Traktör yada ekipmanlarla geçirdiğiniz en büyük kaza nedir?(varsa)

Traktör,ekipmanlar yada biçerdöverle geçirdiğiniz yada şahit olduğunuz en tehlikeli aklınızdan çıkmayan bir ölümcül kaza varsa anlatın.bizde tecrübe edinelim.****ALLAH KORUSUN*****

Ynt: Traktör yada ekipmanlarla geçirdiğiniz en büyük kaza nedir?(varsa)

Bundan 6 yıl once seker fabrıkasına kuspe almak ıcın gıttım ben varana kadar 60 sıra bos gecmıs ıkı sırayla sırayı kacırdım ıcerıye almadılar bende dısarıya kuspe cıkaran bırısıyle anlastım 22 yasında askerden ızıne gelmıs (sırnakta catısmada arkadsları sehıt olmus hava degısımıne gelmıs) bır arkadas dort teker. ıkı remorka 12+12=24 ton kuspe atmıs fabrıkayla benım memleket 35 km gelırken remorkları bendekı bosun bırısını ona taktım doluyu aldım 12 ton onda 12 ton bende artı bos remorklar bızım eve geldık arkadsın motoru 96 model 285s sonradan takma hısarlar kabın benım motor 97 model 285s orjınal hısarlar kabınlıydı bızım evın onunde tam 300 m dık bır yokus vardı bos remorkları kenara cıkardık ben 4 tekerleklıyı alt cekıye taktım 1 duz vıtesle ındım ama motor cok basıyordu 4 tekerlek resmen benı kızaklıyordu arasıra arka hıdrolıgı kaldırıp motoru bıırazda frenleyıp motor devrıyle rahatca ındım ve tam evın kapısınada avluya yanı keskın bır donus var rampanın tam bıtmesıne yakınneyse sag salım gırdım avluya otekı arkadasada tembıh ettım bak benım boyle oldu sende aynısını yap korkma yavasca ınersın dedım kardes sen ındır dedı bana ben emanete bınmem dedım.Olan ben traktoru ındırırken remorku orta cekıye takmıs valla gormedım neyse taktı 1 duze yavasca ınmeye basladı yuz metre falan ındı bıde baktım motor resmen ucmaya basladı surunerek gıdıyor cocuk bıde o arada motor bastı dıye vıtes degıstırmeye kalmıs motor vıtesede gecmemıs yolun ıkı kenarında 1 m yukseklıgınde tas duvar vardı bakmıs motor durmayacak surmus duvara bır baktım kı motor havada parante atıyor yemınle 4 tekerleklıden bır gram kuspe dokulmedı okun bası donuyor remork oldugu yerde kaldı rampada motor kendı eksenınde tam ıkı tur attı soldan saga havada cocukta ıcınde sonra zank dıye kabının uzerıne oturdu 3 tekerlek havada on sag tekerlek duvara vurunca kopmus yerde ama ınanın cocugun burnu bıle kanamadı allah onuda bızıde korudu kas yapalım derken goz cıkartacaktık kısacası kabınde o saglamlık olmasa cocuk 2 kusur tonluk motorun altında pres olurdu bu kaza yemınle 3 sanıye bıle surmedı ama omrumuzden 13 yıl gıttı neyse allah kımseye vermesın boyle bısey : ' (Bırde askerlıgımı manısa salıhlıde jandarma olarak yaptım land rower soforuydum sureklı devrıyeye cıkıyordum bırgun tren kazası olmus dıye ıhbar geldı olay yerıne gıttık kabazlı ısmınde bır koy vardı koyun gırısınden tren yolu gecıyordu ama raylar asvaltla aynı sevıyede degıl asvalttan 5-6 cm yuksektı hemen hergun gıderdık o koye devrıyeye tren yolunun kenarlarına koyun gırısınde sus olsun dıye salkım sogut falan dıkmısler gorusu bayaga bır etkılıyordu ben ıyıce emın olmadan kesınlıkle gecmıyordum raylardan kazanın oldugu gun ıkı arkadas mf 240 s bahce tıpı traktorle (koyun gırısı bıraz bayır asagıya dogru) bayır asagı songaz ınmısler tam raya gelınce anıden frene asılmıs olan (yas 26) motorun on teker ıkı rayın arasına gırmıs tam o sırada stop etmıs tekrar motoru calıstıralım derken (mf 240 s 93 model) anıden tren gelmıs ve motora carpınca tam 4 parcaya bolunmus dreksıyondakı cocuk atlarken telasla ayagı dreksıyona asılı kalmıs tren sag taraftan vurunca sol koluyla bırlıkte bası tek parca halınde soldan sga dogru vucudu resmen cuval agzı gıbı patlamıs tam olarak 53 m ılerıye fırlamıs ıc organlarıda raylara .yem cuvalından yem dokulur gıbı rayların arasına dokulmus dıger arkadasıda yere atlarken omuzunu kırmıs sag kurtuldu belkı ıcınızde mesajı okuyunca korkanlar olabılır kusura bakmayın ama benım askerde dıger gordugum sayısız ceset yanında bu olaydakı ceset yıne cok cok ıyıydı allah kuluna duzgun olum versın ama olay traktorle ılgılı oldugu ıcın bunu anlattım haaa bu arada bendekı kalan tren yolu korkusuna ınanamazsınız ıyıkı bızım memleketten tren gecmıyor ama bazen tren yolu olan yerlere denk gelıyorum ve aracı saga cekıp aractan ınıp yola ıyıce bakıyorum emın olduktan sonra serı bır sekılde gecıyorum AMAN ARKADASLAR TREN YOLLARINA COK DIKKAT EDIN CUNKU TREN ARABA KAMYON GIBI FRENE BASINCA DURAN BIR ARAC DEGIL ALLAH HERKESI BU TUR FACIALARDAN KORUSUN kur-**-

