inek alacam yardım...

arkadaşlar ben montofon yada simental (genç güzel damızlık düvelerde olabilir) inek alacam ama hem sütlü olmaı lazım hemde damızlığı güzel olması lazım ...

bunun için montofon ve simental dediler hangisi tercihiniz ve nerelerde bulabilirirm ,,en iyi montofonu ve simentali...

Ynt: inek alacam yardım...

hem süt hem et olmazki olur ama hangisi daha ağır basacakbelirle önce bi, süt içinse amarikan yada alman hostlayn alman doğru.dişilerin damızlık olur.erkeklerin pek kilo almaz alsada simantal gibi olmazs.simentalın da et we süt için cinsleri ayrı onada dikkat et.ama en doğrusu saf ırk hostlayn al dişilerini iyi suni tohumlamayla damızlık yap erkekleri simantal yada montofon şarole gibi buzağlarla takas yaparsın.bu sayese sürün hem etçi hem sütçü olur.ben böyle yapıyorm.suni tohumlama yapyığın irklara çok dikkat ama en önemlisi o.mutlaka iyi olsun 10 tl lik tohum kullanma.

inekler çok pahalı kötü bir zamanda piyasaya giriyorsun.süt şu anda fena değil ama düşecek gibi geliyor.süt satacaksan holstein iyi olur.ama simentallerde iyi para ediyor.bilhassa simental erkek danalar iyi para.karar senin.

arz talep meselesi.herkes süt para etti.bir laktasyon döneminde sütü ve doğan danasını sattığımda inek bedavaya gelir diyor.gözü kapalı alıyor.sütü ucuzlatırlarsa inekte biraz düşer tabi.et düşerse tokalıklarda düşer külli zarar olur.burası türkiye.yaş tahtaya basma.sütü düşürecekler galiba çünkü sütte kartel leşme var.ama eti durduracaklarını sanmıyorum.etin alıcısı büyüklü küçüklü çok fazla.örgütsüz.

bugün sütü düşürürlerse yazın et 50 lira olur.seneye yılbaşına 2 liraya süt ararlar bu benim öngörüm.çünkü süt düştü damızlıklar kesildi.bugün sütte ette azaldı.sütü tekrar düşürürsen aynı reaksiyon başlar.

motorcu link=topic=30682.msg259656#msg259656 date=1268035414' Alıntı:
bence holşteyn al ama şuan çok pahalı

evet pahalı ama satan için.bu adam alacak.bir traktör parasına bir inek alır gelir artık.insaf.insanlar bir inek satacak oldular mı işletmedeki en kötü (az süt veren hasta vs..) hayvanı satarlar.hemde iyi fiyatına.sende bunu bilmeden alırsın.iki gün sonra elinde patlar.

simental ırkını kastamonu niğde nevşehir aksaray yozgat/boğazlıyan kırşehir pazarlarından temin edebilirsin montofon ırkını kırşehir boğazlıyan nevşehir den temin edebilirsin bol miktarda var fiyatlarıda simental yanı danalı olrsa 9000-10.000 tl civarında gidiyortabi bu bir numara hayvanlar ama ortalama 6000 7000 lira cıvarında toplarsın.

walla bizim burdada fiyatlar yukseldi ama sutu biraz dusurceklermiş galiba öle bişiler ama karışık durum yani neyin ne olcagı belli değilm ;) bence bekle derim çünkü biz bişey yukselsin bişey para yapsın ona yukleniriz ama sonuçu zarar duruma geliyor .. eğer para war bişeylere harcamak istiyorum dersen ucuz ilerde fiyatlancak bişiye yönel yada yetiştir bölye hayvancılık fln karışık iş ugraşmana degmediği zamana gelir ;)
yinede senin kararın inek konuşunda bizde hoştain war sütü ii ama dana besisi sana kalır ii bakarsa ii oluyor ;)

