ERKUNTU GEZDİRİYOR MASSEY

Ynt: ERKUNTU GEZDİRİYOR MASSEY

evet nimet bu.. çamurluklardan ve ön kaportadan anlaşılıyor.. ama normal şartlarda bi çekişmenin oldugunu sanmıyorum mf nin tekerlekleri su dolu olmassa nimet i çekemez. nimet 68bg olmasına ragmen 9bg güçlü mf nin çok zorlanacagı kesindir..mf nin arkası hafifi çekişmeye çok gelmez..

tumosancı lar nekadar erkuntta kusur arasalarda rezil etmek isteselerde.. erkunt kaliteli ve dengeli bi traktör.. böyle basit dengesiz güçteki traktörlerle çekiştirmeyle karalamaz.. aynı bg güçünde daha iyi bi yerli yok malesef keske tumo ve başak daha iyisini yapsa daha kalitelisini veya nh ve mf daha ideal avrupa standartlarında üretimlerini burda yapsa td serisini degil.... çok araştırdım ben erkunt almadan...

benim çok yakınan tanıdıgım biri elazıgda ilk erkunt alan kişilerden birdir .. erkunt almadan denemeye gitmişler erkuntada 285s e de 3lü 14lü pulluk takmışlar.. ve bayi erkuntu sürmüş bu adamda 285s i diyor ne yaptıysam yetişemedim erkunta sonra digerine bindim iki traktörüde kullandım gözlerimle gördum.. ve tarladan çıkarıp eve getirdim traktörü dedi.. ve o adam her yıl bir takım lastik eriten biri piyasaya çalışır traktörü parçalarcasına kullanır temmuz ayında lastiklere zincir takıp hozan söker öle kullanan biri ona erkunt nimet dayandı ve 2005 ten belli kullanıyor.. 2 . erkuntu birini sele kapıldı selde çayı geçmek istemiş traktör havalandırmasından su alıp motor kilitledi.. onu verip sıfır aldı tekrar 2007 de nimet 2wd halen onu kullanıyor.. bundan önce 640ı vardı devirdi kayalıkta sonra 65-46 aldı onuda dagıttı dayanmadı adama.. cok daglık bi yerde kullanır nimeti dagdan agaç getirir çift sürer krom çeker her iş yapar piyasada çalıştıgından.. ben o adamın kullanışını görmessem erkuntun bu kadar saglam oldugundan emin olmaz dım gidip erkunt almazdım..

ceya023 link=topic=30657.msg259302#msg259302 date=1267915187' Alıntı:
evet nimet bu.. çamurluklardan ve ön kaportadan anlaşılıyor.. ama normal şartlarda bi çekişmenin oldugunu sanmıyorum mf nin tekerlekleri su dolu olmassa nimet i çekemez. nimet 68bg olmasına ragmen 9bg güçlü mf nin çok zorlanacagı kesindir..mf nin arkası hafifi çekişmeye çok gelmez..

tumosancı lar nekadar erkuntta kusur arasalarda rezil etmek isteselerde.. erkunt kaliteli ve dengeli bi traktör.. böyle basit dengesiz güçteki traktörlerle çekiştirmeyle karalamaz.. aynı bg güçünde daha iyi bi yerli yok malesef keske tumo ve başak daha iyisini yapsa daha kalitelisini veya nh ve mf daha ideal avrupa standartlarında üretimlerini burda yapsa td serisini degil.... çok araştırdım ben erkunt almadan...