aslında römorkun frenleri sağlam olacak.yeni römorklardaki gibi küçük bir piston taktıracan.bir hortumla da traktöre.remork yüklü olduğu zaman valfe dokundun mu traktöre bile gerek kalmadan çakılır kalır.

3 ' lü pulluk ile çift sürerken ortakolun özeği pulluktan çıktı, traktörün sesi değişmekle beraber görmemle durmam bir oldu, artık ne olurdu bilmem. hata benim,unutup pim takmamışım.
çevrede çok olay gördüm ama şükür şimdiye kadar kendimle ilgili başka birşey olmadı.

ormandan odun indiriyorduk,iki tekerli römork,odunların boyu römorkun iki katı birde kanatsizce yüklüyoruz ortalama 5 ton falan yaş meşe köy aşağıda bağzı yerler okadar dikki römork traktör falan dinlemiyor,normalde köye gidip gelmem 80 dakika ,yiğenime sen git bizde tekrar odun hazırlayalım dedim,gitti 50 dakikada boşaltmış geri geldi.ne çabuk geldin dedim meslek sırrı dedi neyse son yükü yükledik geliyoruz dik bir yer var ortalama 700 metre kadar var burada motor sürüyor inmek isteyen insin dedi 4 arkadaşız ,olursa hepimize olur dedik 50 metre indik ordan motor bi fırladı arka tekerler hiç yere basmıyor gibi 700 metreyi 5 10 saniye içinde indik allahtan birşey olmadı. odunlar uzun olduğu için yük arkada kalıyor römorkun oku aslan ağzına basmıyor haliyle motor boşta kalıyor bunu orada öğrendik,bizim yiğenin meslek sırrıda ortaya çıkmış oldu.

daha dün,td65 ile 400 ltlik ilaç makinesiyle ilaç atıyordum.en son tarlaya girdim indim aşaya kanatları açtım tam motora binicem bi baktım bizim mandal çıkmış gıdım gıdıma duruyor.çekiçte yoktu.ittirdim tekmeledim olmadı 400 lt dolu.baktım kurt ağzının demiri war allahtan hemen çektim. vura vura soktum yerine yoksa nolurdu bilmem,çıksa mutlaka koparırdı biyerleri,hele 640 olsaydı onun gergi kolları zincirdi.allahtan bununki gerigi kolları demirden diş alıp geçirmeli olunca sallanmıyor.

