9 sonuçtan 1 ile 9 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,731
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  KINAMA. Elazığ Depremi..  Arkadaşlar; hepimizin bildiği üzere Elazığ ' da geçtiğimiz günlerde bir deprem olmuş ve deprem sonucunda birço köyde kerpiçten yapılan evler İnsanlarımıza mezar olmuştu. Bu hepimizi derin bir üzüntüye bürünmemize neden olmuştur. Şimdi bu anlattıklarımın ' KINAMA ' ile ne alakası var diyeceksiniz.
  Depremin üzerinden 48 saat gibi bir zaman dilimi geçmesine rağmen; bu sabah haberlerde canlı bağlantıda gördüğüm manzara beni derinden yaraladı. Neydi bu derseniz; malum birçoğumuz köylerimizde geçimimizi tarım ve hayvancılıktan kazanıyoruz. Bu deprem olan köylerde de ahırlar ve hayvan barınakları yerle bir olmuş ve bir çok hayvan telef olmuştu. Bir çoğuda şanslıydı çünkü vücutlarının bir bölümü enkazın dışında kalmış ve hala 48 saat geçmesine rağmen kurtarılmayı bekliyorlar.
  Dili söylemez bu hayvanların ısrarla buralarda bekletilmesine ben şahsım adıma bir anlam veremedim. Tamam, acı var, hüzün var bir çok insan hayatını kaybetmiş. Fakat bu dünyanın sonu değil. Depremin ilk günü cenazeler alel acele defnedilmişti, bence bekletilebilirdi hastane morgunda. Sanki bana burda acziyet değilde; zarar telafisi babında buradaki kişilerin devletten bir beklentisi var gibi geldi. Bunu sakın yanlış değerlendirmeyin, kişisel görüşümdür. Şimdi vücutunun 3 te 2 si toprak altında kalmış bir hayvanı çıkartmak o kadar da zor olmasa gerek. Çünkü devlet oraya bir çok işmakinası yollamış ve bu makinalar öyle bekleşiyordu.
  Bu akşam izlediğim haber bültenlerinde ise daha şok edici görüntüler vardı. İşte burda cahiliyet, acziyet ve en kötüsüde yağmacılık belirtileri vardı ki, bu benim insan olmamdan utanç duymama neden oldu. Kızılayın bölgeye gönderdiği çadırların kaybolması,bir tarafı yıkılmış binanın içinden ev eşyalarının kurtarılmaya çalışılması ve en kötüsüde hayatını kaybeden kişilerin sayısının bile doğru düzgün sayılamaması.
  Bu konuyla ilgili yazılacak çok şey varda... Mutlu edecek görüntülerde yok değildi. Ben çok fazla hayvan sever olmasam da, küçük kızın depremden kurtulan 2 buzağısını battaniyesine sararak soğuktan korumak istemesi beni çok etkiledi.
  Burdan tekrar; anlatmaya çalıştığım bu kötü ve dramatik görüntülerde kimlerin ihmali ve katkısı var ise eshefle ' KINIYORUM ' ..
  Saygılar...

 2. #2
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: KINAMA. Elazığ Depremi..  Haklısın abi kız birde diyordu 'bunlar bizden önemli onlar bize para kazandırıyor diye'bence çıkarılmayan hayvanların sahipleri vefaat etmiştir yoksa çıkarırlar hayvanlarını .

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: KINAMA. Elazığ Depremi..  ok-*-s aynn abi birde sadece kerpiç die ewler onlara yuklenildi ama sonuçta köy ve orda olanlara gerekli şekilde yardım edilmesi gerekir ona buna suç atmak dogru değil sonuçta allah'tan olan bi olay buna gerekli tekbir almalıyız sonuçlarında suçlu aramak yerine
  güzel bi konu tşkler..

