Tarımda Ar-Ge çalışmalarına 350 bin TL’lik hibe


24.03.2010

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar (TAGEM) Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, Ar-Ge projelerine destek için TAGEM’e gelen başvuru sayısının az olduğunu söyledi. Burak, onaylanan her projeye 350 bin lira hibe desteği sağlandığını belirterek, projelerin başvurusu için son günün 31 Mart olduğunu bildirdi.


Doç. Dr. Masum Burak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özel sektörün araştırma ve geliştirme kapasitesini artırmak amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak transfer bütçesine 5 milyon liralık kaynak ayırdıklarını vurguladı. Tarımsal kesimin özel sektöründe Ar-Ge çalışmalarının iyi bir noktada olmadığını kaydeden Burak, “Özel sektörü araştırma geliştirme faaliyetlerine yönlendirmek için karşılıksız destek veriyoruz. Ar-Ge hibeleri için 5 milyon lira kaynak ayırdık. Bu paranın tamamını verebiliriz ama başvuru sayısı az olursa ya da onaylanan proje sayısı az olursa daha azını veririz. Geçen yıl 2,4 milyon lira verdik” diye konuştu.


Genellikle üniversiteyle işbirliği sağlayan özel sektörün başvuruda bulunduğunu belirten Burak, şöyle devam etti:


“Her sene Ocak ayında tebliğ yayınlıyoruz ve ilana çıkıyoruz. Bize başvurular geliyor, bunların ön değerlendirmesini yapıyoruz. Bu yıl Ar-Ge çalışmalarına hibe desteği almak için son başvuru tarihi 31 Mart. Nisan ayında da projelerin onaylanıp onaylanmadığı belli oluyor. Onaylanan projeye 350 bin lira karşılıksız hibe desteği veriyoruz. Bu hibe desteğini 500 bine çıkarmak istiyoruz.”


Geçen yıl 45’e yakın proje sunulduğunu, yapılan değerlendirme sonucunda 15’inin desteklendiğini ifade eden Masum Burak, özel sektörün bunu bilmediğini söyledi. Kekik, adaçayı gibi ürünlerin ilkel yöntemlerle hasat edildiğine ve verim, kalite kaybı olduğuna işaret eden Burak, “Bunu bilimsel şekilde, Ar-Ge yaparak, hangi yöntemlerle hasat edilirse yüksek düzeyde kar edebilirizi keşfedersek mükemmel sonuçlar alırız. Elinde projesi olanlar bize başvursun. Bunları değerlendirdikten sonra hibe desteği veririz. Amacımız verim ve kaliteyi artırmak, kırsaldaki insanların refahını artırmak” diye konuştu.


26 projenin şimdiye kadar destek aldığını hatırlatan Burak, projelerden iyi sonuçlar alındığını söyledi.