evvelsi sene çerezlik ayçiçeğini sattım.tüccar tarlaya yüklemeye geldi.traktörden hareketli buğday helezonu ile çekirdeği kamyona yükleyecez.tüccarın bir tane işçisi var.helozon da tücarın olduğu için ben montajına karışmadım.benim sattığım ford 3610 u taktık.işçi çekirdeği kürekliyur.bizde kenarda sohbet ediyoruz.işçi şaftın helezondan taraftaki mandalını tam geçirmemiş.tüccar benim çok işim var dedi traktörün el gazını baya bir çekti.bir takırtı geldi.işçi de bu arada traktörün arka lastiğine sırtı dönük helezonun ağzına çekirdek kürekliyordu.abi şaft çık tı dedi işçi.ama kaçmıyor.hiç unutmam.kurt ağzı (çeki demiri) nin izerinde şaft 1,2 saniye döndü.şaft da ne şaft 1,5-2 metre var anasını satayım.kaç diye bağırdım işçiye adamın kaçması ile şaft ucu kurt ağzından yere bir düştü.şaft çatır patır arka lastiğe traktörün gölgeliğine vuruyor.yani biçecek adam arıyor.sonra arka lastiğin altına girdi.bu arada boş durmamış çekirdeğin altına serdiğim brandayı ortasından koparmış taş gibi sarmış.benim kurt ağzındaki çeki demirini bile kamyonun kasasındaki zincirde takılı bulduk.denk gekse o bile bir can alacak.o gün esnaf,işçisi ve ben gerçekten ecel terleri döktük.olay ben traktörü durdurasıya topu topu 7,8 bilemedin 10 saniye sürdü.korkudan traktörü dudurmaya zor yaklaştım.

arkadaşımın td 85 i ile yolda gderken kasis e denk geldık sehır içi... fren koydu arkadaş tutmadı (yerler ıslaktı) bı evın bahçe duvarını yıktık gırdık çardağın altına :D ..bı kaç çizik ile atlattı ama... tampon cok korudu... tamponsuz kullanım yapmayın arkdaslar tavsıye :D

johndeere17 :) çardakta çay içmeden niye cıktınız yav:)

13 yaşında çoçuğum köyün arazisinin top patlatsan duymaz mevkindeyim kazayağı ile tarlayı sürüyorum o zamanki traktörümüz 70-56 (maşallahı vardı) neyse 4 - 5 saniyede bir gaçırtı kopuyor durduruyorum sağa sola bakıyorum hiç bişey yok neyse tekrar atla tekrar sürmeye devam yine aynı ses sonra bu sefer ses gelmeden indim baktım ki arka sağ teker bir tane bijonla duruyor.bir tane bijon sadece tuttuğundan içeri dışarı doğru çıkıp giriyormuştu teker yan tamponuda ezmiş neyseki teker çıkmadan iki bijonla köye zor bela götürdük

yok çay a cok ısrar ettiler biz musade istedik kaçalım dedık :D geceydı zaten :D iyi farketmıssın semıh sanırım ismin.. yoksa biraz masraf açardı sana :D o değil tenha yerlerde cok tehlıkelı bı durum yatardın traktorde gelene kadar bırılerı :D

bu arada babamın başına gelen bir olayı anlatayım gece 12 1 sıraları buğday biçimi yapılıyor... babamın arkdsının oglu da bugday taşımaya gelmiş bize ... elemanın kafası çok aşırı güzelmiş... bayır yere bırakmıs traktoru...ve bıcılmesını beklerken uyuya kalmıs ıcınde sızmıs..traktor akmaya başlayınca babam farketmıs koşa koşa frene eli ile basmıs durdurmus.. tarlanın alt kısmı da 15 20 mt falez dırek denıze Allah korusun...

Smh0 link=topic=30969.msg263375#msg263375 date=1269272434' Alıntı:

13 yaşında çoçuğum köyün arazisinin top patlatsan duymaz mevkindeyim kazayağı ile tarlayı sürüyorum o zamanki traktörümüz 70-56 (maşallahı vardı) neyse 4 - 5 saniyede bir gaçırtı kopuyor durduruyorum sağa sola bakıyorum hiç bişey yok neyse tekrar atla tekrar sürmeye devam yine aynı ses sonra bu sefer ses gelmeden indim baktım ki arka sağ teker bir tane bijonla duruyor.bir tane bijon sadece tuttuğundan içeri dışarı doğru çıkıp giriyormuştu teker yan tamponuda ezmiş neyseki teker çıkmadan iki bijonla köye zor bela götürdük

