+ Konuya Cevap Yaz
12 sonuçtan 1 ile 12 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  21 Eylül 2009
  Mesajlar
  1,702
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Süt grevinin nedenleri...  TARIM DÜNYASINDAN / Ali Ekber YILDIRIM

  Süt grevi başladı. Çiğ süt üreticilerinin başlattığı 'sanayiciye süt satmama' eylemi dalga dalga yayılıyor. Balıkesir ' de başlayan Trakya ve Ege ' ye sıçrayan eylem bazı medya organlarında yer aldığı gibi sadece 2.5 kuruşluk fiyat farkından kaynaklanmıyor. Fiyat farkı bardağı taşıran son damla oldu.

  Çiğ süt üreticilerini eyleme götüren nedenler nedir?

  1- Türkiye ' de üretilen 12 milyon ton çiğ sütün fiyatının yasal altyapısı ve hukuki hiçbir yaptırımı olmayan ihale sistemi ile belirlenmesi. İhalenin yapılış biçiminden uygulanmasına kadar hiçbir aşamada üretici söz sahibi olamıyor.

  2- Hükümet, hayvancılık desteklerini üretici örgütleri üzerinden dağıtıyor. Desteğin üreticiye ulaşmasına aracılık eden üretici örgütleri destekten ortalama yüzde 1 pay alıyor. Büyük rakamları ifade eden bu pay, üretici örgütlerini karşı karşıya getirdiği gibi hükümete şirin görünme yarışına da neden oluyor. Örgütler bu paydan olmamak için yaşanan sorunları görmezden geliyor. Tabanın sorunlarına yabancılaşıyor. Sorunlar dile getirilmeyince çözüm bulmak güçleşiyor. Bu eylemde de üretici örgütleri bölündü. Bir bölümü eyleme tam destek verirken, bir bölümü çekinerek ve üyelerinin baskısı ile eyleme destekliyormuş görüntüsü veriyor. Bir bölümü de eylemin zamanının doğru olmadığını, eylemin üreticiye yarar değil zarar getireceğini söyleyerek karşı çıkıyor. Bu nedenle eylemin hedefinde sadece sanayici yok, bazı üretici örgütleri de var.

  3- Süt sanayicilerinin üreticiyi yok sayarak fiyatı tek başına belirlemesi eylemin temel nedenlerinden birisi.

  4- Büyük umutlarla kurulan Ulusal Süt Konseyi, daha önce defalarca yazdığımız gibi, içi boşaltılarak piyasaya müdahale edecek güçten yoksun kuruldu. Sektörün tüm kesimlerini içine alan Konsey ' in parası ve gücü olmadığı için piyasaya müdahale edemediği için üretici ile sanayici karşı karşıya geliyor.

  Daha pek çok neden sayılabilir. Fakat, eylemin başlamasına neden olan ve bardağı taşıran son damla, Ocak, Şubat ve Mart dönemini kapsayan son ihalenin hiçe sayılarak sanayicinin çiğ süt fiyatını tek taraflı düşürmesi oldu.

  Bilindiği gibi Ocak-Şubat ve Mart 2010 dönemi için çiğ sütün litre fiyatı 85 kuruş olarak belirlendi. Süt sanayicileri Ocak ve Şubat ' ta çiğ sütü 85 kuruştan aldı. Mart ayında aldıkları çiğ süt için üreticiye 85 kuruş yerine 72.5 kuruştan ödeme yapacaklarını bildirince kıyamet koptu.

  Mart ayı sonunda Biga ' da yapılması gereken ihale yapılamadı. Biga ' da yapılamayınca Burdur devreye girdi. Orada ihale yapıldı. Fakat üretici ihaleyi kabul etmeyerek, sanayiciye süt satmama eylemi başlattı.

  Süt üreticilerinin eylemi lokal olarak başladı. Fakat diğer
  Fakat diğer bölgelerde de destek görmeye başladı. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri Merkez Birliği,Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Türkiye Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği, Bağımsız Süt Platformu gibi örgütlerin ortak hareket etmesi eylemin önemini artırdı.

  Uzun zamandan beri tarımla ilgili pek çok konuda suskun kalan Türkiye Ziraat Odaları Birliği süt eyleminde de sessiz kalsa da, çiğ süt üretiminin yoğun olduğu bölgelerdeki ziraat odaları eyleme tam destek verdi.

