MASSEY FERGUSON 266G 4WD 7Lİ DİP KAZAN ÇEKİYOR ver.2.0

Ynt: MASSEY FERGUSON 266G 4WD 7Lİ DİP KAZAN ÇEKİYOR ver.2.0

sürülmüş tarlaya çekiyorsun degilmi ? tekerlekler gömülüyor giderken.. zaten havalı bi toprak buaraya kazayagı gerekmez.. kazayagı daha cok havalandırır topragı derin sürümdede zorlar traktörü bayagı.. bide bu 266g ların ön tekerlekleri kaç cant ufak görünüyorlar.. ama topragına göre traktöre iyi mazeme seçmişssin tam hakkı bu toprakta.. biz kayagı kullanırız.. zaten dipkazan bizim burada hiç kullanılmıyor.. bu şekilde mesela 3lüyü zor ceker..

tarla sürülmemiş kabak yeriydi tarla yumuşak motora göre önlastigi var dipkazanla sürecem havalı mibzerle tekrar kabak ekilecek 9lu kaz ayagını bende 240 mf var ona takarız agac altı sürmeye veyahut anız dagıtmaya topraklarımızı 1sene hiç sürme genede serleşmez video yeni güncel tarih, bahar ayı oldugundan toprak kabarmış

ceksparow-1986 link=topic=31478.msg268826#msg268826 date=1271435228' Alıntı:
tarla sürülmemiş kabak yeriydi tarla yumuşak motora göre önlastigi var dipkazanla sürecem havalı mibzerle tekrar kabak ekilecek 9lu kaz ayagını bende 240 mf var ona takarız agac altı sürmeye veyahut anız dagıtmaya

topragınız cok yumusak demek ki bizim burda yuzeyi taş gibidir tarlanın tekerleklerin izi bile çamur degilse tarla dogru dürüst belli olmaz.. biz 11li kazayagı takıyoruz.. 9luyu 240 burda tam salarsa kımıldatamaz sanırım :) yakıttan baya kar ediyosunuzdur bu toprakta gold hiç bişey yakmaz bide 3silindirli nede olsa..

Bence o kadar da derin değil...

5 ' li 8 inç ile sürülen alan 5*2,54*8=101,6 cm

4 ' lü 10 inç ile sürülen alan 4*2,54*10=101,6 cm

yani aynı ve daha derin bi sürüm olurdu bence

pulluk hakkında fazla bilgim yok 5x2.54 demişsin bu 2.54 nedir 2.54 kanat aralarıysa nasıl aynı 101cm oluyor biri 4lü biri 5li
5*2,54*8=101,6 cm
4*2,54*10=101,6 cm benim duyumum kanat arası 28cm bir pulluk var birde 32cm 32cm ara olan pulluk bildigim kadarıyla arası çig kalıyor 4lü 28cm ara pulluk 112cm yer götürür 5li 28cm ara pulluk 140cm götürür
4lü 32cm ara pullukta 128cm götürür 4lü ile 5li pullugu kıyaslayamassın 5li 8inç ile 4lü 10inç aynıysa bende 4lü 16inç alırım 6lı ile aynı yer sürer
sürdügüm derinlik ölçülmüştür 45cm 10inç kaç cm sürer bilmiyorum yanlışım varsa düzelt teşekkür ederim

Aynen Yavuz kardeşimin dediği gibi...

4 ' lü * 2.54(1 inç =2.54 cm) * 10 inç = 101,6 cm yer sürer demektir. 8 inç ile 45 cm derinlik pulluğun bıçakları yere bakınca arkası kalkmış olur bıçakların önü batar arka kalkık gider. Kulaklara ek yapıp ta yükselti isen başka...

Ben de 3 ' lü 8 inç var mf135 ' e takıyoruz. Yani nasıl bi derinliği var az çok biliyorum. Max. 25-30 cm olur...

eline saglık güzel paylaşım yanlız dip kazana degil sadece topragı havalandırmak için ceklir patladan deriz veya patlatma 9 bacaklısı var bende dip kazanı 2 bacaklsını cekebilrisin ancak o farklı bişeydir 3 lüsüzü 120 hb lik traktöre cekiyoruz

http://www.trakkulup.net/index.php/topic,31302.msg267045.html#msg267045 dip kazan farklı bişeydir cok derinler iner

4lü 16inç i her traktör çekemez :)
16inç demek senin pullugun hem kanat yuzeyi iki katı hemde bıcakları standart olarak.. yani 16x2,54x4=162.5cm yer götürür.. traktörün sol tekerinin dısına kadar 140cm dir bu da demek oluyorki 22cm de sol tekerden aşacak izini hat.. derinlikte fazla olacagı için ve topragı tam alt üst edecegi için traktörü baya bi zorlar 4lü 16inç pulluk 90bg üzeri traktörler için uygun olur.. agırlıgıda yaklaşık olarak tipine göre 600kg ile 1ton arasında gelir.. 6li 12inç pulluktan daha fazla zorlar traktörü..

