AY ÇİÇEĞİ VE GÜVERCİN SORUNU

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Slm arkadaşlar bizim bölgemizde güvercinlerle savaş halindeyiz biz erken ekmiştik ayçiçeğini şuan kafayı gösteriyor ama nöbetteyiz güneş varolduğu zamanda ayçiçeği yeni çıkarken eğer güvercin konarsa tarlaya (tabiki yüzlercesi konuyor) kazıyor ayçiçeğini gerçekten birgün gitmeseniz nöbete hiç birşey bulamassınız tarlada varmı arkadaşlar güvecinle mücadele yolları bilmediğimiz tabi köyde herkez 10-12 gün nöbet tutuyor tarlada birde çok sıkıcı bir iş zaman felan geçmiyor işe gücede gidemiyorsunuz.
Yardım lütfen...

Ynt: AY ÇİÇEĞİ VE GÜVERCİN SORUNU

[glow=red,2,300]zaman için al bir laptop kom*-*zaten bizim köy kaplosuz ağlar çok fazla 700 mt alıyor
ben tarlada laptop kullanmaya devam vakit için ıuy*u-* aly-*-s [/glow]

bant işi eskiden yapılıyordu arkadaşlar bu iş başka iş yani korkuluk olarak dursak bize bile konarlar silah sıkıyorlar üzerine vuruluyor bazıları biyerinden uçuyor tarlanın başka bir köşesine konuyor.İbrahim abi kablosuz işini halledeceğiz İNŞALLAH eşmekayada bekliyoruz şimdi köyü yeni ektim daha.

top kur mademki arkadaş :D nsl domuzlar için kuruyorsak,kuşlar içinde işe yarayabilir.

sen ekmişsinde bitmeye başlamış.ben bugün 10 dönüm zor ektim.gölet gibi tarlalar.makine kaybolluyor çamurda....

Top dediğin küçük tüple çalışan patlayan aletse oda çok denendi pek bir işe yaramıyor.Arazie öyle biz onu caminin kubbesindeki güvercinleri kaçırmakiçin denedik birde bitarfında patlıyor kubbenin güvercinler öbür tarfına geçiyor yani yöremizce tınnıyan yok pek.

hacimmet link=topic=31532.msg269530#msg269530 date=1271623802' Alıntı:
Top dediğin küçük tüple çalışan patlayan aletse oda çok denendi pek bir işe yaramıyor.Arazie öyle biz onu caminin kubbesindeki güvercinleri kaçırmakiçin denedik birde bitarfında patlıyor kubbenin güvercinler öbür tarfına geçiyor yani yöremizce tınnıyan yok pek.
tek bir caresi var uygalınıyor şimdi gercektende cokk etkli tarlalarda büyük fabrikalarda serce bile ucmuyor artık atmaca sesi veya yırtıcı kartal gibi ses sistemi kuruyorlar buralarda serceler bile ucmaz oldu artık 5 dk 10 arayla ayırlıyorsun atmaca sesini veriyor

hacimmet link=topic=31532.msg269535#msg269535 date=1271624676' Alıntı:
Nerden bulabiliriz acaba birde fiyatları hakkında bilgi varmı toprağım.
topram bir cd müzik marketten yardım alabilirsin işi anlıyanlar var elektorikten anlıyanlar aslında dogru ekipmanla sende kurabilirsin atmaca sesini netten alablirsin indirebilirsin aküyle calışanıda var veya anfili haporlori cok olan bir arabada deneyin sesi atmaca sesini cd indirin ama orjinal gibi ses cıkması icin bas tıs gibi ayar gerekir fiyatı hakkında bilgim yok googleye yazarsan atmaca sesi hazır ürünlerde var

Cd hiçbir işe yaramıyo onun için uğraştığına değmez abi,biz ağaçlar için duyup yapmıştık amahiçbir işe yaramıyo.kuş sorunu bizde de var çok zarar yapıyo...

arkadaşlar o sorun burdada vardı burdaki kargaydı hava işmadan nobete giderdik sizin kuşlar topraktan çıkar çıkmazmı yiyor bizim mısırları yerlerdi en sononda patates dikim makineleri ile ektik biraz derince mısır çıkana kadar bayağı bir kalınlaşıyordu şimdi daha öyle bir sorunumuz yok

topla tüfekle uğraşmayın.bizim burada da yerdi artık yemiyor.benim de var 50 dekar ayçiçeğim öyle nöbete falan gitmem.çünkü.ayçiçeği ilk çıktığında üzerinde kabuğu ile birlikte çıkar.kuş bunu çekirdek sanır.gagalar ve yeni çıkan ay çiçeğinin belini kırar öldürür.sonra gördük ki ay çiçeği biraz derine ekildi mi kabuk toprağın altında kalıyor.ve bitki kuşların ilgisini çekmiyor.bunu göz önüne alarak ayçiçeğini hep 7 cm e ektiririm.tabi biz çerezlik yetiştiriyoruz.

Slm arkadaşlar önceki ektiğimiz ay çiçeğini bozduk yeniden ektik sonraki ektiklerimde çıkıyor yarın tarlanın biri çıkar tam,sonra diğerini bekleyeceğiz ama kuşla ve gelengi (kır köpeği) le başım dertte yapacak birşey bulamadım avlıyorum çaresiz.
abcd0010s.jpg

abcd0011b.jpg

abcd0018a.jpg

abcd0020b.jpg

abcd0002kg.jpg

Bunlarda kuşun vurduğu filizler bekliyorum yoksa birşey brakmayacaklar.

abcd0009l.jpg

abcd0012c.jpg

abcd0013f.jpg

abcd0014b.jpg

abcd0017d.jpg

Buda istemeyerek vurulan güvercinden çıkan filizler.
abcd0001gm.jpg

abcd0002bh.jpg

daha 30-40 saniyede topladığı filizler