benim çok yakınan tanıdıgım biri elazıgda ilk erkunt alan kişilerden birdir .. erkunt almadan denemeye gitmişler erkuntada 285s e de 3lü 14lü pulluk takmışlar.. ve bayi erkuntu sürmüş bu adamda 285s i diyor ne yaptıysam yetişemedim erkunta sonra digerine bindim iki traktörüde kullandım gözlerimle gördum.. ve tarladan çıkarıp eve getirdim traktörü dedi.. ve o adam her yıl bir takım lastik eriten biri piyasaya çalışır traktörü parçalarcasına kullanır temmuz ayında lastiklere zincir takıp hozan söker öle kullanan biri ona erkunt nimet dayandı ve 2005 ten belli kullanıyor.. 2 . erkuntu birini sele kapıldı selde çayı geçmek istemiş traktör havalandırmasından su alıp motor kilitledi.. onu verip sıfır aldı tekrar 2007 de nimet 2wd halen onu kullanıyor.. bundan önce 640ı vardı devirdi kayalıkta sonra 65-46 aldı onuda dagıttı dayanmadı adama.. cok daglık bi yerde kullanır nimeti dagdan agaç getirir çift sürer krom çeker her iş yapar piyasada çalıştıgından.. ben o adamın kullanışını görmessem erkuntun bu kadar saglam oldugundan emin olmaz dım gidip erkunt almazdım..

Helal olsun o adama da..Traktörü biz çiftçilik için kullanırız genelde.Ama o test laboratuarında kullanmış sanki.

ceya023 link=topic=30657.msg259302#msg259302 date=1267915187' Alıntı:

.. erkunt kaliteli ve dengeli bi traktör.. derken diğerleri dengesiz ve kalitesizmi. her markanın kendine göre üstünlükleri vardır.

baglan33 link=topic=30657.msg259319#msg259319 date=1267941238' Alıntı:
.. erkunt kaliteli ve dengeli bi traktör.. derken diğerleri dengesiz ve kalitesizmi. her markanın kendine göre üstünlükleri vardır.
ben digerleri için bişey demedim fakat sen kendine göre çıkarım yapmışssın ben sadece 285 in dengesiz oldugunu düşünüyorum agırlık dagılımı iyi degil tutunma sorunu yaşıyor cogu zaman lastikleri kendisine cok buyuk v.s.... erkuntun dengeli oluşunu ben agırlık dagılım da ve asılmada cok dengeli patinaj ve tarladaki vites secenekleride öle.. bu yönlerden demiştim.. kalitesine gelince döküm kalitesi ortada şanzuman diferansiyel kullanılan mazeme gayet guzel.. ufak tefek eksikleri dışında...kalite..

_FaTıH_ link=topic=30657.msg259311#msg259311 date=1267918130' Alıntı:
Helal olsun o adama da..Traktörü biz çiftçilik için kullanırız genelde.Ama o test laboratuarında kullanmış sanki.

evet adama traktöre acımaz hiç.. piyasada çalışır zaten elazıgın alacakkaya ilçesinde herkes tanır adamı ismi mehmedi ' dir.... ve o ilçe tamamen krom ve mermer ocaklarıyla dolu çok daglık duz tarlanın pek nadir bulundugu bi yer kayalıktır hep.. her yıl bi takım lastigi bitirir taşlık ve kayalık oldugu için arazi lastik çabuk parcalanır erir.... fakat adama yagına suyuna çok iyi bakar traktörede acımaz..

_FaTıH_ link=topic=30657.msg259367#msg259367 date=1267954510' Alıntı:
Erkuntu çok yüceltmişsin..Herkesin traktörü kendine göre güzeldir...

yüceltmiş miyim ?? ben fanatiklik yapmam bi çok konudada erkuntun eksilerine vurgulamışımdır tum tratörlerimin öyle.. ben sadece özelliklerinden söz ettim.. ha aksini idda edebiliyorsanız eyv.. şahsen erkunt 4 4lük degil ama karşılaştırılan traktörlere göre artı yönü çok olan bi traktör mazotu içmiyor en azından.. ben egerki durumlar uysaydı ben kubota alacaktım sahsen ben inceledim super traktör verdiginiz paraya degecek bi traktör ama bizim orda bayi acılmadı ve servis yok bu yüzden ikinci secenek erkunttu süphesiz onu sectim..hatta servisi yedek parcası olsaydı mccormikin cx seriside superdi bu traktörler gercekten güzel traktör ama şartları bana uymadı..

