17160 SAAT ÇALIŞAN ERKUNT

Ynt: 17160 SAAT ÇALIŞAN ERKUNT

biz same ile senede 1200 saat sadece pulluk mibzer ve kulivatör işinde yapıyoruz. 1500-2000 dönüm kuru arazide ve 650m üniversalde çalışıyor işler yetişmeyince ara işlerde.. tek şöförle..oda erkuntta var oda çalışıyor.. nasıl 3500 dönüm araziyi senede 1500 saatte hallediyor sizin ordaki çifçi.. baya ilginc..yoksa her traktörü mü 1500 saat atıyor ?

ceya023 link=topic=31330.msg267169#msg267169 date=1270734286' Alıntı:
biz same ile senede 1200 saat sadece pulluk mibzer ve kulivatör işinde yapıyoruz. 1500-2000 dönüm kuru arazide ve 650m üniversalde çalışıyor işler yetişmeyince ara işlerde.. tek şöförle..oda erkuntta var oda çalışıyor.. nasıl 3500 dönüm araziyi senede 1500 saatte hallediyor sizin ordaki çifçi.. baya ilginc..yoksa her traktörü mü 1500 saat atıyor ?

tabiki her traktör 1500 saat atıyor bunu belirtmemişim. kusura bakmayın.

nkoca link=topic=31330.msg267263#msg267263 date=1270789636' Alıntı:
tabiki her traktör 1500 saat atıyor bunu belirtmemişim. kusura bakmayın.
açıkcası bende şaşırdım :) bilgilendirmeniz için teşekkkurler yeniden.. traktör nekadar buyuk olursa yaptıgı işte saat basına fazla olucaktır buda cok etkili..

ceya023 link=topic=31330.msg267169#msg267169 date=1270734286' Alıntı:
sulu tarımda 300 dk yerde buluyoruz 1000 1500 saati en cok sulamada su pompasına taktıgımızda ve rotil cekerken saman yaparken turbo ile düşük vites yüksek gaz da cok saat atıyor şimdi motorum 3 leştide iş bölümü oldugu icin fazla saat calışmıyor 3 nün toplamı 1000 1500 saat bu erkunda düşük vites yüksek gazda calışmış balya hic yapmadım ama saman yaparken öyle calışırdı 6 silindirli tm 120 bile 15000 saat calışır diyor ustalar ama 2000 dk bahsediyorsunuz toz aldırmadınmı özellikle yol ve tarlanın ince tozu saman tozu cok zarar vermiyormuş bence daha cok saatlere kadar calışır 2000 dk sulu tarımın olsaydı kombine ekim cok ceşit ekim 4 5 senede revizyon veya motor degiştirirdin

eline saglık güzel paylaşım bilgi icin tşk 3500 dönüm olan kişi tarlasının başına senede 2 sefer varıyor sanırım başka tarla yüzü görmüyor

http://www.trakkulup.net/index.php/topic,31287.msg267033.html#msg267033 bu rotil örnegi takviye 2 le cekiliyor sulu tarım videyo pek sesi cıkmamış gercekten zor bi işi bilen bilir

kuru tarım yaptıgımız tarlalrı
pulluk+kulivatör(temmuz ayında)+kulivatör(gerek duyulan tarlalara sadece)+mibzerle ekim yapıyoruz+baharda fırfırla gubre atıyoruz
sadece bu işlemlerde yanlız dedim ya tek traktör degil same bu kadar atıyor üniversalinkine bakamıyoruz çalışmıyor erkuntta yeni daha çok calışmadı önce 640 vardı onunda saatine hiç bakmadım :) böle ama same şimdiye kadar en cok işi yapıyordu kabinli oldugu için hep onunla yaptık işleri.. 5ay calışır traktörler