  Sanayici ile çiğ süt ihalelerini yapan Köy-Koop ve bazı süt kooperatifleri ise eylemi zamansız ve yersiz buluyor.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise, sütteki gerilimi uzun süre izlemekle kaldı. Ancak, eylem başlayınca, Bakanlık Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ' nın başkanlığında üretici ve sanayiciyi bir araya getirmek ve fiyat bazında sorunu çözmek için bir toplantı yapıldı. Sanayiciler temsilci göndermeyince, toplantı belirlenenden iki saat sonra başlayabildi. Uzlaşma sağlanamadan da sona erdi.

  Bakanlık, ayrıca, çiğ sütün değerlendirilmesi amacıyla süt tozu üretimine destek sağlayacak ' ' Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme, Uygulama Esasları Tebliği ' ' ni yayınladı.

  Buna göre Hükümet çiğ sütü değerlendirmek amacıyla süt tozu üretecek firmalara ton başına bir ödeme yapacak. Buna ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı 2 Mart 2010 ' da yayınlandı. Uygulama tebliği ise 6 Nisan ' da. Tebliğe göre, süt tozu üretecek firmalar destekten yararlanmak için 6 Nisan ' dan itibaren başvuru yapabilecek. Fakat ton başına ne kadar destek ödeneceği belli değil. Geçen yıl ton başına 3 bin lira ödenmişti. Bunun için 30 milyon lira kaynak ayrılmış ve süt tozu üreten firmalara destek olarak verilmişti. Hangi firma ne kadar süt tozu üretti, ne kadar destek aldı? Üretilen süt tozu ne oldu? Kimse bilmiyor.

  Bu yıl da hayvancılık desteklerinden 20-30 milyon lira bir kaynak süt tozu üretimi için firmalara verilmesi bekleniyor. Bunun çiğ süt piyasasına özellikle üreticiye olumlu bir yansıması beklenmiyor.

  Özetle, süt grevi başladı. Grevin boyutuna ve süresine bakılmadan nedenleri iyi analiz edilirse ve sorunlara çözüm üretilirse sektör bundan yarar sağlar. Fakat, nedenler iyi anlaşılmaz ve sorunların üstü örtülürse hayvancılığımızın yarın çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağı unutulmamalı.  Tuğrul Akşar, futbol ekonomisini sorguluyor

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  09 Ekim 2008
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  26
  Mesajlar
  746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  bilgi için teşekkürler...ilk balıkesirde başladı eylem balıkesirde sona erdi...3 gün sütler verilmedi ve fiyat artışı ile tekrar verilmeye başladı...

 3. #3
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  Bizde grev yapsak olur aslında 10-15gün kimse süt vermeyecek.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  09 Ekim 2008
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  26
  Mesajlar
  746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  o kadara gerek yok en fazla 3-5 gün yetiyo

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  25 Şubat 2009
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  280
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  arkadaşlar ben geçen sene memleketten 8 liraya peynir getirttim devreme bu sene yine aynı şekilde istedi 12 liraya olur dediler ben bile yuhhh dedimki onun kendi içinden ne dediğini bilmiyorum yani.fakat süte bakıyorum süt aynı yerinde sayıyor, geçtiğimiz günlerde et krizi dediler kriz başlamadan herkez seyre bakıyordu izne gittim mezbahalarda hayvan yoook kesmeye ama ondan önce senin hayvanını şu, seninkini bugün kesicez diye gün veriyorlardı peki bundan sonraki günlerde böyle bir duruma sebebiyet vereceğini bilmiyormuydu bazı yetkili mercihler eee? ardından süt krizi dediler senden benden 600 700 e alınan sütler ben burda ambalajlı şekilde en düşük 1.5 lira doğrumu? ama çiftçinin girdisi hep artıyor ama eline geçen para azalıyor. buna birileri dur demek zorundaydı yani duyduğumda helal olsun dedim kendi kendime bandırmada millete dağıtmışlar helali hoş olsun, başkalarına veripte onları zengin edeceğine milletim 1.elden içsin o sütü. çiftçilerimiz seslerini duyurdukça kazanacaklardır birileri sesini kesemeyecktir!!! çiftçim onlara söyleyecektir bu sefer ananıızıda alın gidin diye!!! köylü milletin efendisidir arkadaşlar...herkez bunu böyle bilsin!!! aksi düşünen varsa o bizden değildir!!!

