dört çeker ile çift çeker arasındaki fark

arkadaşlar erkuntlar için dört çeker diyolar.yani 4 teker birden patinaj ediyor öylemi.mesela normal bir 4x4te çapraz tekerler patinaj eder sol arka ile sağ ön yada sağ arka ile sol ön erkuntun değişikmi bilen varmı kullanan arkadaşlar ne diyor

Ynt: dört çeker ile çift çeker arasındaki fark

evet erkuntlar da 4 tekerlek birden asılır.. arkaları kilitlersen önlerde 30 dereceden fazla biri dönerse kilitler.. yani 4x4 asılır.. normalde kilitlemeye gerek duymassın erkunt kolay kolay patinaj etmez traktör zaten 4200kg agırlıgında ve yeri iyi tutuyor..

oks dedikleri sey otomatik kaldırma sistemi.. yani fiatlardaki lift otmatik mflerdeki e-lift gibi.. tarlaya girince pullugu bidefa ayarlıyorsun derinligini v.s bidaha karışmıyosun yan kollara oks yi kaldırınca pulluk tam kalkıyor hat dönuşlerinde tekrar hata girince tekrar oksyi indiriyosun pulluklar aynen verdigin ayarda iniyor.. yani hidrolik kollarının ayarlarını bozmuyorsun hiç.. yenilerinde düğmeli düğmeye basınca kaldırıyor indiriyor.. eskilerinde ise bi ufak mandal var mandalı kaldırınca kalkıyor ındırınce verdigin ayarda iniyor bu..

zaten erkuntta hata girince bidefa pulluk ayarını verince bidaha o yan kollarla oynamana gerek yok hassasyiet ayarı gayet iyidir .. arkana bakmana bile gerek yok. oks kolu sana yeterli tarladan cıkana kadar ilk ayardan sonra..

motorcu link=topic=30742.msg260405#msg260405 date=1268212581' Alıntı:
evet koldan ayarlıyon bi daha kolu kullanmıyorsun çok güzel bir şey
hı bilmiyordum tumoda oldugunu.. şimdi baktım tumodaki de liftotomatikmiş..
evet çok kullanışlı ve guzel bişey..

motorcu link=topic=30742.msg260411#msg260411 date=1268213386' Alıntı:
mandal gibi.bide göstegelerde gösteriyo kaldırınca görüntülü ve sesli uyarı yapıyo alk-*s erkuntta nası bişi var
erkunttada eskilerinde bi mandal var kaldırınca kalkıyor indirince iniyor yenilerinde düğmeli düğmeye basınca kaldırıp indiriyo..

tumo ların çift çeker sistemi nasıl traktörü durdurupmu geciriyosunuz yoksa yolda giderkende hareket halindeykendemi çift çekere gecirebiliyorsunuz..

erkunt ta hareket halinde istediginiz suratte iken çift çekere geçirebilir yada çıkarılabiliyor bu da baya guzel.. traktörü durdurmanıza gerek yok yani.. gerektiginde çifçeker kolunu bırakıyorsunu hemen geçiyor sessizce..

motorcu link=topic=30742.msg260415#msg260415 date=1268214319' Alıntı:
tümoda hiç hızlı giderken denemedim.tarlaya gelince motoru takıyorsun vitese kalkarken kolu salıyon aşşağıya geçiyo sessiz.çok pratik
pratikte tum traktörlerde öle pek bi artısı yok o kolun :) düğmeli olsa neyse..

bildigim kadarıyla tumo lardada nh lerde durmadan geciremiyorsun ses yapıyor traktöru tam olarak durmak gerekiyor çift çekere geçirirken dişli oldugu için..
motorcu link=topic=30742.msg260417#msg260417 date=1268214537' Alıntı:
bu servet 80 ne kadar geliyo kg olarak?
lux modeli klimalı kabinlisi 4000-4200kg civarı

motorcu link=topic=30742.msg260421#msg260421 date=1268214719' Alıntı:
güzel asılır ozaman değilmi bide 4 silindirlisi olsa

4silindirli olması pek bişey değiştirmiyor aslında 75bg güçüne göre çok iyi patinaj hiç yok.. ama daha buyuk 90-100bg arası bitane çıkarsalar güzel olur...

ceya023 link=topic=30742.msg260412#msg260412 date=1268213693' Alıntı:
erkunttada eskilerinde bi mandal var kaldırınca kalkıyor indirince iniyor yenilerinde düğmeli düğmeye basınca kaldırıp indiriyo..

tumo ların çift çeker sistemi nasıl traktörü durdurupmu geciriyosunuz yoksa yolda giderkende hareket halindeykendemi çift çekere gecirebiliyorsunuz..

erkunt ta hareket halinde istediginiz suratte iken çift çekere geçirebilir yada çıkarılabiliyor bu da baya guzel.. traktörü durdurmanıza gerek yok yani.. gerektiginde çifçeker kolunu bırakıyorsunu hemen geçiyor sessizce..

Hareket halindeyken devreye alıp veya çıkarıyorum..Sorun olmuyor.

ceya023 link=topic=30742.msg260423#msg260423 date=1268214813' Alıntı:
4silindirli olması pek bişey değiştirmiyor aslında 75bg güçüne göre çok iyi patinaj hiç yok.. ama daha buyuk 90-100bg arası bitane çıkarsalar güzel olur...

bence patinaj yapmama sebebi traktörün ağırlığı
75 beygir güçüne göre ağırlık biraz fazla bence

bu konu önemli diye düşünüyorum.bu konu hakkında bilgileri olan varsa paylaşsın.arkadaşın dediği çapraz asılmayla tam asılma.mesela 70-56 dt lerde çapraz asılma var diyorlar fakat ben tüm lastiklerin birden asıldığınıda gördüm kafam karıştı

bende 70 56 var ... önleri devreye almak ve ya çıkarmak için önceden durupta ya da giderken debriyaja basıodum ama zor oluyodu şimdi ise giderken -hangi vites olursa olsun farketmio- sadece gazı kesip kolu yavaşça itiyorum ve yağ gibi geçiyor...