ceya023 link=topic=31330.msg267271#msg267271 date=1270798773' Alıntı:
kuru tarım yaptıgımız tarlalrı
pulluk+kulivatör(temmuz ayında)+kulivatör(gerek duyulan tarlalara sadece)+mibzerle ekim yapıyoruz+baharda fırfırla gubre atıyoruz
sadece bu işlemlerde yanlız dedim ya tek traktör degil same bu kadar atıyor üniversalinkine bakamıyoruz çalışmıyor erkuntta yeni daha çok calışmadı önce 640 vardı onunda saatine hiç bakmadım :) böle ama same şimdiye kadar en cok işi yapıyordu kabinli oldugu için hep onunla yaptık işleri.. 5ay calışır traktörler
hımm anladım vallah sizn işiniz cok kolay bizde say say bitmez ben yinede geride kalıyorum ramazan pullu nikli abim bi anlatsa tarlaya yaptıklarını cogu kimse inanmaz 3 tane rotili hatta dekara 15 kamyon sıfır toprak cektirdi 62 dekar yere 50 milyon para veridi toprak cektirdi :D

dolcevita link=topic=31330.msg267272#msg267272 date=1270799319' Alıntı:
hımm anladım vallah sizn işiniz cok kolay bizde say say bitmez ben yinede geride kalıyorum ramazan pullu nikli abim bi anlatsa tarlaya yaptıklarını cogu kimse inanmaz 3 tane rotili hatta dekara 15 kamyon sıfır toprak cektirdi 62 dekar yere 50 milyon para veridi toprak cektirdi :D
biz sırf boş kalmasın diye ekip biçiyoruz deden kalan toprakları :) sulu topraklarıda kuru ekiyoruz.. hatta topraklarımızın neredeyse %60ı sulanabilir durumda ama uğraşacak kimse yok köyün tamamı akrabalarımızın 4 ailenin.. ..para herzaman kazanamıyoruz zaten yagmur ve ekin fiyatlarına göre değişiyor.... valla helal olsun ramazan abiye demek ki işinin hakkını veriyor.. muhtemelen bu yatırımı yaptıgına göre karşılıgınıda alıyordur..

ceya023 link=topic=31330.msg267274#msg267274 date=1270800565' Alıntı:
biz sırf boş kalmasın diye ekip biçiyoruz deden kalan toprakları :) sulu topraklarıda kuru ekiyoruz.. hatta topraklarımızın neredeyse %60ı sulanabilir durumda ama uğraşacak kimse yok köyün tamamı akrabalarımızın 4 ailenin.. ..para herzaman kazanamıyoruz zaten yagmur ve ekin fiyatlarına göre değişiyor.... valla helal olsun ramazan abiye demek ki işinin hakkını veriyor.. muhtemelen bu yatırımı yaptıgına göre karşılıgınıda alıyordur..
senin memleket neresi sulu tarlaları bize icara ver yurd dışana cıkıyolar burda romanya polanya mısıra gidiyolar havuc ve muhtelif ürünleri ekmeye gidenler var mısır projem var aslında babam salmaz sizde tarla ekmiyosunuz hayret benim sulu tarlam olacakta boş durduracam veya arpa ekecem dünyanın en zengin adamı olsam bile yinede fanatik tarım yaparım ramazan abiyle geliriz yeterki su olsun :D

insan oglu nere giderse gitsin ister aya cıksın veya uzaya dönüşümüz yinede toprak olcak

elazıg.. köyümüz keban baraj gölünün kıyısında hemen.. ama egimli arazi çok bizde.. bizde pek kimse icar vermeye yanaşmaz.. ama daha önce karpuzculara verilmişti adamalr baya iyi para kaldırdı.. 24kg lık karpuz bile yetiştirdiler.. sonraki yıl para etmedi yeniden ektiler çogunu tarlada bıraktılar.. baraj gölü bazı yıllar dolmaz harika bi ova ortaya cıkar erozyonla gelen verimli topraklar baraj gölünü doldurmuş durumda gubresiz susuz ne ekersen ek harika oluyor.. oda riskli bazen baraj doluyor sonradan ozaman gidiyor.. yan köyümüz 3000 dönüm baraj arazisini icare verdiler 45milyara iki yıl evvel köyün camisi yoktu cami yapımına başladılar o parayla.. maraşlılar gelip almıştı ayçekirdegi yetiştirdiler bide kış kavunu.. bizde herkesin başka bi meslegide var çifçilik ek iş olarak yapıldıgı için suluyla ugraşmıyoruz eskiden şeker pancarı cok ekerdik ama kota konunda ve kantar kaldırılınca onunda tadı kaçtı ekmiyoruz.. mercimek-bugday arpa- fig-nadiren nohut ekiyoruz.

