Büyükbaş Besi İçin Yardım Arkadaşlar.

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

Slm. arkadaşlar bizim buralarda serbest besicilik yapan pek yok ve millette salık besiciliğe karşı şöyle bir kanı var dillerinde 'Besi dedinmi bağlı olacak arkadaş salık mal çok gezer et çıkarmaz' ama ben bunun aksine salık (serbest) besicilik yapmaya çalışıyorum ama besi işinde deneyimsizim boğaları yeni bölmeye aldım ve artık besiye alacağım ortalama 16-19 aylık baoğalarım kendi kapımdan yetişme hepsi şuan besiye almadığım halde 320-350 kgr et verirler ben 7-8 aylık bir zaman besiye çekeceğim hayvanları ama nasıl bir yemleme programı izlemeliyim,günde kaç öğün bakmalıyım bu konuda bilgili ve denbeyimli arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum teşekkürler...

ELİMDE OLAN YEM TÜRLERİ KABA VE KONSANTRE YEMLER.

kaba yemler...
-Yonca balyesi : sınırsız arkadaşlar fazla fazla var.
-mısır salajı 1-1,5 aylık yetecek kadar kaldı (ineklere verdiğim için)
-hacbiyli saman balyesi(oda fazlaca var ama bu zamana kadar boğalara hiç vermedim)

konsantre yemler..
- Besa besi yemi ne kadar gerekiyorsa
-arpa sınrsız verebildiğim kadar (mevcutelimde)
-yulaf yeterince (besi için olurmu bilmiyorum)

Birde arkadaşlar vitamin tozlarından verebilirmiyim nasıl olur sizce artı önerdiğiniz kullanıp denediğiniz bir ilaç türü varmı etlenme sürecine katkısı olan (tabiki yasakalnmış hormon ilaçöları değil güvenli onaylanmış ilaçlar-mesela veteriner diyordu DEVAKORT diye bir ilaç boğanın erkeklik iç güdüsünü bastırıyormuş ve iştahını açıyormuş) öneri ve düşüncelerinizi bekliyorum arkadaşlar .

Ynt: Büyükbaş Besi İçin Yardım Arkadaşlar.

16, 19 aylık danaların 350 kilo civarında geliyorsa zaten iyi bir düzeyde acık besi yapacaksan önünden yem hiç eksik olmayacak hayvan canı istediği zaman istediği kadar yiyecek ilk zamanlar fazla gibi gelsede bir hafta sonra yem tüketimi normala düşer yoncan çokmuş yiyebildiği kadar ver şu anda yulafın bir faydası olmaz buzağı döneminde yarar vitamin takviyesi yararlı olur ama aşırıya kaçmadan .kolay gelsin bol kazançlar.

Sağ ol arkadaşım bu zamana kadar o şeki,lde baktım zaten burda besiciler besiye aldılarmı hayvanları 2 öğün bakıyorlar sadece balye vermiyorlar yonca samanı veriyorlar veya aksaman birde açık (salık) besiciliğe karşı herkez balyeyede karşılar ben birazda bu kalıpları kırmaya çalışıyorum kesim zamanı İNŞALLAH bakın nasılda olurmuş hem daha iyi olurmuş diyeceğim.

eger bogalar dedigin gibi 350-320kg gelirse boş yere masraf yapma... ama ben besiye alacam dersen ilk önce şuna dikkat et besiye aldıgın hayvan günlük kaç kg etkoyar ortalama. atıyorum 1.2kg bunu et fiyatıyla çarp mesela 1.2kgx17TL=20.4TL eder eger senin hayvanların yedigi yem girdisi bu fiyatlara yakınsa yemciye para kazandırmış olursun eger ciddi ciddi fiyat farkı varsa besle besideki artış degerlerinide kg hesaplamak için mezrolar var onlardan bitane alırsan yaklaşık agırlıklarını bulursun hayvanların bu arada açık beside hayvanlarda eklem sorunlarıyla karşılaşmazsın.. serbest yemleme yapcaksan alıştırma devresi uygula birden cuval cuval yemi dökersen önlerine güçlü olanlar güçsüzlere yedirmeyeceginden çok yiyenlerde ASİDOSİZ hastalıgına neden olur. para kazanıyım derken kardanda olma ve son olarak şunu belirtiyim hayvanlar 20dereceden sonra sıcaklık sıtresine girececeginden kg kaybına ugrarlar bundan sonra pek fazla calı agırlık artışı olmaz kışa göre

300kg et ağırlığı 550kg civarı canlı ağırlık yapar(randımana göre)bu kilodan sonra yapılacak besi 3
aykadar randımanlı olur ama 800 gramı (ortalamada)geçmez

Arkadaşım teşekkürler bilgilerin için ama ben bu yıl denemk istiyorum bakacağım nasıl olacak boğalar yaşlarına göre ayrı bölmedeler birde besilikler aşağı yukarı aynı düzeyde benim hayvanlarım holstayn ırkı kendi ineklerimden olma hayvanlar iri cüsseli duyduğum kadarıyla holstayn boğaları cins olursa iri-kemikli ve yaş olarakta olgunlaşırlarsa et verimleri oldukça yüksek oluyor bizim burada yakınlarda birisi 3 yaşında holstayn boğa kestirmiş 700 kg et vermiş hayvan benim hayvanlarımın sıkıntısı sürekli birbirlerine kalkıyorlar o işi halletmem lazım ilaçla felan.
Demek istediğim ben sürekli besicilik yapan birisi değilim yani kestirip daha fazlasını alıyım vs. düşünmüyorum normalde süt inekçiliği yapıyorum boğalara cepten parada harcamıyorum ineklerin yemiyle birlikte geliyor yemleri yoncam var slaj ekiyorum var vs. olurya belki İNŞALLAH 600-700 kgr gelir belki hayvanlar.