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  09 Ekim 2008
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  26
  Mesajlar
  746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  Alıntı susurluklu10 link=topic=31402.msg267812#msg267812 date=1271011435 Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar ben geçen sene memleketten 8 liraya peynir getirttim devreme bu sene yine aynı şekilde istedi 12 liraya olur dediler ben bile yuhhh dedimki onun kendi içinden ne dediğini bilmiyorum yani.fakat süte bakıyorum süt aynı yerinde sayıyor, geçtiğimiz günlerde et krizi dediler kriz başlamadan herkez seyre bakıyordu izne gittim mezbahalarda hayvan yoook kesmeye ama ondan önce senin hayvanını şu, seninkini bugün kesicez diye gün veriyorlardı peki bundan sonraki günlerde böyle bir duruma sebebiyet vereceğini bilmiyormuydu bazı yetkili mercihler eee? ardından süt krizi dediler senden benden 600 700 e alınan sütler ben burda ambalajlı şekilde en düşük 1.5 lira doğrumu? ama çiftçinin girdisi hep artıyor ama eline geçen para azalıyor. buna birileri dur demek zorundaydı yani duyduğumda helal olsun dedim kendi kendime bandırmada millete dağıtmışlar helali hoş olsun, başkalarına veripte onları zengin edeceğine milletim 1.elden içsin o sütü. çiftçilerimiz seslerini duyurdukça kazanacaklardır birileri sesini kesemeyecktir!!! çiftçim onlara söyleyecektir bu sefer ananıızıda alın gidin diye!!! köylü milletin efendisidir arkadaşlar...herkez bunu böyle bilsin!!! aksi düşünen varsa o bizden değildir!!!
  klavyene sağlık toprağım..+rep

 7. #7
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  Arkadaşlar süt fiyatlarında istikrarı sağlayamazlarsa et fiyatlarınında önüne geçemezler böyle giderse millet kestirir ineğini.

 8. #8
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  Alıntı susurluklu10 link=topic=31402.msg267812#msg267812 date=1271011435 Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar ben geçen sene memleketten 8 liraya peynir getirttim devreme bu sene yine aynı şekilde istedi 12 liraya olur dediler ben bile yuhhh dedimki onun kendi içinden ne dediğini bilmiyorum yani.fakat süte bakıyorum süt aynı yerinde sayıyor, geçtiğimiz günlerde et krizi dediler kriz başlamadan herkez seyre bakıyordu izne gittim mezbahalarda hayvan yoook kesmeye ama ondan önce senin hayvanını şu, seninkini bugün kesicez diye gün veriyorlardı peki bundan sonraki günlerde böyle bir duruma sebebiyet vereceğini bilmiyormuydu bazı yetkili mercihler eee? ardından süt krizi dediler senden benden 600 700 e alınan sütler ben burda ambalajlı şekilde en düşük 1.5 lira doğrumu? ama çiftçinin girdisi hep artıyor ama eline geçen para azalıyor. buna birileri dur demek zorundaydı yani duyduğumda helal olsun dedim kendi kendime bandırmada millete dağıtmışlar helali hoş olsun, başkalarına veripte onları zengin edeceğine milletim 1.elden içsin o sütü. çiftçilerimiz seslerini duyurdukça kazanacaklardır birileri sesini kesemeyecktir!!! çiftçim onlara söyleyecektir bu sefer ananıızıda alın gidin diye!!! köylü milletin efendisidir arkadaşlar...herkez bunu böyle bilsin!!! aksi düşünen varsa o bizden değildir!!!
  helal olsun eline sağlık.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  25 Şubat 2009
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  280
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  arkadaşlar herkez bu durumu biliyor ama kimse sesini çıkarmıyor buna bir dur demenin zamanı geldi diye düşünüyorum? daha geçen gün adamın biri çıkmış çiftçi her sene zam istiyor diyordu!!! çiftçi kendisinin hakkı olanını istiyor sütü 720ye mal ediliyorsa 750 ister, buğdayında 500 ise 550 ister ama hakkı olanını ister hiçbiri gidipte başkları gibi gemicik bilmem ne istemez çocuklarına sadece karnı doysun ister, aza kanaat edendir benim çiftçim...ben dedemden babamdan duydum bunu varmı ötesi...

