Fiat 70-66 DT Battı, New Holland TS 110A Kurtardı, Ford Gübre Taşıdı 2010...!!!

Ynt: Fiat 70-66 DT Battı, New Holland TS 110A Kurtardı, Ford Gübre Taşıdı 2010...!!!

ali abi bunu bende dusundum ınce lastıgın ezdıgı bugday kalkamıyor cogu zaman... genıs lastık daha az fire veriyorsun... ama donuslerde koparma yapıyor genıs lastık onuda dusundum... ve işin içinden cıkamadım :D hangisi acaba daha iyi bununla ılgılı bır test vs. yok mu acaba arkdslar? bılgısı olanlar paylaşabılır mı? ( basınç hacim ile orantılı...hacim arttıkça basınç azılır... bır ıgne ve 8 lik cubuk demır.. alın aynı gucu kullanarak elınıze batırın bakalım hangısı zarar yapacak? ) fizik dıger degıskenler sabıtken boyle ıncelıyor olayı... fakat bızım işimiz de değişkenler de var değil mi? yani arazi yapısı , kullanılan ekıpman vs.. ben bu şekilde desteklemek ıstedım tezimi... cok tesekkur ederım sımdıden cevaplarınız için... ( bunu arkadaşlar ıle cok tartıştıkta o yuzden burada da farklı cevaplar gorup dogru kanıya varmak ıstıyorum...)

Ynt: Fiat 70-66 DT Battı, New Holland TS 110A Kurtardı, Ford Gübre Taşıdı 2010...!!!

ali_kockaya link=topic=31061.msg263924#msg263924 date=1269513548' Alıntı:
en iyisi hiç uğramayıp kenarından dolaşmak.

gübre atarken dar lastiğin ezdiği ekinler kalkabiliyor mu.yoksa o boşluğu kenardaki ezilmemiş ekinler mi kapatıyor.sanki tarlalar biraz çamursu.senin süper ince lastik nerden baksan 5 cm gömülüyordur.tırnakların toprağa gömdüğü ekinlerin tekrar kalkacağını sanmıyorum.benim merak ettiğim ekinlere balon teker 2 cm gömülür ince teker 5 cm.2 cm lik izden ekin tekrar kalkar mı.

Abi zaten kuru tarlada pek birşey fark etmiyor. Ekine bir zararı olmuyor. Ama çamurda ne kadar faydası olduğunu görünce çok iyi anlarsın. Düşün sene geniş tekerlekli bir traktör şuanki çamurda (tarlaların kimi yerinde ekinler su içinde) bu tarlaların içinden geçtiği zaman ne olur. Kısacası kocaman tekerlek yarıkları oluyor. Traktör zaten çamurdan zor gidiyor. Tepesine kadar çamur oluyor. Tekerlekler battıkça adam gaza yükleniyor. Tarlanın her tarafı kocaman yarık oluyor. Gazladıkçada koparıp koparıp ekinleri traktöre, kabine, camlara sağa sola çamurla beraber fırlatıp atıyor. O ekin bir daha nasıl kalksın toprakla alakası kalmıyor zaten.....:D Ya çamura gömülüyor yada sağa sola çamurla fırlayıp gidiyor. Bizim arkadaşlardan dar tekerleği olupta takmayanlar çok pişman oldu. Adamda varken takmadı. Keşke onunda fotoğraflarını çekip siteye koysaydım. Tarlalarda nası yarıklar oldu. Traktörüde landini geniş tekerleklilerinden. Adam tarladan çıkınca asfalta zaten bir el arabası çamur dökülüyor. Çamurlukların arası dolduğu için her yer çamur kesiliyor. Ama dar tekerlekte böyle bir problem olmuyor. Hem zarar yapmıyor. Hem çamur toplamıyor. Traktörde o kadar tepesine kadar çamur olmuyor. Düşünsene adamın traktörünün camlarından içindeki gözükmüyor. O derece çamur saçıyor. Kısacası görünce faydasını anlıyorsun....:D

bunun en iyi örneğini biz geçen sene yaşadık gübre atmaya 70-56 dt ile girdik.balon lastik tarlanın çamur olduğu yerde motor hep yardı anamız ağladı