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Nisan 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  44
  Mesajlar
  3,180
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: KINAMA. Elazığ Depremi..  insanlar çok değişti her şeyi devletten beklememek lağzım

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3,968
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: KINAMA. Elazığ Depremi..  bakın ben şuan elazıgda dilim.. fakat duyuyorum az çok orda olanları.. şu durum var orda zaten yakınlarını kaybedenlerin psikolojisi alt ust o köyler kalabalık köyler mesela orda deprem olduktan sonraki ki gece ne elektirk vardı nede yeterli battaniye milet yatakcak yerde bulamamış ısınacak battaniyede.. yakınlarını kaybedenlerin hucumuna ugramış bölge askeriyede bunu denetim altına almaya çalışıyor bu arada yagmacılarda heryerden bölgeye akın ediyor her deprem sonrası.. yoksa orda adam annesini karısını cocgunu kaybetmiş dunya malı umruna mı gelir fakat yardım ekiplerinin düşünceli olup o hayvanları kurtarması gerekir.. ordaki halkın bu konuda en ufak sucu yok.. mesela tup dagıtılırken izdiham oluyordu orda bi tanesi köşede oturmuştu aglıyordu koca adam kamerayı cevirince adam ' ya sırayla verilsin gururum kırılıyor bunu görunce dedi' bu bile orda madurdan cok yagmacının yerleştiginin resmidir.. mesela akrabalarını tanıdıgım bi aileden tam 16 kişi ölmüş orda aslında zenginde aileler almancılar ama halen kerpiç evde otoruyrolarmış şimdi ailesinden 16 kişi ölmüş biri asla bunları düşünemez hayvanıymış malıymış düşünemez.. ve bide bu işin korku boyutu var adam o anları yaşamış yakınlarını cıglıgını duymuş orda ölüleri görmüş o cocuklar genclerde sizce saglıklı bi psikoloji olurmu onların yogun bi psikolojik terapiyede ihtiyacı var.. ama işte turkiyemeizde hiç bişey hakkıyla yapılmıyor ne kurtarma çalışması ne afetle mucadele sivil savumaymış .. sonra kaymakamlık valilik gelen yardımlar dengesiz duzensiz dagıtılıyor.. televizyonlardan gördugunuz kamera önlerindeki insanlar orda yaşana insanlar degil bi çogu hep çevre köylerden illerden gelenler bazısıda meraklı kalabalık.. yoksa öle bi afeti yaşamak kolay degil allah yardımcıları olsun.. yanlız gercekten bu manzalar hoş degil.. gölçük depremindede aynı şeyler olmuştu ama hala bi kordinasyon yok bu ülkede dogru durust kurtarma çalışmaları yapılmıyor.. yağmacılara davetiye gönderiliyor.. böle olunca hersey yetersiz oluyor..
  düşünün devlet bi jenarator gönderememiş 12 saat gecmiş gece olmuş ordaki halk dısarda evi yıkılmayanda korkudan giremiyor evine.. cenazesi olan cenazesini bırakıp gidemiyor baska yere köyden ayrılamıyor.. cenazeleri alel acele gömmelerinin nedenide biraz bu kimse cenaze basında beklemesin .. köyde barınacak yer yok bide milet cenaze basında beklerse ve dısardanda akrabaları v.s gelip bekler budefa kime kalacak yer ayarlacayacaksın kime ayrdım vereceksin.. bu yüzden ordaki halkın tahliyesi biran önce olsun diye cenazeler gömülüyor..

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3,968
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: KINAMA. Elazığ Depremi..  http://www.kanaletv.com.tr/

