EKİNLERE HANGİ MARKA İLAÇ KULLANIYORSUNUZ

arkadaşlar ekinlere yabancı ot ilacı olarak hangi ilacı kullanıyorsunuz,bizim ilçedeki ilaççı estern marka ilacın buğdayları 15 20 gün gelişimini durdurduğunu söyledi doğrumu,bed grester marka toz ilaç aldım 400 lt suya 25 gr.katıyorum.

Ynt: EKİNLERE HANGİ MARKA İLAÇ KULLANIYORSUNUZ

Kullanacağınız yabancı ot ilacı buğday-arpa vs tarlanızdaki ot çeşitlerine bağlıdır. Örneğin tarlanızda dar yapraklı yabancı otlar (çim, egilops, yabani yulaf vb) var ise ester terkipli ilaçlar etkisiz kalır.

Esterli ilaçlar bilhassa sıcak havada (>25 oC) kullanımda ekinlerin gelişmesini duraklatır.

Biz Tritikale üretimlerimizde MUSTANG kullanmayı düşünüyoruz.

MUSTANG en iyisi bence yapışkan otu kokar otu vs. ester türü ilaçlar öldürmüyor bu otları ama mustang hepsini öldürüyor yaban yulafı içinse bence en iyisi puma ilacı oldukça geç atacaksınız yulaflar büyümüşken buğdaya zarar vermiyor geriletmiyor yani.

• Beğen
Tepkiler: abici

Atlantis ben kullandım tehlikeli bir ilaç tam döneminde atmak lazım bizim burda yaban yulafı için kullanılıyor atlantis ekini çok geriletiyor bir keresinde buğdayı öldürmüştü nerdeyse hem ürün alamadık hemde çok kalitesizdi buğday yaban yulafı için en iyisi puma bence.

• Beğen
Tepkiler: abici

tehlikeli ilaçları kullanmamak lazım bizdeki holderlerin kalibrasyonunu tam yapamıyoruz.ikinci viteste 15 dekara yeten bir holder 14 dekarda bitti mi o adı geçen ilaçlar affetmiyor.birde kapama ilaçlama yapılıyor.arda boşluk kalmasın diye yakın gidiliyor.ve yarım metrelik bölüm tekrar ilaçlanıyor.dönüşlerde de dömülen taraftaki kanat traktör dönesiye kadar aynı yeri ilaçlıyor.2008 de soğan a kimolin diye toz yabancı ot zehiri attım.ertesi gün bir gittim bütün soğanlar yerde.fabrikasını aradım.holder le 4-5 depo temiz su at dedi.attım yine kurtulmadı.tekrar aradım yağmurlama kur dediler.soğan kurtuldu.başka bir abimiz atmış bir hafta sonra bakmaya gitmiş.soğan anız gibi kurumuş.bozdu.