Smh0 link=topic=30969.msg263375#msg263375 date=1269272434' Alıntı:

Aynen 2 sefer başıma geldi 1.si 640 ta akisi değiştirdikten sona bujonları iyi sıkmamışlar gacır gacır ötüyordu bizs sandık akisde yine problem war galba bindim traktör bilecikte,bursa yenişehire gittim 35 km.neyse adam baktı sadece bujonları gevşekmişti :D 2.side td65 te ilk geldi zamanlar yapıyprdu sıktım bujonları sona bida yapmadı ses.

daha küçüğüm 12 -13 yaşlarında bayır bir tarlamız var soğan topuyoruz işçiler soğanları çıkarıp çuvala koyuyorlar bizde de 445 ünüversal var bende onun üzerine bindirdi babam işçilr arabaya yüklüyorlar araba baya dolmuş bayır aşa iniyoruz ufaklık o zaman muzurlukta var ben fitez değiştirmeye kalktım bir çıkardım fitesten iyiyide tekrar takamadım fitese traktör hızlanmaya başladı bende heralde korkudan firenlere basamıyorum işçiler bağırıyor firenlere bas diye duyuyorum ama basamıyorun arabanın yanında bizim komşu ali abi varmış adam traktörün arkasından koşmaya başlamış traktörde bu arada baya hızlanmaya başladı bir baktı traktöre yetşti ve birden traktörün üzerine atlayıp firenlere bastı 10 mt kayarak zordurduk.az daha yetişmese ben traktör ve arabayla dereyi durduracaktık.

Ben traktörle kaza geçirmedim ama burda ürkütücü traktör kazları oldu.Birinde biri toprak firezesi çekiyormuş (kobra,albora) gencin birtanesi şöförün haberi yokken arkadan çıkmaya çalışmış ve kobranın altında kalmış tarktör durunca haberi olmuş şöförün,adamı parçalamış sıkıştırmış makine ALLAH rahmet eylesin.Yakın bir olaydaha körükle saman atan genç yaşlarda çocuğa körükten parça kopuyor makinanın gövdesini yarıp çocuğun kalbine saplanıyor ALLAH rahmet eylesin hepimiz dikkat edelim bu aletler.

20yaşındayım 6senedir harman zamanı 2854x4 80-66dt ve başak kullandım 4senedirde nadas kazayağı tırmık aysan falan kullanıyorum ehliyet almaya fırsatım bile olmadı süreklide eskişehirde arabayla gezerim alköllü falanda kullanırım scania r420 çekici ile eskişehir istanbul arası falan 8-10 kere gidip gelirken kullandım ne polis durdurdu ne birisine çarptım allaha çok şükür direksiyonda doğmuşuz herhalde ama ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz dorse çekiciden ayrılıp birbirine falan girmesi 1saniye bile almaz 3.085ile boş römorkla han boyundan geçerken mfnin çekisi orta yerinden kırıldı :d ama römork geri falan gitmemişti tek olayım bu :)
allah kimsenin başına kaza bela dert vermesin ama birazda bir işi yaparken düşünmek önlem almak gerek..

köyde büyüdüğümden olay çok ama hayatta olduğum için abartılcak konu yok :) yaş 5 6 babamla saman yapmaya gitmişiz..doldurmuşuz samanı römörkün en arkasına oturmuşum ben ellerimide atmışım demirlere hızlı biçimde geliyoruz neyse tam köyün girişinde römörk taşın üzerinden geçti ben dengemi kaybettim 25 30 km hızla giderken tepe taklak kafa yarıldı..Bir keresindede eşya taşıyoruz köyde yine ufağım aynı yaşlarda römörktayız tüm kardeşlerimle..rampa yokuşta seyir halinde traktör neyse hala oğlu büyüktü 15 16 yaşlarında sen ordan oynarken traktörü bayır aşşa kaçır römörk ben dahil olmak üzere çoçuk dolu kendi atlar traktörden biz kalırız babam arkamızdan koşar yetişmek için traktör hızını alır 25 30 metre garaja çarpıp büyük bir sesle istop eder.abartılcak bişey yok ama çoçuklukta nasıl bir etkisi kaldıysa halen aklımda yani