hatta kubota sahiplerinin telefonunuda verebilirim adanada adamda hem 398 mf var hemde kubota m9000dt adam bana 398 den iyi cekiyor ve az yakıyor dedi dedi piyasası iyi olsaydı ikinci eli hemen 398 i satar bitane daha kubota alırdım dedi .398 de mf nin en begendigim traktörüdür ki. ama aranızda kubotayı tanıyan bile çok az kişi var..ben teknolojiyi ve yeniligin gelmesini istiyorum..285mf nin şanzumanı çok iyi her işe uygun vites buluyorum az yakarak iş yapıyorum diyen kaç kişi var tanıdıgım hiç bi mf sahibi öle demiyor .. .. hala nh ve mf ve tumosan fanatikligi yaparken baska markaları karalayarak üste cıkmak gibi bi durum var.. valla tumosan kendini baya geliştirmeli diye düşünüyorum.. uzel de öyle hala 30yıllık şanzumanları kullanıyorlar yıllarca td ve mf turk çifçisine 3. dunya ulkelerinin kullandıgı traktörleri satmadılarmı.. avrupada comonrailli traktör üreten firma turkiyede euro 0 ve euro 1 traktör üretiyor.. hala turk çifçisi cok iyi diyor.. erkunt bu yönden sektörde bi hareketlendirme yasattı..
aynı güçte hangi yerli markadan aşagı kalır yakıt ve çekişte.. ben teknik araştırma yapan biriyim öle göz kararı şunun tipi iyi şu cok iyi diyen biri dilim sesi guzel v.s.
şimdide kubotayı mı övuyorsun diceksiniz evet övüyorum çünkü bu fiyata adama turbo intercooller 95bg motor ve hidrolik shutle 18+18 vites secenegi 4000kg hidrolik kaldırma kapasitesi bakım gerektirmeyen konik dişli ön dingil veriyor.. yerli traktörlerden daha ucuza.. işte bu rekabeti getirir kaliteyi getirir.. buna bakıpta yerli firmalarda elin japonun kinden daha iyi traktör satarlar inş..

ceya023 link=topic=30657.msg259386#msg259386 date=1267958240' Alıntı:
yüceltmiş miyim ?? ben fanatiklik yapmam bi çok konudada erkuntun eksilerine vurgulamışımdır tum tratörlerimin öyle.. ben ........

Kubotayı da inceledim.Hoş...Ancak ben Erkunt ' u dış görünüm haricinde Tümosan ' dan üstün görmüyorum.Bu benim gözlemlerimle vardığım sonuç.Tarlayıda dış görünüm sürmüyor sonuçta...Ben de Tümosan fanatiği değilim ona kalırsa..Ancak Erkunt ' ' erkunt kaliteli ve dengeli bi traktör.. böyle basit dengesiz güçteki traktörlerle çekiştirmeyle karalamaz. ' ' diyecek kadar da mükemmel bir traktör değil (bana göre)...

