Tarladan Çöp Çıkarmayanlar

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Arkadaşlar biz uzun yıllardır tarlada artık olarak kalan herhangi bir çöpü.sapı yakmıyoruz ve çıkarmıyoruz burada bazı arkadaşlar ayçiçeği sapını çıkarıyorlar bazılarıda yakıyorlar aynı şekilde anızıda yakan tanıdıklarımız ve çevreden insanlar var ama anlatamıyoruz adam üründe alamıyor yaktığı topladığı yerden ama yinede anlamıyor yani sözün özü'Tarlamızda biten hiçbirşeyi dışarı çıkarmayalım çünkü kalan bu artılar çok güzel organik gübre oluyor ve bize kar olarak geri dönüyor'
Kendi tarllarımızdan bazı saplı kareler.​

abcd0002s.jpg

abcd0001uw.jpg

abcd0003gw.jpg

abcd0010p.jpg

abcd0011z.jpg

Ynt: Tarladan Çöp Çıkarmayanlar

ii güzel söylüyorsunda bnm elimde senin makineden yok belki imkanımda yok.. nabıcam.mecburen ya çıkarıorm yada bi araya toplayıp yakıyorum.pek zarar werceni sanmıyorum bi arada yakıyorum hepsini.

bizde sap bırakırız tarlada yakmak verımı cok dusuruyor ve ne kadar bocek varsa ölüyor... çiçeği dölleyenler bocekler o yuzden anlamlı hayvanlar... ciguli çeker bırakırız ayçiçeği yerlerine... nadasta zaten kapama toprak yaparız kuru sap hep devır daim olur... fakat kanola da tarlada sap bırakmaya gelmez cok sık ve cok sert oluyor saplar kuruyunca...jd nin kapagını kaldırmıstı saplar tava ile gectık uzerınden yazık oldu yan kapaga sonra 100 kusur lıraya yan kapak almıstık... motorun altı komple çizik oluyor ayrıca kanolada... onları tırmıkla çekerek sınıra bırakırlar burada...

bu yıl tarlamın birin de sap çoktu ızgara ile uğraştıysamda tohumlar hava almış tarla boş kalmış gibi oldu bundan sonra bende yakacağım emeklerime yaktığım mazota acıdım,

Arkadaşım merdane çek ektikten sonra hava aldırmassın ben anız yangınından kaçan yarı yanmış çok kaplumbağa gördüm (johndere17) arkadaşın dediği gibi hayvanları haşeratıda düşünmek lazım birde toprak tv de izlemiştim meyva ağaçlarının yanına yem bitkilerinden ekiyorlar onları yeşilken parçalayıp toprağa dibine karıştırıyorlar böylece organik gübre oluyormuş biz geçen yıl çok saplı ektik ayçiçeği tarlasını ceyhan ekmiştik araziye dekarından 800 kgr ürün aldık çokta randımanlıydı çevrede ayçiçeği yerinden o kadar alan fazla yok çoğu yakıyor çıkarıyor ay çiçeği sapını.

arkadaşlar anızı daha sorun edenler var benim cok sevdigim dogal organik gübredir bütün ürünlerin kalıntıları en iyi organik gübredir baharlık ekilecek anız tarlasında 7 9 bacak patladan ile topragı bir kac sefer karıştırmak derince ve rotil (alabora) kullanmak çürümeyi hızlandırır ve eminimki mazot parası zamanla size dönüş yapar çünkü organik maddece zengin toprakalarda gase veya topragın sertleşmesi yüzünden işleyemediginiz durumları ortandan kaldırır zamanla topragın rengide degişir verimide çumrada bazen dekara 10 kilo üre atıpta suluyan var cürümeyi hızlandırmak cıkan halazlamayı otu yeşil gübre kullanılıyor özellikle pancar eken arkadaşlar gase sorunu olan topraklarda organik maddelerin güzel işlenmesi ile sorun ortadan kalkar (uygulanmıştır ve uyguluyoruzda)

yakmak iyi değil ama çürümeyen anız hava aldırıyor kaba düşürüyor yani. çimlenme çok zor oluyor. bizde böyle durumlarda ekmeden önce merdane cekerler sonra ekerler. ekilmiş tarlanın üstüne merdane çekilince kaba toprakta derine düşen tohum çıkamıyor, merdane çekip ekersen tohum hem istediğin seviyede kalabiliyor vede hava almasını engellemiş oluyorsun.
anızı yakılmış toprağıda sürmeside bambaşka, tertemiz git gel..

dolcevita link=topic=31136.msg265358#msg265358 date=1270062814' Alıntı:
arkadaşlar anızı daha sorun edenler var benim cok sevdigim dogal organik gübredir bütün ürünlerin kalıntıları en iyi organik gübredir baharlık ekilecek anız tarlasında 7 9 bacak patladan ile topragı bir kac sefer karıştırmak derince ve rotil (alabora) kullanmak çürümeyi hızlandırır ve eminimki mazot parası zamanla size dönüş yapar çünkü organik maddece zengin toprakalarda gase veya topragın sertleşmesi yüzünden işleyemediginiz durumları ortandan kaldırır zamanla topragın rengide degişir verimide çumrada bazen dekara 10 kilo üre atıpta suluyan var cürümeyi hızlandırmak cıkan halazlamayı otu yeşil gübre kullanılıyor özellikle pancar eken arkadaşlar gase sorunu olan topraklarda organik maddelerin güzel işlenmesi ile sorun ortadan kalkar (uygulanmıştır ve uyguluyoruzda)

Bilhassa hububat saplarının C/N oranlarından dolayı, bunları parçalayan ' ' bakterilere ' ' bir miktar azot (üre, nitrat vs) vermek tarlada kalan ' ' atıkların ' ' daha çabuk çürümesi için çok doğru ve gerekli bir uygulamadır. Bu işlemi yapan çiftçi arkadaşları kutlarım.

