6500 TL YE 34 BAŞLIK AÇIK BESİ

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Slm arkadaşlar uzun süredir bu bölümde paylaşım yapılmıyor ben 15 gündür inşaatla uğraşıyordum ve bu gün bitirdim şükür.Bütün ustalık bana ait duvar,kaba suva,kaynak(çatı,bölümler,suluklar,kapı) çatı vs. sadece amele çalıştırdım ,bu açık sistemi boğalar için yaptım daha geniş yerim vardı ama inekleri boğalar gördüğü için sıkıntı oluyor sürekli birbirlerine kalkıyorlar o yüzden burasını yaptım birde salık besicilik yapacağım.Yarın İnşallah boğalarıda buraya taşıcağım.

-3500 tl:demir(boru,sac vs.)
-500 tl:kum
-900 tl:çimento
-350 tl:amele
-100 tl:suluk malzemesi
-200 tl:kaynak,vida(kaynak malzemesi,keme taşı sac vidası)
-250 tl:boya (anti pas,yağlı boya)
-700 tl:pirket

Ve sonuç arkadaşlar:
abcd0020x.jpg

dfgaj.jpg

gbhfgnbf.jpg

38233416.jpg

abcd0fbad002.jpg

abcd0005e.jpg

abcd0004ry.jpg

abcd0003f.jpg

abcd0002vu.jpg

abcd0006o.jpg

abcd0011rq.jpg

abcd0016v.jpg

abcd0014l.jpg

abcd0018wu.jpg

25503059.jpg

Ynt: 6500 TL YE 34 BAŞLIK AÇIK BESİ

Hayırlı bereketli kazançlar olsun,emekleriniz boşa gitmesin.Yemlikler sundurmanın altında olaymış veya yemliklerin üstüne ufak bir sundurma,daha iyi olurmuş bence,bir de biraz daha çeşitli alanı hiç olmazsa bir bölmeye daha ayırsaymışsınız,tabi bulunan danaların yaşına bağlı ama,ilerisi için daha kullanışlı olabilirmiş.Ama maliyet çok uygun,tabi usta parası olmaması büyük kazanç.

eline salık güzel olmuş kardeş bol kazançlar nasip eder hayırlısı olur.kendi yorumum içi her tatarıfı beton olmamış baharın yada kışın ortadaki bulunan alan sana sorun yaratır diye düşünüyorum.
birde üzerinde bulunan saç yazın aşırı sıcak çekecenden demir hayvanlar için yaptın kölgelik koruma alan aşırı sıcak olur.onun yerine demir olmayan o saça benzer atarpil ismini yanlış hatırlamadıysam o sisdemler vardı hem çürümez hemde serin tutardı yazın

Gerçekten maliyet çok düşük olmuş, aynı zaman da çok kullanışlı.. Sadece yemliklerin kapalı kısımda olmaması biraz dezavantaj, özellikle kış ayları için..Ağır abi ' nin sistemdeki gibi olsaydı yem saman depolama daha kolay olurdu.+rep

Teşekkürler yorumlar için arkadaşlar benim zaten daha büyük yerim var çatısı üçgen çelik çatı doğrama tahta ve kiremit var dediğiniz gibi sac terleme yapıyor ve kışın soğuk yazın sıcak oluyor Ama kısa zamanda az parayla ek bölüm yapmam gerekiyordu diğer tarafta boğalar inekleri gördüğü için sıkıntılı oluyordu tarım işleri yoğunlaşmadan çıkarmam lazımdı o yüzden yaptım.Birde bence hangi iş olursa olsun insan bir işi severek vede ondan zevk alarak yaparsa güzel işler ortay çıkar.Benim biraz el işleriyle alakam var çocukluğumdan beri resim var yağlı boya tablo maket işi var kaynak işinde yeniyim daha ama zevkli bir uğraş.

paylaşım için teşekkürler. bu kadar maliyete gerçekten hesaplı olmuş. fakat yapım aşamasında bazı maliyetleri kısmak ileride başını ağırtacak sorunlar yaratabilir. kendi imkanlarımızla aynı senin gibi geçen yıl yaptığımız bölümde zaman geçtikçe danalar büyüdükçe keşke dediğimiz noktalar oldu. örneğin gördüğüm kadarıyla yemlik yolunda kullandığın borular 1,5 parmak gibi duruyor. batmanın üzerindeki, betona giren boruları, 2,5 parmak aradaki borularıda 2 parmak kullanmak (3 mm et kalınlığında) gerekiyor. hayvan büyüdükçe yem yerken yeme uzanabilmek için yemlik demirlerine yüklendikçe demirleri eğiyor.
ayrıca yerin boyutları 25*25 metre civarında gibi duruyor. buda yaklaşık 600 metrekare yer yapar. bu kadar bi alana 70-80 hayvan koyma şansın var. yem yolunu böyle yapmaktansa, alanı 2 ye bölüp ortaya diklemesine yem yolu verip, batmaları karşılıklı yapsaydın, 35-40 bi tarafa, 35-40 bi tarafa hayvan atabilir ve de büyük hayvanları bi tarafa, küçük hayvanları da bi tarafa koyabilirdin. böyleliklede kapıları şimdiki yem yolunun olduğu yere yapabilirdin, aynı şekilde suluklarıda. beside çok büyük önemi olan su her zaman gözünün önünde temiz olurdu.
yinede batma demirlerinin tasarımında farklı bi tarz yaratmışsın, güzel olmuş, bol kazançlar dilerim.

Teşekkürler salim agabey yazdıklarında doğrusun alan 25-20 işin açıkçası ben başka şeyler düşünüyorum ileride başka yere çıkıp modern bir işletme kurmak gibi bir düşüncem var yani 34 boğa olsa 200 milyara yakın para eder o zaman zaten düşünceler gerçekleşir.