YENİ ALDIĞINIZ MOTORU NASIL ACARSINIZ???

Sevgılı cıftcı arkadslar ne marka ve ne model oldugu onemlı degıl yeni aldıgınız herhangı bır traktorun ılk acılımını nasıl yaparsınız veya yaptınız ne yaptınızda motorunuz sagır oldu ne yaptınızda motorunuz cok verımlı calısıyor yaptıgınız yanlıslar varmı keske sunuda yapsaydım-yapmasaydım dedıgınız oldumu kısacası en ıdeal olarak YENİ MOTOR NASIL ACILIR???

Ynt: YENİ ALDIĞINIZ MOTORU NASIL ACARSINIZ???

bende tam bilmiyorum.ama motoru açmak önemli çünkü bir traktörün kaderi motor açımı ile belli oluyor.motoru güzel açılmayan traktör tabir caiz se ' ' çok koca değiştirir. ' ' ben bir traktör markası olsam işi şansa bırakmaz bütün traktörlerin motorunu açıp satardım.çünkü bütün müşteriler memnun olmaz.kimi güzel açar kimi açamaz.kötü reklam olur.satışlar düşer.bir arkadaşım mf 240 almıştı.bir dağ yoluna 3 ncü vitesle son gaz çıktım motor açılsın diye demiş ti..

ali_kockaya link=topic=30856.msg261712#msg261712 date=1268589642' Alıntı:
bende tam bilmiyorum.ama motoru açmak önemli çünkü bir traktörün kaderi motor açımı ile belli oluyor.motoru güzel açılmayan traktör tabir caiz se ' ' çok koca değiştirir. ' ' ben bir traktör markası olsam işi şansa bırakmaz bütün traktörlerin motorunu açıp satardım.çünkü bütün müşteriler memnun olmaz.kimi güzel açar kimi açamaz.kötü reklam olur.satışlar düşer.bir arkadaşım mf 240 almıştı.bir dağ yoluna 3 ncü vitesle son gaz çıktım motor açılsın diye demiş ti..
abi ben zaten açıyolar diye duydum...... biz motorsikletlerin motorunu açmak için arkadaşının yaptığının tersini yapıyoz öyle açılıyor traktördede aynısı olur herhalde. rampa aşağı son gazda inerek..

traktor 20 yada25 saatte ıken cıft surdugu normal vıtesı ne ıse bır vıtes asagısında surerek tam yedıgı kadar gaz verılmelı ben oyle yapıyorum yenı traktorlere cok memnunum cogu 50 saat yormayın dıyor 50 satten sonrada sagır kalıyor traktor verın gazı bakın keyfınıze )))

1981 yılında 135 lik fergusonu aldığımızda babama fazla gaza basma 3. vitese takma gibi, uyarılarda bulunmuşlar yüksek vitese takmayayınca gazada çok idareli basması sonucu traktör çok sağır açıldı sürat yapmazdı en sonunda devirsiz kullanmanın sonucunda sekman kırdı. Biraz gaza dokunmak gerekli .

Bence ilk zamanlarda, motor ısındıktan sonra ,düşük devirlerle başlayıp her devirde kullanmalı.Tabi ki tam devirde uzun süre çalıştırılmaz.En çok da maksimum tork civarında kullanılmalı.

En iyisi bakım kitabında rodaj bölümünde yazanlar uygulanmalı diyorum.

maygun10 link=topic=30856.msg261934#msg261934 date=1268648654' Alıntı:
Bence ilk zamanlarda, motor ısındıktan sonra ,düşük devirlerle başlayıp her devirde kullanmalı.Tabi ki tam devirde uzun süre çalıştırılmaz.En çok da maksimum tork civarında kullanılmalı.

En iyisi bakım kitabında rodaj bölümünde yazanlar uygulanmalı diyorum.
rodaj bölümünde genelde ilk 50 saat traktörü sıkıştırmayınız kültivatör vb işlerne kullanınız diye yazar ama traktörler genelde nadas zamanından önce alınır çoğu traktörün alındıktan sonra yaptığı ilk iş az bir süre boş gezerler heveslerinden ve meraklarından dolayı sonrada direk pullukla tarlaya sokarlar :D

saten ilk 50 saat motordan boya kokusu geliyor :D kabinin içinde duramazsn kokudan :D daha sonra eğer motoru açmak istiyorsan ilk 50 saat geziceksin motorla daha sonra çifte sokup 20 gazdan aşağıya duşmeyeceksin.

bir traktörün kaderi şimdi nasıl iyi açarım diyemi belli oluyor ben şimdiye kadar onlarca traktör kullandım ve nasıl ederimde bu traktörü açarım derdide düşmedim. ve hiç bir traktörde de sorun yaşamadım.

Zaten traktörler fabrikada kalite kontroldan OKEY alarak satılıyor.Zannediyormusunuz montajını yapıp hemen paketleyim piyasaya sürüyorlar.Çiftci günlerinde fabrikadan gelen elemanların sürüşüne bakın fabrikada nasıl bir testten geçtiğini anlarsınız.Garantili sıfır traktör çek el gazını sona bas gitsin.Ne iş yapacaksan yap korkma.
Fabrikada test aşamasında silindirin üzerine çıkarıyorlar

firari11 link=topic=30856.msg261974#msg261974 date=1268666628' Alıntı:
ortalama tam randıman için 500 saat! eskiden traktörler 100 saatte açılırmıştı şimdi ölemi :D
100 dönüm yer eken ortalama bir çiftçi yılda 500 saat kullandığına göre.motorun açılması 1 yıl sürecek.vay başıma gelenler...

ali_kockaya link=topic=30856.msg261980#msg261980 date=1268668138' Alıntı:
100 dönüm yer eken ortalama bir çiftçi yılda 500 saat kullandığına göre.motorun açılması 1 yıl sürecek.vay başıma gelenler...
komşuya eşe dosta yardıma gidersin abi üzülme :)