pullugun arkası neden kalkacak senin dedigin sert toprakta arakolunu toplarsın arkası kalkar ben aksine ara kolunu salıyorum pullugun pıcakları topraga düz olmassa motoru yorar ön pıcak nekadar batıyorsa arkadaki aynı seviye batmalı bunu sert toprakta yapamasın bir hayli topraga geçmez pullugun pıcakları yere dik bakarsa kazzıklamasına sürmüş ve motoru yormuş olursun pulluguna bakarsan arka kulakları gözüküyor toprak sert oldugu için fazla geçmiyor geçse bile motoru yorar pulluk kaç numara bilmiyorum sürdügüm derinlik aynı 3lü dipkazana gelirsek onu burda 135lige takıyorlar benim motor 7li dipkazanı o toprakta kıvışlatamaz bile pullukla sürdügün derinligi ölçtünmü

bizim dedigimiz şey pullugun arka bıcagını kaldırma yada daldırma degil.. bıcakları sağ kolu toplayarak topraga dik indirmek..öyle olunca kulakların ucu görünür yeterince batırmassan ve daha derin olur üzerinden atmaz.. mesela ben 14inç pullugu 40cm saldıgım da toprak üzerinden atar.. senin pulluklar biraz dik yani ondan bu pullukla bu kadar derin işlemiş olabilirsin.. normalde gövdesi yere paralel olmalı pullugun bu şekildede 8inç pullugun ideal sürüm derinligi 25cm civarıdır.. daha fazla batırınca kulakların üzerinden toprak atar pulluk hiç görünmez.. ben 14inç pullugun üzerinden toprak attırdıgımda sağ hidrolik kolu topraga deger..
yani yoksa bizde biliyoruz pulluk ayarını süphen olmasın arkadasım.. arkayı daldırdgını ortakolu actıgını söylemedik..

ceksparow-1986 link=topic=31478.msg269044#msg269044 date=1271480813' Alıntı:
pullugun arkası neden kalkacak senin dedigin sert toprakta arakolunu toplarsın arkası kalkar ben aksine ara kolunu salıyorum pullugun pıcakları topraga düz olmassa motoru yorar ön pıcak nekadar batıyorsa arkadaki aynı seviye batmalı bunu sert toprakta yapamasın bir hayli topraga geçmez pullugun pıcakları yere dik bakarsa kazzıklamasına sürmüş ve motoru yormuş olursun pulluguna bakarsan arka kulakları gözüküyor toprak sert oldugu için fazla geçmiyor geçse bile motoru yorar pulluk kaç numara bilmiyorum sürdügüm derinlik aynı 3lü dipkazana gelirsek onu burda 135lige takıyorlar benim motor 7li dipkazanı o toprakta kıvışlatamaz bile pullukla sürdügün derinligi ölçtünmü
yaw sen anlamıyorsun yada gercekten dip kazanın ne oldugu bilmiyorsun 135 yerinden bile kaldırmaz onu ayraca senin kullandıgın motordan ben 2 tane eskittim mf den dik kazanaı hic sevmez ayrıca 3 degişik marka traktörde kullanıyorum 7 li sadece pulluk seviyesinde topragı havalandırı benim dedigim daha farklı pulluk altı sert tabakayı kırmaka icin 40 ve 50 cm bahsediyorum

bunlar fransız tipi dip patlatma denir

DİP PATLATAN
Şekilli bacağı sayesinde bir gidişte hem pulluk hem dip patlatan işlevi yaparak işlediği toprağı komple bacak aralarında ham toprak bırakmadan kabartmaya yarayan makinedir.

Özellikleri :
Pulluk alt sert tabakasını kırar.

Toprak altında ki verimsiz toprağı üstte çıkartmaz.

Toprak altını komple patlatarak hava almasını ve bakterileşmesini sağlar.

Yağmur sularını düz tarla yüzeyinde toplanmasını engeller ve suyu tabana çeker.

Meyilli arazide yağmur sularının tarla üzerinde akıp geçmesini önler. Bu sayede erozyonla birlikte tohum zahiyatı oluşmaz.

Yağan yağmur ve kar suları toprak altına işleyerek topraktaki nemi korur.

Toprak yüzeyindeki nemin buharlaşıp kaybolmasını önler. Böylece en kurak aylarda dahi toprak altındaki nem oranı anını korur.

Sert tabakanın kırılması ile bitki köklerinin 20 ile 30 cm arasında kalmayıp, bitki köklerini 30 ile 40 cm veya daha altına inmesini sağlayarak bitki gelişimini büyük ölçüde artırır.

Toprağa giren uç demirleri en sert ve kurak aylarda mükemmel bir toprak işlemesi yapar.

Makine çalıştıkça uç demirleri kendi kendi biler.

Verimi %35 artırır...
ALINTIDIR NEDEMEK OLDUGUNU ANLARSIN UMARIM AYRICA ŞEKER PANCARI HAVUC VEYA KÖKLÜ BİTKİLERDE KULLANILIR KONYADA YAGINDIR SON ZAMANALARDA PATATES EKİMİ HIZLANDI COK VERİM ALINIYOR ŞİMDİ KONYA ÇUMRA DA HER YERE CEKİYORLAR