ben çocukken olmuş bir olay ama ben hatırlamıyorum.ekin ekmeye gidiyormuş babam ve anam.eskiden gübre serpme makinesi ile buğdayı saçıp ızgar ile toprağa karıştırıyorlar mış.traktörün arkasında gübre serpme makinası takılıymış.alt çeki de de römork.römorkun arkasında da çekili ızgara.(eskiden yeşil olurdu hani.büyük bir gürültü ile yollarda giderdi.)ben remorkta ayakta dıruyormuşum.anam da römorkta.ben arka kapağın önünde ayakta.babam beklenmedik bir anda aniden yürüyesiye dengemi kaybedip remorkun arksasına ızgaranın önüne düşmüşüm.anam deliler gibi bağırmasa ölürdüm belki.ama ben hiç hatırlamıyorum.küçükmüşüm.kafam yarılmış sadece.

öncekille benım yasadımı allah kımsenın basına vermesın ben bundan 5 sene once 2 romork yuklu yolda seyır halındeydım traktorde 11,ton yukbaglıydı 2 teknede ve kara yola cıkmamıza 300 metre vardı traktorumun hızı 16 veya 17 idi 300 metre kala ondekı romorkun sag tekeri cıkdı ve araba 4 teker ustune devrıldı ondekı araba arkadakı araba ise 2 teker ustune yan yattı traktore baglı olan ok traktorun sol tekerıne dayandı kaldı 285 şin egerkı tam gaz olaydı dusun mek bıle ıstemıyom ondekı tekne sadece sola dogru devrıldı eger 25 gaz la gıtseydım traktore baglı olan tekne 2 veya 3 tur takla atardı oda traktorude kendısıyle beraber devırırdi ALLAH dan sadece tekneler devrıldı traktor oldu gıbı yolda durdu bıde eger bu olay e90 olsaydı buyuk bır facia yasardık allahdan daha ana yola 300 metre kala baglantı yolunda yanı koy yolunda oldu

bizim burda da öncelerden olmuş.gubre serpme makinesi ile arpa ekiyomuş baba oğul.oğlu traktöru kullanıomuştu babası ise hidrolik kollarının orda dikilip makineyi aç kapa yapıyormuştu,neyse bunlar şaftın demirini duşurmuşler onlarda oraya çivi takmış.neyse ekerlerken adamın kota bi giriyor çivi,adamın ayanı kıvırmış saten bacağı kopmuş adamın herşey biranda olmuş,ama adam neyseki ölmemiş,hemen oğlu fark etmiş göturmuşler hastaneye.çok acı bir olay.herkes kendine dikkat etsin böyle işlerde.oğluna iilik yapayım derken bacağından olmuş.motorda 480 fiat.

bizim komşunun oğlu tarlada slaj yaparken yere yatmış mısırları makine almadığından orak ile kesip slaj makinesine veriyormuş makine çocuğun elini yakalıyor çocuk elini kurtarmak için diğer elini uzatıyor onuda yakalıyor arkadaş ellerini kurtarmak için başını dayamış ve kollarını kurtarmıi ellerini yaklaşik 20cm koparmış .hayadarpaşa hastanesinde kollarını kesip aldılar. ziyarete gitmiştim allah kimsenin başına vermesin ,nişanlısı fransada yaşıyordu kıza yapılan baskılara ragmen yine arkadaşla evlendi . iki yil sonra fransanın yapmış olduğu organ nakline kobay olarak başvurdu. ölmüş bir adamın kollarını arkadaşa nakletdiler .aradan beş yil gecti sakaryaya gittiğimde gördüm allah yüzüne gülmüş ellerini kullanıyor ihtiyaçlarını görüyür turkiyeyede araba kullanarak gelmiş.aklıma bizim gaziller geldi ve paşalara yazıklar olsun diyorum o kadar eli kollu olmayan gazillerimiz var git kardeşim nasıl yapıldığını öğren madalya vererek evine gönderme herhalde t.ç. güçü buna yeter .millet kollunu bacağını seve seve verir,boş işlerle uğraşmayın milletin emanetine hiyanet etmeyin.inanmıyorsanın sakaryanın akyazı ilçesi arkadaşın adı bekir yolçu saygılar