Erkunt traktör 2010 için vites yükseltti
15 Mart 2010 10:30
Küresel kriz döneminde iç pazarda 2002 yılı düzeyine gerileyen traktör satışlarının 2010 yılıyla birlikte yeniden yükselişe geçtiğini vurgulayan Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, 'Piyasanın canlanmasına ve yeni ürünümüzün piy..İSTANBUL (İHA) - Küresel kriz döneminde iç pazarda 2002 yılı düzeyine gerileyen traktör satışlarının 2010 yılıyla birlikte yeniden yükselişe geçtiğini vurgulayan Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, 'Piyasanın canlanmasına ve yeni ürünümüzün piyasada gördüğü büyük ilgiye paralel olarak traktör satışlarımız hızla artıyor' dedi.

Traktör üretiminde 5 yılını geride bırakan Erkunt, Mart ayında 6 bininci traktörünü üretti. Firma, 2010 yılı için koyduğu hedefini büyüttü.

2009 yılında reel satış adedinde düşüş yaşanmasına rağmen pazardaki paylarını yüzde 10 artırdıklarını belirten Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan şunları söyledi:

'2009 yılında doğa üreticimize yardım etti ve ülkemiz için çok verimli bir yıl oldu. Bu verimin neticesini bu yıl görüyoruz. Alım gücü yükselen çiftçi, kriz havasından uzaklaşınca piyasaya farklı bir nefes getirdi. Öte yandan piyasaya Kasım ayında lanse ettiğimiz Kısmet 55 çiftçiden büyük ilgi gördü.

Belli ki küçük traktöre çok mazot harcamak çiftçinin belini büküyormuş, Kısmet 55 mazotu çok tasarruflu kullanınca, çiftçinin gözbebeği oldu. Bu iki sebep bir araya gelince, 2010 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre 5-6 kata varan sipariş artışları yaşadık. İç piyasa için uzun bekleme listelerine binaen traktör üretiyoruz. Stoklarımız sıfırlandı, yan sanayimiz sürekli yapılan sipariş artışına paralel olarak üretimlerini artırmaya ve ihtiyaçlarımıza zamanında cevap vermeye çalışıyor.

Özellikle Balkan ülkelerine olan ihracatımız, çok durgun geçen 2009 yılından sonra, bugün tekrar hareketlenerek 2008 yılının aynı dönemine geri döndü. Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat hızla artıyor. İhracat anlaşmalarımıza ve ihracat yaptığımız ülkelere her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan traktörlerimizin Türkiye dışında bu kadar büyük ilgi görmesi ve pazar bulması hepimizi gururlandırıyor. Bu yılın satış hedefini 2 bin 350 adet olarak revize ettik ve gerçekleşeceğini bugünden görüyoruz.'


ALINTI :
http://finans.mynet.com/Haber-detay.aspx?haber=37880103