Yağlık Ayçiçeği Hakkında

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

Yağlık ayçiçeği hakkında tecrübelerinizi paylaşsak
Ben 28-30 cm aralıklarda ekimin daha iyi olacağı kanaatine vardım.
Birde çok olmamakla beraber geç ekimde açiçeğinin boyunun fazla uzamadığı bununda hem azotun gereksiz kullanımının önüne geçildiği hemde yağmurlama değiştirmenin daha kolay olduğu konusunda.
2senedir ekim sonrası çıkış öncesi yabancı ot ilacı kullanıyorum bu uygulama açısından daha kolay geldi aynı zamanda ekim öncesi ilaçlarının sanki snraki ürüne zarar veriyor hissi uynandı bene bu sebeple bu tür ilaçlama yapıyorum.
şimdilik bu kadar sizinde fikirleriniz varsa paylaşmak isterim.

Ynt: Yağlık Ayçiçeği Hakkında

Burda 2-3 yıldır yaygınlaştı önceden kimse ekmezdi şimdi iki tane fabrika var pazar iyi yani biz iki yıldır ekiyoruz dekara geçen yıl 490 kg aldık limegrain firmasının -ADVANTA-C60-1652 numara- ekiyoruz uzun boylu bir çeşit salam sulama yapıyoruz 6-7 kez sulanıyor geçen yıl altına ve yüzüne hiç gübre atmadık daha önceki yıl kullanmıştık iki kuyudan saldık suyunu iyi aldı yani bu yılda aynı tohumu aldım 55 dekar ektim şu anda 4-5 gün oluyor 50 dekar felan daha ekecem 25 dekar yağmurlamayla sulayacağım sabit döşeyeceğim yoksa değiştirmesi ölüm olur birde uzun boylu çeşit,ilaç konusuna gelince tabandan ekim öncesi ilaçlama yapmıyoruz sonraki ürüne zarar veriyor çıktıktan sonra yüzeysel ilaçlama yapıyoruz ot az-çok olsada çapalattırıyoruz hasattan sonra sapını çıkarmıyoruz karıştırıp sonraki ürünü ekiyoruz .

Ekim için burası erken biz genelde nisan sonunu beklioruz ama mayısın ilk günleri daha güzel oluyor sanki.
Ekim aralığı ve sulama zamanları hkkındabiraz daha ayrıntıya girermisin.
+ burada 70165, isera, dekalp 2222 ekiliyor dediğiniz çeşitler burada ekilmiyor yada ben bimiyorum.

Yanlış yazmışım zaten arkadaşım c-70-165-advanta ekiyoruz sulama kurak giderse çapa öncesi 3-4 saat yağmurlama yağışlı olursa çapadan sonra bir kaç kez yağmurlama yapıyoruz sonra salma sulama burası Türkiye ' nin en kurak bölgelerinde n yağış yani yaz yağışları çok azdır.