_FaTıH_ link=topic=30657.msg259394#msg259394 date=1267960751' Alıntı:
Kubotayı da inceledim.Hoş...Ancak ben Erkunt ' u dış görünüm haricinde Tümosan ' dan üstün görmüyorum.Bu benim gözlemlerimle vardığım sonuç.Tarlayıda dış görünüm sürmüyor sonuçta...Ben de Tümosan fanatiği değilim ona kalırsa..Ancak Erkunt ' ' erkunt kaliteli ve dengeli bi traktör.. böyle basit dengesiz güçteki traktörlerle çekiştirmeyle karalamaz. ' ' diyecek kadar da mükemmel bir traktör değil (bana göre)...
fikrine saygı duyuyorum..
bana görede erkunt tumosan ' dan teknoloji olarakata kalite olarakta konfor olarakata daha iyi.. tumosanı almak için tek neden var oda fiyatı baskada erkunttan üstün yönünü göremedim.. yakıtsa erkunt daha ekonomik serilikse erkunt daha seri.. dizayn zaten erkuntun cok daha iyi.. motorsa erkuntun motorları daha gelişmiş ve daha torku yüksek motor düşük devirlerde max tork elede ediyor buda yakıt tasarufu.. şanzumansa erkuntun şanzumanı ve vites secenekleri çok daha iyi her iş için vitesi olmakla beraber alternatif vitesleri bile var... hidrolik sistemi hassasiyeti çok iyi.. erkuntun tek eksik kaldıgı noktaysa hala 85-100 bg traktör cıkarmamış olması ve fiyatları cok yuksek.. ben bunlara bakaraka degerlendirdim traktörü.. elazıg da belediyenin sadece tumosan traktörü var baskada ben görmedim tumosan kullanan cevremde hiç yok adanada gördum yozgatta gördüm yıllardır üretim yapan bi firma daha elazıg iline giremedi.. ama 3-5 senelik erkunt elazıgda çok tutuldu... tumosan sadece konya taraflarında tutuluyor bildigim kadarıyla.. adanada çok az tumosan var.
tumosanın ciddi yenilikler yapması gerekir diye düşünüyorum.. tipini degiştirdiler ama şanzumanı da degişmeliler bence daha modern bi şanzumana ihtiyacı var.. aynı şekilde erkuntunda bu şanzumana eklemesi gereken bi hidrolik shutle olmalı ital markalarda bu git gide yaygınlaşıyor yoksa erkuntta bu konuda 2-3 seneye kadar geride kalır artık teknoloji hızlı ilerliyor.. hidrolik shutle(bekolarda olan debriajsız ileri geri kolu.)...

ceya023 link=topic=30657.msg259404#msg259404 date=1267962691' Alıntı:
fikrine saygı duyuyorum..
bana görede tumosan dan teknoloji olarakata kalite olarakta konfor olarakata daha iyi.. tumosanı almak için......

Evet eksik yönleri var dediğin gibi..Ama aynı durumun tersi burda mevcut..Bir tane bile erkunt yok.Bu yaz adanalı bi samancı getirmişti nimet70 o da iş sırasında kuyruk mili dişlilerini dağıttı...Başka bir arkadaşım ise yakıtın çok olduğunu söylemişti..Bu yüzden Erkunt ' a uzak bakıyorum.

_FaTıH_ link=topic=30657.msg259405#msg259405 date=1267963266' Alıntı:
Evet eksik yönleri var dediğin gibi..Ama aynı durumun tersi burda mevcut..Bir tane bile erkunt yok.Bu yaz adanalı bi samancı getirmişti nimet70 o da iş sırasında kuyruk mili dişlilerini dağıttı...Başka bir arkadaşım ise yakıtın çok olduğunu söylemişti..Bu yüzden Erkunt ' a uzak bakıyorum.

normal şartlarda erkuntu kullanmasını bilirsen ve traktörun pompası saglamsa el degmemişsse yakıtı çok makul sevyede olur.. eger ki kötü mazot koyup pompayı bozup tekrar ayarlatmıssa ozaman buna bişey diyemem.. çünkü erkunt kötü mazota gelmez.. yoksa ben kullanıyorum sattım tek çekerini çift çekerini aldım egerki yakıtı bu kadar uygun olmasaydı tercih etmezdim.. yakıt konusunda süphen olmasın yeterki boş yere gaz verme 13-14 gazla çift sürüluyor zaten max torku 14 gazla alıyorsun ama sen 20 gaz vererek motoru bagırtarak surersen yakar tabi.. özelligi o zaten torku yuksek olması gaza cok ihtiyac bırakmıyor..
kurukmili dişlilerinin egerki fabrikasyon bi hata yoksa yagsız kalmasından dagıtabilir.. şanzuman diferansiyel yagını kontrol etmezlerse her traktör dagıtabilir.. zorlamayla dagılmaz kolay kolay.. benim eski traktörümü sattıgım kişide samancıydı 80-66 fiatı satıp gelip benim serveti aldı.. komşusunda varmış samancıymış oda cok memnunmuş servettten yakıtı daha azmış diye geldi benden serveti aldı demek ki memnun olanlarda oluyor olmayanlarda.. bu da normal misal mf fiat nh her yerde var ve şanzuman dagıtanda var diferansiyel dagıtanda her marka traktör kullanımına ve bakımına dikkat etmessen dagıtırsın.. hangi marka dagıtmam diyorsa getirsin bi güç içinde nasıl dagıtıyorum görün diferansiyelide şanzumanıda.. traktörün ömrünü yağı belirler hem motor yagı hem şanzuman yagı şazuman yagın eksik olmayacak filtren yeni olacaka.. motor yagı sa gecmicek herzaman saatinde degişeceksin ozaman o traktör ömürlük olur..
bizim 640 25 senelikti sattıgımızda ve bi vidası sökülmedi motorundan şanzumanından..ama öle 640lar varki dagılmadık yeri kalmıyor hersey bakımdan geçiyor..

