4. Viteste diferansiyelden gelen ses

arkadaşlar merhaba
bizim traktör steyr 8073 bakım yaptırırken mahruti dişlisinde küçük kırıklar olduğunu fark ettik çok ince bi ses çıkartıyordu ve değiştirmeye karar verdik ustaya götürdük.
usta hem şanzımanı hemde diferansiyeli indirdi. diferansiyele yeni ayna mahrutiyi taktı(mahruti bilya yatağını kaynakla ve tornayla doldurttu) ve şanzımandanda bikaç deforme olmuş dişli ve üst gurup milini değiştirdi ve traktörü topladı.
Test sürüşüne geçtiğimizde usta kullanıyor ve bende yanındaydım bu çok süratti kullanıyordu ve bak ses kalmadı diyordu o arada traktör 4. Viteste hızla gidiyorken kitlendi. Ve traktör 1. Vitese kitlenmiş ağır ağır tamirhaneye çekti şanzımanı açtı 1. Vites dişlisi(44dişi var) bagasına sarmış bunları değiştirdi şanzımanda başka problemli dişli yoktu ama diferansiyel kısmı hiç açılmadı. Ve bu sefer biz babamla test sürüşüne geçtik ben 4. Vitese taktıgımda çok belirgin bir şekilde ses geldiği anlaşılıyordu ve babam bu usta bişey anlamıyo diye traktörü getirdik eve ve böyle kullanıyoruz.

Benim size sorum bu sesi yaratan dişli hangisi olabilir?

Ynt: 4. Viteste diferansiyelden gelen ses

ses yapmasının sebebi buyuk ihtimalle dişli boylarının degişenle eskisi arasında eşit olmamasından dolayı dişliler bir birine alışmadıgından ses yapar zamanla bu ses azalır dişliler bir biri üzerinde yer yapana kadar cıkar.. bi problem yaşayacagınızı sanmıyorum rahatsız edici sesten başka.. eger başka problemi yoksa sesin sebebi yeni ve eskidişlilerin bi arada kullanımından olan sestir.. o dişlilerin arasınbdaki acıklık cok az oldugunda da yapar cok oldugundada yapar..

Ynt: 4. Viteste diferansiyelden gelen ses

arkadaşlar traktörü ilk topladığında denemede sırasında bi sorun yoktu deneme bitimi çok hızlandı o sırada 1.vites dişlisiyle bagası sardı bunun sebebide yeni koyulan yağın dişlilerin arasını iyice doldurmaması dişliler benzinle yıkanmıştı çünkü.
1. Vites dişlisi sarınca çıkmaya başladı bu ses ama şanzımandaki saran dişliler değişti problem şanzımandan sonrasında sadece 4. Ve takviye 4 te geliyor bu ses.