 10. #10
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  Konuşun arkadaşlar sesimizi bari burada duyuralım bizdeki sıkıntı birlik değiliz bir vucud gibi olmalıyız edirnede grevmi yapıyor sütcüler aksarayda,karsta antalyada her bölgede bunu hissetmeliyiz .Düşünün ülke genelinde süt grevi yapsak bütün çiğ süt üreticileri 10-15 gün vermese dağıtsa millete Vallahi ne istersek onu koparırız birde biz süt üreticileri menfaat düşkünü kar hastası değiliz ki süt 1000 tl olsun demiyoruz ki istikrar olsun süt üreticilerin hakkını savunan bir kurul olsun (ama yiyici değil düzgün bir kurul) yem fiyatlarıyla süt fiyatları uyumlu olsun yani sözün özü geçen yıl 380 e kadar süt aldılar ozamanda sanayici aynı fiyata satıyordu ürününü 680 kende aynı fiyata satıyordu bunun neresinde adalet.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  21 Eylül 2009
  Mesajlar
  1,702
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...
  Ulusal Süt Konseyi, fiyat dalgalanmaları karşısında müdahale kurumu gibi görev yapabilmek amacıyla çalışma başlattı.
  Tarım Bakanlığı hazırlanan projeyi kabul ederse Ulusal Süt Konseyi, piyasaya girerek süt alım satımı yapabilecek.

  ntvmsnbc internet sitesinin haberine göre, sütte üretici ve sanayici arasındaki fiyat kavgası üzerine, konsey yönetim kurulu 8 Nisan’da toplandı. Sanayici, üretici ve kamu temsilcilerinin bulunduğu konsey, müdahale kurumu gibi görev yapabilmek için gerekli hukuki çalışmanın başlatılması yönünde karar aldı.

  FON OLUŞTURULACAK
  yönetmelik değişikliğine gitmesi durumunda Süt Konseyi, üretici ve sanayiciden kesintiyle oluşturulacak bir fonla, fiyat dalgalanmalarına müdahale edebilecek.

  Süt fiyatları düştüğünde konsey piyasaya girerek fonun yardımıyla süt alacak, talebi ve fiyatları yükseltecek. Aldığı sütle de fiyatlar yükseldiğinde piyasaya sürmek amacıyla süt tozu üretecek.  Kararın ardından, konseyin kuruluş yönetmeliğinde değişiklik için Tarım Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğü öğrenildi. Bakanlığın

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,737
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Süt grevinin nedenleri...  Valla onu bunu bilmem; bu çarka aklım ermedi ermiyecekte.. Biz küçük işletmeleri olan hatta hobi hayvan bakımı yapan köylerden oluşan bir yerindeyiz Kütahya ' nın..Büyük firmaların talebini karşılayacak potansiyel yok buralarda Mecburen küçük firmalarla çalışmak zorundayız, ne kadar büyük ve geniş düşünürsek düşünelim coğrafi durum bu..Sizin bahsettiklerinizin tam tersinede bizdeki süt alıcılar piyasanın şiştiğini ve tıkandığını anlatıyolar..En küçük fırsatta süt almaya gelmiyolar.. Biz ve bizim gibi günlük üretimi 150-200 lt arasında olan birkaç kişi çok mağdur oluyor.. Günlük süt üretimi 30 lt nin altında olan diğer üretici arkadaşların çok umrunda olmuyor.. Sadece konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyolar. Bazen böyle bir yerde tarım ve hayvancılık yaptığım için, çokmu çok üzülüyorum..

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 21
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2015, 22:35
 2. Tahliyeden Su Akıtma Nedenleri Nelerdir?
  Konu Sahibi gök Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 19.Haziran.2013, 21:02
 3. Cevap: 6
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2009, 16:34
 4. süt fiayatlarının düşmesinin en büyük nedenleri nelerdir
  Konu Sahibi Hasan KÜRKLÜ Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Temmuz.2009, 22:30
 5. Cevap: 34
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2009, 22:39

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status