arkadaşlar konuyu daha yeni görüyorum Ceya arkadaşım keşke bi msj ataydın bana Bu haber düzmece ya...Bende 2006 yılında sıfır model nimet 70 4*4 aldım halada kullanıyorum Balya işinde kullanıyoruz ama burada verilen Litre ve balya sayıları kesinlikle yanlıştır Yıllardır bu işi yapıyoruz 65 litre mazotla 6000 ot yonca bağlaması imkasızında ötesinde NH 60-56 ile 1 depo ile en çok 2500 balya yaptıkki dönüme 30 balya veren toplu arazide 6000balya tek parça tarlada bağlamak baya bi zor buyuk arazi olmalı Ki Nimet 70 yolda gezince yakan bir traktör...Gelelim haşpaylı balya bağlama durumuna Daha bugün yakın mesafe tarlalarda 700 balya bağladım öğlenden sonra Traktörü stop ettiğimde depo yarıma yakındı ki hergün depoları fullerim...Haspaylı balya makinasında 1 depo mazotla en çok 2000 e yakın bağladım oda büyük parçalı iyi saplı tarlalarda makina ve motor gezinmedi mazotta tarlada bitti ztn....Ayrıca Nimet 70 T haşpaylı makinayı tam anlamıyla Uyumlu bir şekilde çalıştırmıyor İyi saplı yerde bunu motorun sesinden anlayabilirsin Ama 68 hp bir traktör olarak balyada gayet başarılı ve emsallere göre yakıtı brzcık iyi diyebilirim Verilen litre ve balya adetlerının yanlış veri oldugunu buradan acıkca anlayabılıyoruz arkadaslar Birde bu traktörü arkasında haspaysız balya makinası ile bolvadin cay arasında yolda gördüm 1 hafta öncew Çay ' a giderken Ön ağırlıklardaki demirden ve kabinden tanıdım...17.000saat çalışıp sadece debriyaj balatası değiştirmeside şaşırtıcı Bu traktörü koruyan gizli güçler olmalı 12 ay 3 şöför biniyorki erkunt şöför seçen bir motordur....Son olarak Erkunt güzel traktör üretiyor emsallerine göre uygun fiyat yakıt sarfiyatı ve kullanım yönünden İyi kullandığın sürece güzelde bir traktör AMA buarada verilen veriler neye göre yazıldı onu anlayamadım bende 4 yıldır Nimet 70 4*4 kullanıyorum vede 3 tane balya makinamız var ama birgünde olsun o verilerde yakıt ve balya sayısına ulaşamadım....Şimdi biri çıkıp suç sende vs kullanamıyorsun diyecek Bende onları direk tarlaya davet ediyorum 1 depo ile 3000 haspaylı yapsın traktörü alsın götürsün bu kadarda açık ve netim

emrah balya işinden anlamam ben.. nimet 70 ı bu işte sen kullanıyosun senin yorumların önemliydi sonunda yaptın..
teşekkurler.. senin traktör kaç saatte ??
zaten burdaki haber alıntıdır.. adamın tlf nu falan var ama adamın guvenilir olup olmadıgını bilemeyiz tabi.. çalışma saatini bulabilir.. ama verdigi degerleri bilemeyiz bunu sen bilirdin sende acıkladın.. yanlız emrah benim 2006 model tek çeker servet80t vardı biliyosun onu degişip 2009 model çifçeker aldım.. ve şunu gördüm erkunt baya geliştirmiş ve degişiklik yapmış her yıl.. 2009 modelin çalışması gaz yemesi 2006 ya göre farklı.. her yıl daha iyiye gidiyor..
yolda 20 gazı geçince yakıyor ama 16-18 gazla gidince yakmıyor .. 15-16 gazla gidince zaten kokluyor gibi servet.. 20 yi gecmedigimiz sürece sorun olmuyor :)geçince iyi yakıyor.. çekişide çok iyi biz gayet memnunuz.. her turlu zorlamayıda yaptık traktöre sorun cıkarsa garantide cıksın diye.. ama ne hararet nede baska sorun oldu.. yaglarına dikkat edildikten sonra sorunsuz.. traktöre alışmak zaman alıyor ama alışınca güzel traktör..