Bu ay itibari ile süt 65 krş a düştü. Bu gün Mandırcı ile yatığım görüşmede; kendileri alıcı olmalarına rağmen süt fiyatlarının bu rakamların altına inmesini istemiyolar. Fakat en son duyumlara göre Konya ilinde bazı bölgelerde 55 krş tan süt bedeli ödenmiş ve bu firmalar 55 krş a aldıkları süt ile süt ürünleri piyasasında rekabete başlamışlar. Açıkcası bende endişe duyuyorum, sütteki fiyat dalgalanmasından. Nedeni ise etteki fiyat yükselişi süt ineği sahiplerine daha cazip gelebilir ve yine bir miktar hayvan kesime gider.
Zaten; köylünün bir defa ' anasını satayım ' demesi şehirliyi 6 ay idare edermiş..:D

Merhaba,
montofon inekler bana kalırsa HOlsteinlere göre daha mantıklı..sebebi ise kombine olması..
mesela süt verdiğiniz işletme size yem temin ediyorsa bizim buradaki gibi süt verip yem almak, dana besleyip peşinen kestirmek en mantıklısı... bu da iyi cins simental ve mantofonla olabilir.

yani sütten para kazanmayı düşünmeyin arkadaşlar.. 10-15 sağılır ineğiniz varsa en güzeli ete çalışmak.. onu da devlet mezbahasına filan kestirmek.. bizim burada bir tanıdık cambaza verdiği danaların parasını alamadı... sonra cambazın arabasını aldı.. peşin ve garanti çalışmak en güzeli yani. 10 hayvan için ise bence 30 başlık kapasiteli bir ahır düşünün.. 2 yaşına kadar besi yapmadan danalarınızı kesime göndermeyin.

benim şahsi düşüncelerim bunlar.. diğer arkadaşların da yorumlarını almak isterim.

safanuroglu link=topic=30682.msg259722#msg259722 date=1268059853' Alıntı:
Merhaba,
montofon inekler bana kalırsa HOlsteinlere göre daha mantıklı..sebebi ise kombine olması..
mesela süt verdiğiniz işletme size yem temin ediyorsa bizim buradaki gibi süt verip yem almak, dana besleyip peşinen kestirmek en mantıklısı... bu da iyi cins simental ve mantofonla olabilir.

yani sütten para kazanmayı düşünmeyin arkadaşlar.. 10-15 sağılır ineğiniz varsa en güzeli ete çalışmak.. onu da devlet mezbahasına filan kestirmek.. bizim burada bir tanıdık cambaza verdiği danaların parasını alamadı... sonra cambazın arabasını aldı.. peşin ve garanti çalışmak en güzeli yani. 10 hayvan için ise bence 30 başlık kapasiteli bir ahır düşünün.. 2 yaşına kadar besi yapmadan danalarınızı kesime göndermeyin.

benim şahsi düşüncelerim bunlar.. diğer arkadaşların da yorumlarını almak isterim.
haklısınız fakat kesim yaşına katılmıyorm kurbanlık hariç kesim yaşı 1 yılı geçmemeli bence haywanın gelişiminin %75 i bu yaşta diye biliyorm.gündede max 1300 min700 grm aldırmanız şart yoksa kardan zarara geçiliyor.

Şu an sütte en çok tercih edilen cins holştayn ama simental ondan daha üstün.iyi bir bakımla em süt hem et hayvanı olarak bakılabilecek kapasitede.holştayn sütü azaldığı zaman satma sıkıntısı çekersin ama simentalde öyle değil süt kesilince biraz besi bakımı yapıp ete de satabilirsin.tabi şöyle de bir olay var hayvanlara bakacağın coğrafi bölge de etkiler süt ve et verimini.memleket neresi?

çok doğru.. simental ve montofon kombine ırk olarak geçer arkadaşlar..
hayvancılıkta kombine çalışmak çok önemlidir. yani sadece sütten gelir sağlamayı düşünmemek.
kimi zaman süt toplayıcıları süt paralarını geciktirebilir. bazen çok dengesiz de alabilirsin. neticede onlar da kendilerinden bir sonraki toplayıcılara yani mandıralara teslim ediyorlar. mandıralardan alacaklarını düzenli olarak alamadıkları zaman sizin sırtınıza basıcaklar..

ve bizim yörede genelde süt toplayanlar yanında yem de satıyorlar.. baktın süt parası gelmedi yem al. hatta süt parasıyla sürekli olarak yem al.. buzağıları besiye çek.. ondan sonra kestir et balık kurumu mezbahasına.. al çekini gel evine paşa paşa.. en garantisi de bu bence.