marka çeşitliliği ve ithal mallar olmadıkça belli bir süre sonra yerli üretim artık teknolojinin gerisinde kalmaya başlıyor.bunun en güzel örneği otomobilde var.90 lı yıllara gelesiye tofaş ve reno dışında otomabil varmıydı onlar da çok pahalıydı.almak bir rüya gibiydi..adamlar sağa dikiz aynası bile takmıyorlardı.sonra kalktı sabancı toyoto fabrikası açtı.türkiyede otomobil anlayışı %100 değişiverdi.Alamancıların binip geldiği araçlara ağzı açık bakardık.şimdi herkesin kapısının önünde bir otomobili var.traktörde de durum aynı.bir kubato gelecek bir kioti landini ve bizimkilerde kendine çeki düzen verecek.bu ithaller olmasa şoförün emniyeti için kim koruma çerçevesi yapardı.yada vites kollarını kim yana alırdı.

ali_kockaya link=topic=30657.msg259415#msg259415 date=1267966098' Alıntı:
marka çeşitliliği ve ithal mallar olmadıkça belli bir süre sonra yerli üretim artık teknolojinin gerisinde kalmaya başlıyor.bunun en güzel örneği otomobilde var.90 lı yıllara gelesiye tofaş ve reno dışında otomabil varmıydı onlar da çok pahalıydı.almak bir rüya gibiydi..adamlar sağa dikiz aynası bile takmıyorlardı.sonra kalktı sabancı toyoto fabrikası açtı.türkiyede otomobil anlayışı %100 değişiverdi.Alamancıların binip geldiği araçlara ağzı açık bakardık.şimdi herkesin kapısının önünde bir otomobili var.traktörde de durum aynı.bir kubato gelecek bir kioti landini ve bizimkilerde kendine çeki düzen verecek.bu ithaller olmasa şoförün emniyeti için kim koruma çerçevesi yapardı.yada vites kollarını kim yana alırdı.
aynen öle ali abi iyiki markalar arası rekabet var yoksa çiftçi atatürk zamanındaki traktörler gibi traktörler kullanıyor olacaktı sanırım

işta fark burda arkadaşlar kimi duyduğuyla yorum yapıyor kimi ise tecrube ettiğiyle.birde birden fazla traktör markasına sahip olup bu yorumu yapması yapılan yorumun objektifliğini artırdığını düşünüyorum..

ali öyle dedi veli böyle dedi şunu alayım dedim alma bunu al dediler biri same alcaktım onun parçası yok alma dedi 277g alacaktım alma çiftte gitmiyor dediler araştırdım soruşturdum dedim 2005 model td75d var nasıl biliyormusunuz dedim kimseden ses çıkmadı yorum yapan olmadı bilmiyoruz kullanmadık dediler aldım motoru ama ben şimdi gayet iyi biliyorum cesurcada konuşuyorum kapıya sokulacak motor değil soranlarada almayın diyorum