NOHUT TARIMI İLE İLGİLİ BİLGİ TALEBİ

Merhaba Arkadaşlar,
Biz senelerdir nadasları değerlendirmek için nohut ekeriz. Ama temmuz ayında yağış olursa ülker vurgunu oluyor.

bu problemi nasıl çözebiliriz. Nohut hastalıkları ve zararlıları isimli birkaç konuyu internette araştırıp okudum ama yeterli bilgiyi alamadım. özellikle de vurgun hastalığından, bulut çaldı hastalığından dolayı çok fazla verim kaybı yaşıyoruz.

önemli olan uygulama diyorum ben... bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Ynt: NOHUT TARIMI İLE İLGİLİ BİLGİ TALEBİ

sayın maygün,
bu bahsini ettiğiniz ilaç şimdi de var mı peki? yoksa şimdi hangi ilacı kullanıyorsunuz?
memnun msnz ?

maygun10 link=topic=30692.msg261616#msg261616 date=1268576772' Alıntı:
Önceleri Pomarsol forte diye toz mantar ilacı vardı.Bununla nohutu tavlayıp ekiyoruz.

merhaba pıspıs ( gerçek isminizi bilmediğim için takma adınızla hitap ediyorum )
siz hangi ilacı kullanıyorsunuz? isim verebilir misiniz? memnun msnz? yada hangi ilacı tavsiye edersiniz?

pıspıs link=topic=30692.msg261608#msg261608 date=1268575701' Alıntı:
ekimden önce tohum için mantar hastalığına engel olan kaplama bir ilaç var..tohumu o ilaçla kapladıktan sonra ekim yapıcaksın..

bulut çalma işi genelde veya mantari hastalıklar tarla yorgunluğuyla ilgili geliyor birazda bana, senelerce nohut ektim, ilk ekilen tarlalarda genelde olmuyor sonraki yıllar peşpeşe ekildikce peydah oluyor, bu bulut çalma ' dan dolayı 2 senedir nohut ekmiyorum, bir sürü şey denedik ilaç milaç pek faydası oldu diyemem.
Yanlız şöyle birşey uyguladık son zamanlarda bir tavsiye üzerine; biz nohutu genelde nisan ayında ekerdik, son yıllarda bunu mart başına çektik, dolayısıyla bulut çalma işlemine biraz faydası oldu, bakıldak doldurma safasında yağmur ' a yakalanmadığı için, hasatıda yaklaşık 20 gün öne cekti bu sistem ama ne olursa olsun tarlanız yorgunsa nohut bir şeylerden çok çabuk etkileniyor..

gökoğlu link=topic=30692.msg262104#msg262104 date=1268686909' Alıntı:
bulut çalma işi genelde veya mantari hastalıklar tarla yorgunluğuyla ilgili geliyor birazda bana, senelerce nohut ektim, ilk ekilen tarlalarda genelde olmuyor sonraki yıllar peşpeşe ekildikce peydah oluyor, bu bulut çalma ' dan dolayı 2 senedir nohut ekmiyorum, bir sürü şey denedik ilaç milaç pek faydası oldu diyemem.
Yanlız şöyle birşey uyguladık son zamanlarda bir tavsiye üzerine; biz nohutu genelde nisan ayında ekerdik, son yıllarda bunu mart başına çektik, dolayısıyla bulut çalma işlemine biraz faydası oldu, bakıldak doldurma safasında yağmur ' a yakalanmadığı için, hasatıda yaklaşık 20 gün öne cekti bu sistem ama ne olursa olsun tarlanız yorgunsa nohut bir şeylerden çok çabuk etkileniyor..
güzel teşhis

gökoğlu gerçekten çok güzel teşhiste bulunmuş.. bu sene geç kaldık. bu sene bildiğimiz gibi ekelim..
gelecek sene mart ayı başında ekimi yaparız.. ayrıca biçim makinesi de alırız kısmetse gelecek sene..
biz ekinden sonra nohut ekeriz genellikle.. üst üste ekmeyiz..

nohutu siz elle mi yoluyorsunuz yoksa herhangi bir hasat makinesi var mı sizde ?

safanuroglu link=topic=30692.msg262117#msg262117 date=1268689002' Alıntı:
gökoğlu gerçekten çok güzel teşhiste bulunmuş.. bu sene geç kaldık. bu sene bildiğimiz gibi ekelim..
gelecek sene mart ayı başında ekimi yaparız.. ayrıca biçim makinesi de alırız kısmetse gelecek sene..
biz ekinden sonra nohut ekeriz genellikle.. üst üste ekmeyiz..

nohutu siz elle mi yoluyorsunuz yoksa herhangi bir hasat makinesi var mı sizde ?

bizim arazi biraz dalgalı makina çalışmıyor, tamamen el ile yolunuyor sonra potosa veriyoruz,
bizdede aynı buğday ' dan sonra ekiyoruz, tarla hiç boş durmuyor açıkcası, ama artık öğle yapmıyoruz nadasa kesinlikle 1 2 sene burakıyoruz yoksa hiç bir şeyde verim alamıyoruz.
Tarlaları 2 senedir nadasa bırakıyorum ama bu sene içim gitmedi deyil hani, ama yinede ekmedim..