Atila abi birde yakmak toprak yüzeyinde bulunan bakterileri faydalı mineralleri yok ediyormuş galiba gübre işinide yapan arkadaşlar da var birde bizim topraklarımız çok yıkandığı için kireçlenme fazla topraklarımızın peaşı yükselmiş bu tür (hububat,ayçiçeği ,pancar kalıntıları,mısır sapları) kalıntıların da peaş dengesine faydalı olduğunu düşünüyorum çünkü organikleşiyor artıklar.

hacimmet link=topic=31136.msg265646#msg265646 date=1270152691' Alıntı:
Atila abi birde yakmak toprak yüzeyinde bulunan bakterileri faydalı mineralleri yok ediyormuş galiba gübre işinide yapan arkadaşlar da var birde bizim topraklarımız çok yıkandığı için kireçlenme fazla topraklarımızın peaşı yükselmiş bu tür (hububat,ayçiçeği ,pancar kalıntıları,mısır sapları) kalıntıların da peaş dengesine faydalı olduğunu düşünüyorum çünkü organikleşiyor artıklar.
pH değeri toprağın asitli - kireçli olduğunu gösterir. Kireçlenmenin yıkama ile direkt bir alakası yok. Bizim topraklarımızın oluştuğu ana madde (kayalar) genelde kireçlidir.
Her gram organik atık (ister hayvan gübresi olsun, ister ayçiçeği sapı) organik maddece çok zayıf olan topraklarımız için çok önemlidir. Ben önümüzdeki sonbahardan itibaren bütün tarlalarıma ahır gübresi çekeceğim.

Hayvancılıkla uğraşıyoruz atıyoruz her yıl bu konuda birşey sorayım ;kireçli topraklara yanmamış hayvan gübresi daha iyi olur diyorlar birde yumurta tavuğunun gübresi iyi olurmuş yumurta üretirken kirecini kabuğa kullanıyormuş et tvuğunun gübresi iyi olmaz diyorlar.

Atila nickli kardeş, benden çok yaşayacaksın herhalde. Toprağa karışan anız artıklarının çürümesi C/N oranına yani azot karbon oranına bağlıdır oranda 20 üstü için azot takviye etmek gerekir.
Azot o dönemde atılmıyorsa bir sonraki ürüne atılandan biraz daha fazla azot kullanılırsa bence sorun çözülür.
Anız yakmak ile yakmamak arasındaki farkı anlamak içinise uygulamak zor gelirse düşünelim, bir kovaya sadece toprak diğer bir kovayada toprak + ufalanmış ayçiçek sapı koyalım ve herhangi bir şeyle karıştırmayı deneyelim. Elbette sadece toprak ağır olduğu için karıştırmak zor olacaktır. Diğerinin birim ağırlığı az olduğu için işlem daha kolay olacaktır.
Bunun sebebi anız artıklarının topraktan hafif olmasıdır.
Anız artıkları ile toprak arasındaki boşluklarda hava daha kolay sirküle olacağından toprak ısısı çabuk artacak, su buralara dolduğundan toprağın su tutma kapasiteside aratacktır. Ayrıca artıklar+toprak sırf topraktan daha hafif olduğu için bitki bu toprakta daha kolay çimlenip sürebilecektir.
8 yıldır ayçiçeği ekiyorum ilk yıl acemiliğe denk geldi dışarı çıkardımve bu son oldu. Artıkların toprakta kalmasının hiçbir zararını görmedim.
Geçen yılki başıma gelen durumu anlatayım kısaca. 3 kez ayçiçeği ekilmiş tarlama pancar sonrası buğday ekmiştim. Eskişehir Porsuk çayı etrafını bilenler forumda var. Tarla buradaydı, buğday 1 kez salma sulandı. Eylül ayında tarlayı pullukla sürdüm ne kesek vardı nede traktör zorlandı. Pancar yeri çok iyi sürülemez hele geç kalınımışsa çamurda sürersin, toprak sıkışır takip eden sene de kolay sürülemez haliyle. Ama dediğim zamanda rahatça sürebildim bunun sebebi organik maddenin tarlada yüksek oluşu tahlillerde %5 organik madde çıkıyor ve bu kesinlikle az değil.

Bütün hayvansal atıklarda (gübrelerde) belirli miktarda azot, fosfor ve potasyum bulunur. Bu miktar hayvan türüne (büyükbaş, küçükbaş, kanatlı) göre değişir. Yukarıda da ofas arkadaşımızın belirttiği gibi, bitki artıklarının ve/veya hayvan gübrelerinin asıl faydası ve amacı toprağın fiziksel özelliklerini (su tutma kapasitesi, hava kapasitesi gibi) iyileştirmesidir.

Keşke benim de tarlalarımda organik madde %5 çıksa.

hacimmet link=topic=31136.msg266100#msg266100 date=1270323895' Alıntı:
Hayvancılıkla uğraşıyoruz atıyoruz her yıl bu konuda birşey sorayım ;kireçli topraklara yanmamış hayvan gübresi daha iyi olur diyorlar birde yumurta tavuğunun gübresi iyi olurmuş yumurta üretirken kirecini kabuğa kullanıyormuş et tvuğunun gübresi iyi olmaz diyorlar.

Ne alaka? Bildiğim, yanmamış gübrenin daha fazla ot getireceğidir.
Kesin bilgisi olan varmı? Paylaşırsanız iyi olur.