üre gübresi atımı

Arkadaşlar gecen hafta sonu ellen üre gübrelerini attık toplamda benim ile beraber 6 kişi saçıcı 2 kişi dağıtıcı idik sabah 9 da başladık akşam üstü saat 5,30 da biti toplamda 220 dekar yer saçmışız ama yağışlardan dolayı yollar çok kötü idi aynı çeltik tarlası gibi herkez biryerlarde batmış bende iki kere batıçaktım zor atlattık rezillikti sizin anlıyaçağınız
siz ne yaptınız atabildinizmi üre gübresini

Ynt: üre gübresi atımı

biz daha başlamadık bile,tarlalar göl gibi.mahşallah çok güzel ekin war.çok ii oldu bu yamurlar.bakalım hayırlısı inşlh hava ii giderse biraz hava alırda atarız.

abi bizde atamadık ne olcak hiç bilmiyorum 15 günlük hava durumuna baktım hep kapalı bazı geceleri -8 bile gösteriyo mevsimler iyice bozuldu.3 gün yağmıyo biraz yerler kuruyo hop yağmur.kısmet bakalım ne olacak

bizde havalar açınca ellen attık....yollar falan yağmurda oyulmuş zor gittik tarlalara...şimdi yağmur var havalar açınca atan attı atamayan artık beklesin....gübre atılmayan buğdaylar sararmış...gübre atılanlar koyu yeşil :D kim attı atmadı karşıdan belli oluyo tarlalarda...

memory43 link=topic=30610.msg258585#msg258585 date=1267730232' Alıntı:
iyi maşallah sen hızlısın inşallah bereketli olur ben nasipse sıvı gübre atacağım üreleri kaça aldın
ben daha sonbaharda almıştım granür %46 üre 0,650 idi şimdi yetmemişti 100 kg kadar tarım kırediden aldım aynı gübreyi 0,730 du.

bu gidişle üre gübresini atamıyacağız sürekli hava yağıyor.bugünde trakyada kar yağıyor 9-3- 2010 salı ne olacak hiç belli değil .iklim şartları iyice değişti bazı arkadaşlar elle atmışlar iyide olmuş.ama tarlaların içinden su sızıyor atılan gübreyi yıkayıp gidecek ne kadar fayda sağlayabilirki.yinede her kese hayırlı olsun ... :S

nforcer link=topic=30610.msg260270#msg260270 date=1268163669' Alıntı:
böle bişey varmı acaba yaş toprakta gübrenin hastalık yapması gibi..bana kalırsa daha iyi gübre erir buğdaya daha çabuk ulaşır...ama kesin bildiğimiz bişeyde yok...

Bütün azotlu gübrelerin (üre, nitrat, şeker) erimesi için rutubete ihtiyaç vardır. Kuru toprak yüzeyine atılan ve kalan (eriyemeyen) azotlu gübrelerde amonyak gazı kayıpları oluşur. Ekin gübrelerinin ' ' yağmur önüne ' ' atılmasının nedeni ve gerekçesi budur. Ayrıca toprak suyunda oluşan gübre çözeltisi köklere daha rahat ulaşır.

atila link=topic=30610.msg260272#msg260272 date=1268164160' Alıntı:
Bütün azotlu gübrelerin (üre, nitrat, şeker) erimesi için rutubete ihtiyaç vardır. Kuru toprak yüzeyine atılan ve kalan (eriyemeyen) azotlu gübrelerde amonyak gazı kayıpları oluşur. Ekin gübrelerinin ' ' yağmur önüne ' ' atılmasının nedeni ve gerekçesi budur. Ayrıca toprak suyunda oluşan gübre çözeltisi köklere daha rahat ulaşır.
abi haklısın da aşırı yağış ve sulanma ile de azotta yıkanma ile kayıp oluyor diye biliyorum garip bi olay yağmazsa uçuyor çok yağarsa yıkanıyor :)