hayvancılığa ilk adım

merhaba arkadaşlar biz hayvancılığa giriş yapmayı düşünüyoruz süt ve kurbanlık hayvan yetiştiriciliği için eğer bu işi yaparsak ortalama 200-300 büyükbaş hayvan beslemeliyiz .. ve hiç binamız yok ve çiftlik yapımında devlet hibe destekleri varmı ? Bu işin püf noktaları nelerdir ? burada paylaşırsanız seviniriz çünkü daha önce hayvancılıkla uğraşmadığımız için hiç bilgimiz yok;ama 100-150 metre uzunluğunda bina süt soğutma otomatik sağım makinaları yem karıştırma römorku balya makinesi falan neler gerekli bunlar hakkında hiç bilgimiz yok yardımcı olursanız sevinirim... :S

Ynt: hayvancılığa ilk adım

nh link=topic=30885.msg262068#msg262068 date=1268681409' Alıntı:
300 Baş büyükbaş mı dedin :S :D walla o kadar çok yapan pek raslamadım genelde 50 :D onlara herşey lazım büyük iş büyük aletler ;)
50 tane beslesek 3milyardan satsan 150bin tl eder biz zaten 1000dönüm pancar falan ekiyoruz ne anladık biz o işten hem işçi çalıştırıp yaptıktan sonra bu işi büyük yapmalıyızki cebimize düzgünce para girsin ;)

O zmn 50 dönum yer ayırcan çeşitli bölcen salcan hayvanları açık besi durcak yapcan ilk bastan gaba yemi (silaj,pancar ,yonca v.s) sonra planlı şekilde satışları yapcan parayı bulcan :)
ama bunu besi dana için flnd edim sağlamık yaparsan işler değişir :)
Tucano340&Arion520 link=topic=30885.msg262070#msg262070 date=1268681694' Alıntı:
50 tane beslesek 3milyardan satsan 150bin tl eder biz zaten 1000dönüm pancar falan ekiyoruz ne anladık biz o işten hem işçi çalıştırıp yaptıktan sonra bu işi büyük yapmalıyızki cebimize düzgünce para girsin ;)

Yaşını bilmediğimden nası hitap edeceğimi bilemedim 150,000 lira kazanıp da bu parayı beğenmeyen insan sayısı çok azdır.En azından hayvanclık yapan biri olarak hayvancılık yapıp da insanların beğendikleri paralar konusunda bir bilgin olmadığını düşünüyorum...

dostum paran var kı 200 300 hayvan dıye bahsetmişsın allah daha cok versın ama 1000 donum pancar ekıorum demısın oleyse sen bu hayvancılık işine gırersen tahmınıme gore samanın,kuspen,yoncan yemın vs. kendın yetıstıreceksın bu acıdan sen adamda calıstırsan 50 hayvandada cebıne guzel para kalır besı olarak soluorum 10_12 aylık erkek dana alıp elınde 14_18 ay arası bakarsan yanı hayvan 2 yasına geldıgın de kestırırsen mukemmel kazanc bırakıo ama bu işi nerde nasıl hangı kosullarda yapacagını bılmedıgım için deısıklık gosterebılır :S (ama bu işi ben kredıyle yapcam kazandıgımla odicem dıosan bide adam çalıstırcan iyi dusun hesabını planını yap derım tarım desteklı hıbe işi ?.. işi :D paranın yarısını verıo ama şartları yapcam derken onuda harcıyon)