögrenecez artık bahsettigim yer için tohumları alimizle serpip sonra pullukla geçsek olurmu ki sence ?? belki çok yanlış ama gerçekten bilmiyorum işimiz gücümüz klawye ıuy*u-* ;)

bız bu tarz ekım yapmıyoruz uzun zamandır ot vs. ama ekim şekli diğer urunler ile aynı dedıgın otu bılmıyorum..zamanı geldıgınde once bı pulluk atarsın .. sonra bı patlatma cekersın uzerıne de aysan cekıp yagıs beklersın..yer tavını aldıgı zamn ve ekım zamanı geldgınde tarlaya gırıp elle atarsın tohumu... ardından da bı tırmık cekersın tohumun uzerı kapansın dıye... ve yagıs beklersın.. gubreleme yaparsın sonra.. ve beklersın..en sonunda da hasat... bu boyle zıncirdır hasattan sonra yıne başa donerek bu işlemleri yaparsın.. olayın ozetı toragı sureklı bı oncekı ekıpmanın yaptıgından daha ufak hale donusturmek... zımpara hesabı... :D

kardeş şimdi patlatma 5 7 veya 9 olur bnm gorduklerım bunlar sadece..senın ısını 5 li gorur...1 mt cıvarında 5 bacaklı bır alet... aysan ise S harfı seklınde yarım metre uzunlugunda 20 23 vs. (degısken olur) tane ayaktan olusan bır ekıpmandır... sakın ayıp olur dıye dusunme kardeş sen sor ben elımden gelenı paylaşırım senınle.. dıger arkadaslarda bıraz daha duyarlı olurlar bu saatlerde trakkulup cok yogun olmuyor gozlemledıgım kadarıyla haftasonu daha da artar ;) ayrıca bu saydgım ekıpmanları 15 000 tl ile biraz zor temın edersın gıbıme gelıyor traktor fln... gercekcı olmak lazım.. boyle kahve ortamına dal derım ben cevrende varsa yüz yüze konusabılecegın kısıler onlardan da faydalanmalısın bence...

peki sizin oralarda toprak işlemek için eş dost mesela bahsettiğin 25 dönüm için tek işlemeye ne kadar para talep eder acaba bide mazot basacaz tabi.yani 15 dönüme pulluk çektirmek ne kadara mal olur acaba bi fikir yurutmek acısından yaklaşık yani ?? :S bide zaten bölgede bugday eken bir cok insan var bu makinalar illaki vardır onlarda ... (varmıdır acaba ?)

mutlaka vardır arkadaşım eger bugday ekıyorlarsa mutlaka vardır..15 donumde yaklasık yıllık 100 lıraya falan mal olur toplamda mazot sanırım.. işçiliğine gore degısır sımdı donume 1 lt yaksa en azından dıyelım..3 kez gırecek tarlaya ya da 4...45 lt mazot yapar bu... 120 lıra falan yanı mazot.. 5 10 lırada ıscılık atsan işi yapana cok bırseye mal olmaz sanırım.. ben yanlıs hesaplamadıysam... hadı toplam 200 lira diyelim şuna oldu gubre vs ılaç ... cok mu sence ne dersın? bu tarz işleri daha ıyı bılen vardır mutlaka onların yorumunuda alırız...

hmmm o zaman şöyle bi hesap çıkıyor ortaya her dönümde bi traktör 1.5 litre yakarsa 15 dönüm için 22.5 litre 22.5*3lira= 67.5 lira 20 de adama atsak 90 gibi birşey eder. 1 pulluk 2 patlatma 3 aysan 4 tırmık yani 90*4=360 lira tohumun kilosu 14 lira dekara 5 kilodan 70 lira =15 dönüm 1050 etti 1400 lira hadı tırpanla biçsem taşıma ve slaj için yine motor lazım :S toplamda ortalama dekara 5 tondan (normalde en az 10 ama arazide su yok)75 ton ot ve silajım olur maliyet geldi gitti naylon slaj için traktör falan 2000 i bulur 2000 lirada icar için 4000 lira bölelim 4000 lira \ 75 ton = 1 tonu 54 lira falan ..... eğer mısır slajını hazır alsaydım ne olacaktı tonu burada paketli 150 milyon 150*75 ton= 11250 lira cöö-*s yani dogru yoldayım hatta ben bu arazinin 5 dönümüne yonca ekip kuru olarak versem kısın dahada karlı olur günlük rasyon düşüncem 25 kilo slaj 10 kilo süt yemi 2 kilo kuru ot 1 kilo saman ...(karmaşık oldu ama ) yani benim hiçbir ekipmanım olmaksızın (ot silaj mak hariç =4.5 milyar ) 3 te bir fiyatına seneyi kapatacam böylece toprak için para harcamayıp filoyu geniş tutacam doğru yoldayım galiba :8... ama şuda var traktör 1 dönümde 1.5 litre dedik oylemi acaba ??

şuda bir gerçekki arkadaşlar bu piyasa şartlarında hayvan falan alınmaz ortalığın durulması lazım biraz. bu şartlar altında kim ne derse desin süt te et de düşecektir.bu italatla olmasa bile kısa zamanda yeni buzalar doğacak düveler süt vermeye başlayacak. o zaman yatırım yapmak daha mantıklı olur... acı bir gerçek daha var oda büyük sanayici 1 e alıp 10 a satmak peşinde ve küçük işletmenn kuyusunu kazıyorlar.böylece diğer sektörlerdeki gibi tekel olup istedikleri gibi piyasada at koşturacaklar . bence sanayicinin karteline kalırsa bu işler vay haline üreticinin kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz o zaman üreticinin tepesine biner allah biner herkez.ne diyelim bekleyip göreceğiz hep beraber .iş kuracaklara nacizane tavsiyem biraz beklemeleridir. ;)

Nerde yaşadığını yazmamışsın arkadaşım yada ben göremedim.bende de haywanlar haywan tarımı yapıyorm caramba sılaj sorgum ws ekiyorm ama burdan olmaz uygulamalı görmen lazım daha çok yenisin birde nacizane tawsiyem makinaya traktöre yatırım yapma haywan al o bahsettğn yemlerin hepsi satılıyor piyasada.tam kararını wer konuşrz yine. anlş-*s

arkadasım bence kuru tarım yapacaksın.. o otu ekmek için sadece derin bi pulluk vurdur sonra elle veya makinayla serp tohumu külivatorle karıştırman yeterli.. buda dönum de 2litre pullukta1 litrede kulivatorde yakar diye hesapla yani bunlar maksimumu sonucta baskasının traktörunu kullanacaksan fazla dan biraz koyarsın mazot..

eyvallah osman abi ilk ulaşacağım kişi sen olacaksın alk-*s ok-*-s. fakat dediğim gibi ortalığın biraz durulması şart şu aşamada yatırım yapmak çok riskli . bu arada antalyadan katılırıyorum fakat şöyle çifliği korkuteli ilçesine kuracam .iklim kışları yağışlı ve sert ort kışın eksi 5 derece yazın kurak ve yağışsız toprak böyle beyaza yakın bişey (yanılmıyorsam killi) ve çok sert .. tesis için adımları zaten yorumlarınız ve paylaşimlarınızla atacam ok-*-s