safanuroglu link=topic=30692.msg261746#msg261746 date=1268592822' Alıntı:
sayın maygün,
bu bahsini ettiğiniz ilaç şimdi de var mı peki? yoksa şimdi hangi ilacı kullanıyorsunuz?
memnun msnz ?
Safa Bey ,Pomarsol Forte nin birçok muaddili var onlarda olur.'Thıram' etkin maddeli Islanabilir toz fomülasyon.Biz bir süreden beri nohut ekmiyoruz ekersekte kendimize kadar.Sordum piyasada var.Üzerinde yazanları uygulamak gerekiyor.Nemlendirerek ilacı tavlatıyoruz.100kğ tohuma 300g hesabıyla.Bu hastalığın adı ; Antraktoz

arkadaşlar nohut konusunda uzmanım.fikirler ve görüşler dogru olabilir.öncelikle nohut ekecek arkadaşlar tarlanızı güzden güzelce nadas yapmalısınız.ekeceginiz nohut cinsi çok önemli.gökçek ve ilice tam bu bu aylarda ekilir.ispanyol veya bu cinse yakınlar koç başı gibi olanlar nisanın ilk ve ikincisi haftası ekim zamanıdır.beyaz olan ve kabak diye adlandırılan nohut nisan 15 ve mayıs 1 gibi ekimi uygundur.taşlı çakıllı ve kısmen kel diye tabir edilen yerlerde nohut cansız olur.taban arazide ekimi ve verimi güzeldir.tohum ekilmeden önce mantar ilacı kurt ilacı vs ilaçlarla tohum ilaçlanır ıslanır.mübzerle sıraya ekilir.4-6cm derinliğinde ekilmeli.ekimden sonra veya 3-5 gün içinde yabancı ot ilacı atılır.holderle. daha sonra nohut çıktıktan sonra esas mücadele burada yatmaktadır.8-10 cm boylandıgında veya 10-15 cm boyunda yapraktan mantar ilacı,sinek ve kurt ilacı,artı yapraktan ünlü firmaların yaprak gübrelerini atacaksınız.kısırlaşmaya karşı da gübresi ve besleme ilaçları vardır.ekim bakım çok önemli.çıkış sonrası yabancı ot mücadelesi verimi %50 düşürür.sakın pullukla ekmeyin.fırfırla tohum saçmayın.ortlama tohum dekara 10-13 kğ olcak.

• Beğen
Tepkiler: mtk1955

Merhaba Köylü Kardeş,
gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bilgiler vermişsin kardeş... Aslında tüm yazılanları derleyip ona göre ekim yapmak gerekli. Paylaşımda bulunan arkadaşlara teşekkürler.. Aslında internette nohut tarımı diye aratıp ona göre de denenebilir ama en önemlisi uygulama.

peki kardeş siz hasadı ne şekilde yapıyorsunuz? biçim makinesi mi var? yoksa elle mi yolum?

Tamam Köylü Kardeş,
Babası olanın malı olmazmış derler. Aslında işler sadece benim elimde gitse ben herşeyin en verimlisini yapmak için elimden geleni yapacağım ama malum para bizim cebimize girip bizim cebimizden çıkmadığı için uygulamada sıkıntı yaşıyoruz.. Ama nohut tarımı ile ilgili tavsiyelerine uyacağız.. Şu anda ekimi yapmadık.

köylü link=topic=30692.msg263986#msg263986 date=1269539320' Alıntı:
arkadaşlar nohut konusunda uzmanım.fikirler ve görüşler dogru olabilir.öncelikle nohut ekecek arkadaşlar tarlanızı güzden güzelce nadas yapmalısınız.ekeceginiz nohut cinsi çok önemli.gökçek ve ilice tam bu bu aylarda ekilir.ispanyol veya bu cinse yakınlar koç başı gibi olanlar nisanın ilk ve ikincisi haftası ekim zamanıdır.beyaz olan ve kabak diye adlandırılan nohut nisan 15 ve mayıs 1 gibi ekimi uygundur.taşlı çakıllı ve kısmen kel diye tabir edilen yerlerde nohut cansız olur.taban arazide ekimi ve verimi güzeldir.tohum ekilmeden önce mantar ilacı kurt ilacı vs ilaçlarla tohum ilaçlanır ıslanır.mübzerle sıraya ekilir.4-6cm derinliğinde ekilmeli.ekimden sonra veya 3-5 gün içinde yabancı ot ilacı atılır.holderle. daha sonra nohut çıktıktan sonra esas mücadele burada yatmaktadır.8-10 cm boylandıgında veya 10-15 cm boyunda yapraktan mantar ilacı,sinek ve kurt ilacı,artı yapraktan ünlü firmaların yaprak gübrelerini atacaksınız.kısırlaşmaya karşı da gübresi ve besleme ilaçları vardır.ekim bakım çok önemli.çıkış sonrası yabancı ot mücadelesi verimi %50 düşürür.sakın pullukla ekmeyin.fırfırla tohum saçmayın.ortlama tohum dekara 10-13 kğ olcak.

ortalama verim ne alıyorsunuz köylü arkadaşım, (ortalama olarak)

biz polatlıda gün olursa şubat ayının başında ekiyoruz
gecen yıl şubatın 7 sinde ektik dekara 100 kg verim aldık
bu yıl şubatın 12 sinde ektik nasip artık ne alırsak
ama erken ekmenin faydası oluyor bence