  bakın bu adrese girip ordan kanal e tv yi izleye bilirsiniz mesela şuan deprem bölgesini gösteriyor.. hayvanları v.s fakat canlı hayvan yok göçük altında kalan ben görmedim görüntülerde ölü hayvanlar gözukuyor.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,731
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: KINAMA. Elazığ Depremi..  Böyle bir olayı yaşayan bilir, gören sadece şahit olur. Bizde sadece gördüklerimizin şahidiyiz. Tabi ki buda medyaya yansıdığı kadarı ile. Fakat ben bu olayı genellemek istedim. Otokontrol olmadığını, medyanın durumu daha dramatik hale getirme gayreti içerisinde olduğunu gözlemledim. Fakat, ne yazıktırki yapılan reportajlar ya doğru kişilerle yapılmadı, yada bölge insanı tüm derdini depremi bahane edip anlatma gayreti içindeydi. Zaman gelip gececektir, herşey unutulacaktır ve Kızılay ın zor günler için dağıttığı çadırlar ambalajından açılarak harman zamanı sap saman örtecektir. Bunun örneklerini de geçmişte yaşadık..
  Esas benim anlatmak istediğim; İstanbul ' da veya herhangi bir ilde ağaca tırmanmış veya kuyuya düşmüş bir kedi veya köpek için seferber olan kurtarma ekipleri v.s. niçin o hayvanlara ceza verircesine kurtarmadılar.. Sanki yarın başka bir yerde deprem olacağı bellimiydi de; AKUT ekibi basın önünde açıklama yapıyordu. ' Bizim burda işimiz kalmadı hemen İstanbul ' a dönüyoruz.. ' Madem işiniz hayat kurtarmak; işte size hayat, dili söylemez ama bakışları anlatır hayvanlar. Üstelik oralarda yaşayan insanlarımızın tek geçim ve gelir kaynakları.
  Ayrıca reportaj yapılırken; spikerin arkasında elinde telefonla kameranın görüntüsünde kalma gayretinde olanları, isterse depremzede olsun isterse yakını veya her hangi biri şiddetle kınıyorum.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3,968
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: KINAMA. Elazığ Depremi..  zaten nail abi bende onu demek istiyorum senin de son paragrafta söyledigin kişileri bende kınıyorum onların depremde canının yanmadıgı acık.. zaten depremde canı yananların kamerayla onunla bununla işi olmaz yakın köylerden ilçelerden emraklı insanlar toplanıyor yagmacılar v.s . yoksa inan ki o afeti yaşan kişinin artık dunya malını düşünecek durumu kalmaz emin olun.. ama kalitesiz insanlar var her yerde işte özellikle bu gibi durumlarda hep cıkıyorlar ortalara.. buralar bizim köylerle baglantıları hiç yok onlar daha çok bingöle yakın köyler.. ve o yörenin insanı yardım severdir bi cogu canla basla yardıma koşarken işte böle kalitesiz insanlarda cıkıyor.. inanın o hayvanları kimse bilinç li orda bırakmaz.. şahsen ben şaşırdım siz söylmesseydiniz canlı göçük altında olan hayvanları ben göruntulerde görmedim hep öluydü.. hatta ben bi kurtarmayı ilk gun izledim öglen bi hayvanı cıkardılar göçük altından. ama acıklamalara bakıyorum gidip gören siyasetciler v.s hep hersey yapılmış gereken yardım hersey iyi durumda diyorlar..

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  31 Temmuz 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  54
  Mesajlar
  87
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: KINAMA. Elazığ Depremi..  değerli dostum her şey ap açık ortada fakirliğin ve cehaletin acı yanları ne yazıkki yurdumumuzda insana değer verilmiyorki hayvanlarda bunun yanında nasip ve kısmetini görüldüğü gibi bu şekide alıyor. devlet yetkililerinin acizliğide diyebiliriz. bu akşam haberleririnde kendi kendime isyan ettim durdum. olayın üstünen günler geçmeye başladı her ağızdan ayrı bir ses çıkıyor yok 47,y0k 51 yok 57 ölü yahu sen kaç kişinin hayatını kaybettiğini daha bilimiyorsun hey yetkili uyan artık bu gafletten .köyün muhtarı bunlardan daha fazla bilir vallahi. kızılay da yine fiyasko içinde adamlar yine çadırları kaybetti? devlet 2003yılında,da debrem olmuş buraralara oturulabilirlilik izni vermiş yetkililer bravo doğrusu.hal ortada malüm insana değer verilmiyen ülkede hayvana nasıl değer verilsin.bana kalsa her şey düzelir ama kültür ve ekonomik şartların önce düzeltilmesi gerekmezmi........onuda inşallah ilk yüz yılın içersinde torunlarımız belki görür..... :S

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Hububat piyasalarında Fed depremi
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Aralık.2013, 19:51
 2. Ege'nin domatesine Elazığ'dan rakip...
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Domates
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Ekim.2013, 21:06
 3. Elazığ'lılara Gelsin..
  Konu Sahibi nh Forum Müzik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Haziran.2011, 20:25
 4. Elazığ eti krom tesisleri ve mf 3.060
  Konu Sahibi sevyanli Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 30.Ağustos.2010, 11:50
 5. TAZİYE. Elazığ Depremi.
  Konu Sahibi nailyetek Forum Kutlama ve Tebrik Bölümü
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 09.Mart.2010, 15:58

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status