TOPRAK İŞLEMEDE SON TEKNOLOJİ

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yeni bir toprak işleme aleti çıkıyormuş

1- Tohum yatağını bir seferde ekilecek hale getirmektedir. Böylece, döner kulaklı pulluk, Kültüvatör, diskkaro, tırmık ve merdane gibi aynı yüzölçüme ayrı ayrı uygulanan aşamalar ortadan kalkmaktadır.

2- Düşük BG ile daha yüksek iş kapasitesine sahiptir. (Örneğin, makinamız 70 BG gücünde bir traktörle çalıştığında min. 30 cm. derinlikte ve 2.30 m.’lik genişliği yaratırken, şu anda piyasada kullanılan kulaklı pulluk diye tabir ettiğimiz ekipman, 70 BG gücünde bir traktörle ancak max. 30 cm. derinlik ve 1.20 m. iş genişliği gerçekleştirmektedir. Yani bizim makinamızın 70 BG bir traktörle yapabileceği bir işi kulaklı pullukla 160 BG gücüne sahip bir traktörle yapması gerekir.)

3- Makinamız, Pulluk taban taşı oluşturmayarak tabanda bulunan su ve nemin bitki tarafından daha iyi kullanılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yağışların bol olduğu mevsimlerde fazla suyun tabana inmesini ve toprağın daha fazla su tutmasına imkan vererek verime büyük katkı sağlayacaktır. Oysa kulaklı pulluk, taban taşı oluşturarak topraktaki su ve nemin bitki tarafından kullanılmasını engellemektedir.Bunu ortadan kaldırmak için yine diğer bir aşama olan dipkazan ve patlatma aletlerinin kullanılması gerekir. Bu da, ayrıca zaman, yakıt, işçilik ve makine maliyetini beraberinde getirir.

4- Makinamız, pulluk gibi çizi açmadığından dolayı, traktörde gizli patinaj olayı meydana gelmemektedir. Bu da lastiğin aşınma oranının düşmesine, traktör çeki gücünün artmasına sebep olmaktadır.

5- Toprakta bulunan bitki artıklarını çok iyi bir şekilde devirip karıştırdığı ve toprağa gömdüğü için kanunen yasak olan anız yakılmasına gerek kalmayarak toprağın organik yapısını düzenlemekte ve verime olumlu yönde etki etmektedir.

• Beğen
Tepkiler: GORDİON06

Ynt: TOPRAK İŞLEMEDE SON TEKNOLOJİ

ARKADAŞLAR GÜZEL BİR MAKİNAYA BENZİYOR AMA TAŞLI ARAZİDE OTOMATİK PULLUK KULLANIYORUZ DİGER PULLUKLAR DAYANMIYOR BUNU TAŞLI ARAZİDE KULLANA BİLECEKMİYİZ BİLENLER VARSA YARDIMCI OLSUNLAR :S

arkadaşlar ben aradım sordum fiyatını daha belli degil dediler ama 5li bi pullukla aynı fiyat olur dediler.. ve yakında elazıga gelicek miş.. bizi arayacaklar deneyecegiz.. denemelerde memnun kalırsak alıcaz bitane.. adam bize taş gibi toprak olsun batar dedi.. ve her şeyi parcalıyor anız yakımına falanda gerekyok dedi..

arkadaşlar makina süper ben ayrıntılı biliyorum.taşlı arazi fark etmez kesinlikle taşlar içinden geçiyor malzemeside 1. sınıf.yerli malı dünyada tek patentli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...