dört çeker ile çift çeker arasındaki fark

Ynt: dört çeker ile çift çeker arasındaki fark

arkadaşlar çapraz asılma diye bişey yok.. ön dingile sadece bi şaft gidiyor traktürün çapraz asılabilmesi için her tekerlek için ayrı bi şaftın gitmesi gerekir.. çapraz asılma olayı söyle oluyor eski çift çekerlerde ön diferasiyel kilidi yok.. bundan dolayı traktör ün ön tekerlekleri dengesiz asılıyor misal sag tekerlek yeri tutyosa sol boşta patinaj ediyor altındaki yumusak topragı kaybedipte yeri tututmu budefa sağ patinaja baslıyor olay bu .. yani aslında eski uretim fiat lar v.s 4x4 degiller tam 4x3 asılıyorlar.. arkaları baglayabiliyorsun fakat önleri baglayamıyorsun.. ha bu demek degildir herzaman 4x3 asılırlar egerki tum tekerler eşit oranda yeri tutuyorsa mecburen hepsi birden asılır..

erkunt ta mesela ön tekerlekler patinaja basladımı biri birinden 30 derece fazla döndugunde otomatik olarak ön diferansiyel kilitlenir ve ikisi birden patinaj eder.. arkalarıda diferansiyel kilidiyle kilitlediginde 4x4 asılır.. erkunt gibi hemen hemen cogu markada bu böyle otomatik ön diferansiyel kilidi var..

mesela agusta80 adlı arkadasımızın paylaşmış oldugu l95 ormandaki görüntülerinde bunu görebilirsiniz otomatik ön diferansiyel kilidi olmadıgı için önlerden biri sadece asılıyor.. bu bi miktar çekişin düşmesine sebep olur tam verim alamassınız ön diferansiyelden gevsek zeminde.. ama otomatk diferasiyel kilidi olan traktörler gercek manada 4x4 olurlar 4 tekerdende asılırlar..

yani sonuç olarak çapraz asılma mevsuzu aslında bi köy efsanesidir. :) bu konuyu daha önce ersan bey de acıklamıştı sanırım onun 70-56 traktörü var ve bildiginiz üzere erkuntta muhendistir kendisi..

yasin köse link=topic=30742.msg260797#msg260797 date=1268323431' Alıntı:
4*4 sedece same lerde var pedala patın zaman 4 bir asılır erkunt 4*3 dür

arkadaşım same leride biliyoruz.. ön diferansiyel nh lerde dede erkunttada otomatik kilitlenir erkunt 4x4 tur.. kendim kullanıyorum.. ve bu acıklamayı bizzat makina muhendisi arkadasımız ersan bey de yapmıştır kendisi erkunt çalışanıdırda.. böle kulaktan dolma laflarla 4x3 tur diyecegine acıklaman daha iyi olur.. karalamayla olmaz.. otomatik ön diferansiyel kilidi vardır ilk bunu ital nh lerde görmuştum ben tn serisinde sonra erkunttada oldugunu ögrendim.. ben daha tek ön tekerlegi patinajda kalan erkunt görmedim hep önler ikisi birden asılır.. ben bunu acıkladım ama hala böle önüne gelen arastırmadan etmeden yazıyor.. samelerin kide elektro hidroliktir ön diferansiyel.. erkuntların ön diferansiyeli italyan carraro dur... same deki sistemi kendiniz devreye sokuyosunuz.. erkunttaki otomatiktir..

[size=14pt]bakın bu konuda ayrıntılı olaraka bu konu tartışılmış ve ersan bey ayrıntılarıyla anlatmış bu konuyu okumadan yorum yapmayalım derim...ersan beyin ordaki yazılarını okursanız konu sonuna kadar tum sorulara cevap alırsınız bidaha buraya yazmaya gerek yok link :[/size]

http://www.trakkulup.net/index.php/topic,23690.msg194112.html

tümosan ve erkuntların dt lerinde sadece önde otomatik sitem var.ön tekerleklerin birisi %30 sapma yaptı mı ön diferansiel kilidi otomatik kilitliyor.arka için ise yine kilit pedalına basmak gerekli.bunu anlamak için yaş hayvan tersi dökülmüş tarlada çift sür.patinajdan anlarsın.yada ön ve arkadan birer lastiği takoza kaldır.traktörü vitese tak .otomatik sistem yoksa havadaki lastikler devamlı döner.varsa traktör kendini takozdan düşürür.

ah bu yasin köse yapsam yapsam ne yapsam da erkuntu karalasam diye uğraşıyor ya beni çileden çıkarıyor.yavuz iki saattir anlatıyo yok böyle yok şöyle adam gelmiş erkunt 4*3 diyor yanii sallamanın bu kadarı diyorum başka bişey demiyorum

dört çeker ile çift çeker arasındaki farkı sayenizde öğrenmiş oldum çok teşekür ederim 18-09-2010 tarihinde bereket 60 e aldık kafamızda hep bu şüphe vardı bayii bunun aynını söylüyor ama başka mark asatan bayiler bunun tersini iddaa ediyor dediğiniz mantıklı geldi.tekrar teşekür ederim.

kollu sıstem cıftceker gecıslerının benım kullandıgım hepsı. Duz yolda gıderken sorunsuz gecıyordu. Hatta son vıtes son hızda bıle. Ama bazen vırajlarda falan cıfcekere almak zor olabılır. Bırde arkalar badanaja kalktıgı zaman onler daha yavas dondugu ıcın cıftcekere gecmez.