ayçiçeği ekimi yaklaşıyor.arkadaşlar

yeni 2010 yılı ayçiçeği ekim sezonu tüm çiftçi arkadaşlara hayırlı olması dileğiyle. bu yıl hangi tohumları ekmeyi düşünüyorsunuz?tabiki her kesin kendine göre göre arazi şartlarına uyan bir tohum markası modeli vardır.önemli olan bunların içinden yağ oranı ve verimi yüksek olanlar bizlerin tercihidir.bunları hep beraber tespit edelim.daha yüksek ve kaliteli mahsul kaldıralım ...tekrar tekrar hepimize yeni sezon hayırlı,bereketli ve bol kazançlı olsun... :S anlş-*s

Ynt: ayçiçeği ekimi yaklaşıyor.arkadaşlar

amin tüm çifçilerimizin yüzünü güldürcek bi sezon olur işallah... bu sene biz sanay ve klasik olarak pionerr g46 ekicez... birde deneme amaçlı yağ oranı yüksek olan yeni bi tahum ekicez... o da pionerr h34...

ben bu senede SANAY MR ekeceğim
yeni bir tohum duydum MAY diye bu markanın bir çeşidi vardı ama şimdi hatırlamıyorum yağ oranı 42 ile 50 arasında geziyormuş yeni olduğu için çesaret edip almadım eğer deneyen varsa bilgii verebilirmi açaba.

yalnız adam şu; anda may tohumun OLIVYA diye yağ oranı yüksek cinsi var trakya birlikle sözleşmeli ekim yaparsan eğer prim de alıyorsun. kendim ekmedim gerçi eken arkaşım iyi bir verim aldı. 300kg taban arazide verim dahada iyi olabilir tabiki bilgilerine.

doğancan merhaba nasılsın hadi yaz geliyor yine ama keşan ' ı sular bastı ova göl gibi gözüküyor bakınca şu anda tarla icarlarıyla ilgili pek bilgim yok. deden daha iyi bilir ama yinede haberim olduğu için iyi oldu.... anlş-*s

eyvallah abi dedem uğraşmıyor beya:) ben istiyorum hicarlamak yani kendim uğraşmak istiorum:) ova nasıl durumda foto çekebilir misin abi? tarlalara ne kadara kadar girilemez?

doğancan işin aslını ararasan ovalara hiç yağmur yağmazsa 15- 20 gün arası daha girilmez her taraf çeltik tarlası gibi. senin anlıyacağın ; biliyorsun günler uzamaya başladı inşallah çar çabuk yerler tava gelirde işler yoluna girer.daha buğdaylara gübre bile atamamadım .bazı arkadaşlar atıyor arkadan bir yağmur zaten her taraftan su sızıyor.malum .?ne kadar faydalı olur onuda bilemiyorum.herkesin kantarı belinde millet kendine göre değerlendiriyor...

haklısın abi doğru diyorsun. akşam dedemle konuştum gündendi tohumu için biz samra ekmiştik bi sene çok memnun kaldık fakat sonra tohumunu kaldırdılar yok artık.paynur ekiyoruz fakat paynurda istemiyorum.samraya göre yağ oranı hem düşük hemde küçük taneli sen ne önerirsin

tunay link=topic=30721.msg261698#msg261698 date=1268588490' Alıntı:
doğancan şu anda tunca çok popüler yağ oranı yüksek yağlı tohumlar pirimde veriyor...
abi biz geçen sene yağlı tohumlara dökmedik bir belgeyi dedem yaptırmayı unutmuş herhalde bu senede dökmeyecez tüccara verdik 700 den peşin para.bu senede öyle olur.bize samra gibi bi tohum lazım ama oda piyasada yok galiba.bizim tarlayı biçen biçercide tuncayı çok met etti.ilaçlısı 350 liraymış.ilaçsızı 310. bakalım ne olacak

tunay link=topic=30721.msg261081#msg261081 date=1268406926' Alıntı:
yalnız adam şu; anda may tohumun OLIVYA diye yağ oranı yüksek cinsi var trakya birlikle sözleşmeli ekim yaparsan eğer prim de alıyorsun. kendim ekmedim gerçi eken arkaşım iyi bir verim aldı. 300kg taban arazide verim dahada iyi olabilir tabiki bilgilerine.
teşekkür ederim abi trkya birliğe ortak değilim dediğin pirim konosundada haberim oldu ama bizim köyde (UZUNKÖRÜ/ YENİKÖY köyü) hiç ekilmedi ama demosunu seyrettim çok hoşuma gitti.