EKİN KURDU (ZABRUS) VE ZARARLARI

Yukarıdaki tarla soğuk vurgunu gibi gözüken ekin olmayan yerleri bu haşarı kurt yapıyor, hemde çok hızlı bir şekilde...

Bugün tarlaları gezdim, benimkilerde bir tarla hariç yok ama, arazinin genelinde aşırı bir şekilde var.

Aynen 3. resimde gördüğümüz gibi ekinin yapraklarını boğazına kadar toprağın altına çekip yumak haline getirip yiyor, o bitince diğerine geçiyor.

1. ve bazı resimler internetten alıntı, diğerleri bugün araziyi gezerken durup tarlalardan çıkardığım kurtlar.

Ynt: EKİN KURDU (ZABRUS) VE ZARARLARI

abi sanırsam bu sene havalar ılıman gitti ya bu tür haşarelerde türedi suluma yapıyosan bi üre birde yagmurlama sanırım önler başka caresi araştırdınmı abi kimyasal mucadelemi ?

sadece ekonomi değil haşerelerde çifçiyi vuruyo...bizim tarlalarda rastlamadık...mücadelesi nedir bilmiyoruz ama öğrenmek lazım herkezin başına gelebilir bu haşereler...

dolcevita link=topic=31355.msg267218#msg267218 date=1270750982' Alıntı:
abi sanırsam bu sene havalar ılıman gitti ya bu tür haşarelerde türedi suluma yapıyosan bi üre birde yagmurlama sanırım önler başka caresi araştırdınmı abi kimyasal mucadelemi ?

araştırmak ne kelime dolcevita, ne ilaclar kullanıyor millet baş edemiyor, tohum ile birlikte atılan var, birde mart ayında holder ile atılan var, genelde kaba toprakta ve sıcak havada çok görev yapıyor, merdane çekilirse birazcık faydası oluyor, gezemiyor yani..bizim arazide yaklaşık 5 senedir peydah oldu, daha önce bilmezdik.böyle birşeyde hiç olmazdı.

Bizim ekinlerimizde yok geneldede yok galiba ben pek raslamadım ama büyük zarar açmış ekinlere resme bakılırsa bu kurt ilaçlarını sabah yada akşam üzeri serin havada atcaksınız kurtlar toprak yüzeyine çıkıyor ve etkili oluyor ilaç birde arkadaşlar yağmurlama kazanıyla yoğun bir ilaç atılsa etkili olur diye düşünüyorum toprağın içine kadar işler ozaman (kanımca)

arkadaşlar biz de daha önce tohum ilaçlaması yaptık ama çok fazla faydalı olmadı galiba bunun nedenide genel olarak köyde değilde sadece bizim yapmamız olduğunu söylediler şimdi BAYER in hem zabrus hemde süne için yani her iki amaçla da kullanılabilen DECİS adlı bi ilacı var ama kullanmadık biz hiç zabrus için kardeşleme başlangıcına kadar holderle ve yine süne için holderle sapa kalkma döneminden itibaren kullanılabiliyormuş. dediğim gibi biz kullanmadık eğer kullanan arkadaşlar varsa içimizde sonuçlarını yazarsa memnun olurum