emrah balya işinde devri kaç gazda buluyosunuz ? kuyruk mili 540e işinize yarıyormu ? sizinkinde 1000 var hızlı olur sanırım işinize yaramaz.. yenileri 750..

coyote26 aynen katılıyorum yaptığı açıklamaya ben balya işinden fazla anlamam ama azda olsa anladığım kadarıyla verdiği yakıt miktarıyla yaptığı balya miktarı beni hiç inandırması yılın 12 ayı hep çalışıyormuş orda kar,yağmur filan yağmıyormu nasıl çalışıyor hiç durmadan daha önce babam traktör tamirciliği yapıyordu onada gösterdim 17160 saat çalışıpta hiç revizyon yaptımadan sadece baskı balata değiştirmesine ve başka bir yerinden sorun çıkarmaması imkansız gibi birşey diyor...

ceya023 link=topic=31330.msg285496#msg285496 date=1279408485' Alıntı:
emrah balya işinden anlamam ben.. nimet 70 ı bu işte sen kullanıyosun senin yorumların önemliydi sonunda yaptın..
teşekkurler.. senin traktör kaç saatte ??
zaten burdaki haber alıntıdır.. adamın tlf nu falan var ama adamın guvenilir olup olmadıgını bilemeyiz tabi.. çalışma saatini bulabilir.. ama verdigi degerleri bilemeyiz bunu sen bilirdin sende acıkladın.. yanlız emrah benim 2006 model tek çeker servet80t vardı biliyosun onu degişip 2009 model çifçeker aldım.. ve şunu gördüm erkunt baya geliştirmiş ve degişiklik yapmış her yıl.. 2009 modelin çalışması gaz yemesi 2006 ya göre farklı.. her yıl daha iyiye gidiyor..
yolda 20 gazı geçince yakıyor ama 16-18 gazla gidince yakmıyor .. 15-16 gazla gidince zaten kokluyor gibi servet.. 20 yi gecmedigimiz sürece sorun olmuyor :)geçince iyi yakıyor.. çekişide çok iyi biz gayet memnunuz.. her turlu zorlamayıda yaptık traktöre sorun cıkarsa garantide cıksın diye.. ama ne hararet nede baska sorun oldu.. yaglarına dikkat edildikten sonra sorunsuz.. traktöre alışmak zaman alıyor ama alışınca güzel traktör..

emrah balya işinde devri kaç gazda buluyosunuz ? kuyruk mili 540e işinize yarıyormu ? sizinkinde 1000 var hızlı olur sanırım işinize yaramaz.. yenileri 750..

benim traktör 1800saatte ben traktörden memnunum ama bu haberdeki bılgıler yanlış...Sabah babama dıyorum böyle böyle diye 1 depo ile 6000 ot balyası diye mazot damlasa o kadar bağlayamaz dıor baya baya bi yuksekten ucmuz o adam dedi Yıllardır bu işi yapıyoruz o rakamlar oldugu gıbı duzmece ya o yuzden bu haberde yazan bılgılerın tutarsız oldugu görüşündeyim aynı model aynı motoru balyada kullanan biri olarak...
Her yıl yenılık ve değişimlerin oldugunu biliyorum ve kutluyorum Erkuntu 2010lar cok hosuma gidiyor ama suan traktore para bağlayamam devir ve sektör ölü Bu yüsden biraz rahatlık için ölü yatırım yapmam.... dediğin gibi verdıgın gaz cok onemlı yakıtta yolda son gaz gıdınce baya hızlı gıdıyor ama iyi yakıyor ama normal gaz verıp 20 yı gecmeyınce yakıtı guzel...
Balyada haspaylıda 540ta 18 devırde baglıyoruz 1000devır bıze yaramaz 540 olucak bıze...Dediğim gibi şöför seçen bir traktör...

melankolia link=topic=31330.msg285542#msg285542 date=1279454201' Alıntı:
coyote26 aynen katılıyorum yaptığı açıklamaya ben balya işinden fazla anlamam ama azda olsa anladığım kadarıyla verdiği yakıt miktarıyla yaptığı balya miktarı beni hiç inandırması yılın 12 ayı hep çalışıyormuş orda kar,yağmur filan yağmıyormu nasıl çalışıyor hiç durmadan daha önce babam traktör tamirciliği yapıyordu onada gösterdim 17160 saat çalışıpta hiç revizyon yaptımadan sadece baskı balata değiştirmesine ve başka bir yerinden sorun çıkarmaması imkansız gibi birşey diyor...

bende sana katılıyorum o kadar saate gelmıs revüzyon görmemiş :S bu banada çok saçma gelıyor

coyote26 link=topic=31330.msg285648#msg285648 date=1279493791' Alıntı:
bende sana katılıyorum o kadar saate gelmıs revüzyon görmemiş :S bu banada çok saçma gelıyor

deuzt lar içinde 20bin saat diyorlar revuzyon süresi.. bilmiyorum elazıgın alacakkaya ilçesindede bi servet var 25bin saatte oldugu söyleniyor.. maden ocagında gece gunduz çalışıyormuş.. servis bize söyledi hatta fabrika reklefeyi kendi yapacakmış bu kadar süre traktörün bakımlarını tam yapıp uzun süre kullandıgı için hediye olarak.. artık dogrulugunu bilemiyorum ..

benim eski erkuntum 2200 saatteydi ama sıfır gibi çalışıyordu yani motorunda hiç yıpranma yoktu 10bin saat civarı çalışabilir diye düşünüyorum..
traktörlerin turbolu olmasından dolayı daha sağlam motorlar kullanıyor... bakımları zamanında ve tam yapıldıgı sürece motorun ömrü uzar.. kullanılan mazot ve yag çok öenmli..
ve traktörün kullanıldıgı iş.. motorun ve şanzumanın ömrünü kullanılan yag belirler.. egerki eksik ve kirli yagla çalıştırıyorsanız.. ömrü o derece kısa olacaktır..

bende gayet menunum özellikle çekişi ve yakıtı iyi.. same den günde 15 litre az yakıyor.. 20 gazı gecmedikce yakıtta sorun yasanacagını sanmıyorum..

balye makinasını 750 de daha düşük gazda çalıştırma imkanı olur mu ? mesela 18 gazla 540 yerine 750 de 15 gazda.. özellikle sapın seyrek ve duz oldugu yerlerde.. ben balya makinasından hiç anlamam sadece soruyorum.. sizinkinde 1000 devir oldugu için o bi işe yaramaz çok hızlı emrah..

ceya023 link=topic=31330.msg285658#msg285658 date=1279525519' Alıntı:
balye makinasını 750 de daha düşük gazda çalıştırma imkanı olur mu ? mesela 18 gazla 540 yerine 750 de 15 gazda.. özellikle sapın seyrek ve duz oldugu yerlerde.. ben balya makinasından hiç anlamam sadece soruyorum.. sizinkinde 1000 devir oldugu için o bi işe yaramaz çok hızlı emrah..
haspaysiz ot baglamada 750 kullanilir ama haspayli saman isinde 750 hizli gelir sonucta bu traktor 3 silindir,

bartu link=topic=31330.msg285667#msg285667 date=1279532027' Alıntı:
haspaysiz ot baglamada 750 kullanilir ama haspayli saman isinde 750 hizli gelir sonucta bu traktor 3 silindir,
Eger 750 kullanılabilirse baya yakıt düşer.. 3silindirli ama torku yuksek.. çok kaba degilse sap yada yaş degilse sanırım zorlanmaz.. erkuntun ayrıca kuyruk mili verimi %83 bu gayet iyi bi rakamdır.. 68bg traktör nimet sonucta..