suyuna dıkkat et. . . arkadsın dedıĞi GİBİ YEMDEn zarara gelme. . balya vermeyede devam et bana ınan kı sımdı bıle o hayvanlar kuru balyayı yemsız bıle yerler örnek olarak dedım. . . ama hayvan hayvan olacaksa bı baharı görmesı gerek. . iri kemıklı ıse zaten doldurur etını;) bol kazançlar kardesım İğnesınIDE BAS ademIm vUR. . AYRICA VITAMINDE İHTAÇ AçICI. . TUZ TASInI EKSIK ETME. . . .

hayvanların 350 kg geliyosa hiç bekletme bıçağa götür. bu kilodan sonra hayvanların marjinal verimlilikleri düşer. artan ağırlık ile birlikte hayvan aldığı enerjinin çoğunu et üretiminden ziyade yaşam payına ayıracaktır. daha fazla yem tüketimi daha az et üretimi. bunları şimdi kestirir, bunların parası ile 2 tane 200 kg lık dana alırsan 7-8 ay sonra 2 tane 350 kg lık danaya sahip olursun, öteki türlü senin bu danları 7-8 ay sonra 500 kgı geçmez.
ayrıca en önemli hatırlatma sana, hayvanları ilk kez açık besiye saldığında yada hayvanların yanına yeni bir dana koyduğunda muhakkak en az 24 saat sıkı kontrol yap. hayvanlar yeni gelenleri ezmesin.
açık beside padok demiri yüksekliklerinin hayvanların üzerine atlayamayacağı seviyede olması gerekir, en az 1,5 metre. biz bu yüzden 1 yıl içerisinde 2 tane fire verdik.
sulukları muhakkak kontrol etmelisin, hayvan su içmezse yem yemez.
hayvanın günde yaklaşık canlı ağırlığının % 2,5 u kadar kuru maddeye ihtiyacı vardır. hayvanın ağırlığına göre kesif yem miktarını ayarlayıp, kalan kuru madde ihtiyacını kaba yemlerinden karşılamalısın.

bende geçen internette araştırdım Angus ırkı 13-14 aylıkken 600 kg üzerine hoşteyn ırkı ise düzenli bakıldığında 17-18 aylıkken 600 kg üzerine çıkıyormuş tabi bu bakıma görede değişir.

slm arkadasım bız baban dan oglu hesabı besıcılık yaparız aksaraylıyım bızde acık besi uygulaması yaparız yıllardır oncelıkle senın elındekı danalrın 320 350 (kg) cıvarı dedın ben aynı sekılde dana alırım ve baslan gıcda 6,5 bucuk kg ile yem vermeye baslarım ve verdım yemler ise arpa besi yemi pamuk kuspesi bana gore faslasına gerek yok yonca verdın zaman zaten besi yemıne gerek yok dıyecem burda sukı ya yonca ver yada besi yemi ben ıksını bı arad vermıyorum ve ilk basda yazdım gibi 6,5 buckla baslarız 6 ay gıbı bır zaman bakarız son 2 ay veya 3 ay kala o yemın kılosu 10 veya 11 kıloya ulasıyo bız genellıkle arpa cok veririz ama sunu unutma baglı olan yani zincirde olan hayvan bız bunu cok denedık egerkı zıncerde baglı olan hayvanın yerı güzel ise özelıkle icerının havası baskın deilse acık besi den daha vazla kg alıyo en az acık besideki hayvana 20 veya 40 kg arası vark atıyo zıncirde baglı olan hayvan neden daha vazla kılo alıyo dersen cunku acık besi devamlı gezdınden aldı kaloriyı devamlı tuketıyo ama zincirde olan hayvan tuketmıyo benım dıyeceklerım bukadar insallah bol kazanc saglarsın kardesım tskler..

Teşkkürler arkadaşlar teşekkürler (68cerran68) toprağım önerilerinizi uygulamaya çalışacağım hayvancılık sütçülük olsun besicilik olsun zor iş hele birde hastaladımı hayvanlar birde buzağılar hastaladımı işin hevesini kaçırıyor ama temiz düzenli ve sistemli olursa iş bir yerden sonra zevk almaya başlıyorsunuz vede bu işin bir parçası oluyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Aydın38

usta bizde yıllardır hayvancılık yaparız hiç açık besi yapmadık.. fakat acık beside hayvanların bir birine kalkması baya verimi düşürürü hayvanlar belli bi agırlıga gelmeyene kadarda cok hareketlidirler biraz agırlıkları arttıktan sonra artık baya skainleşirler.. ilaçla bunu halledenler var ama ben bilmiyorum kullanmadık hiç. acık besinin dezvanatajıyısa hangi hayvanın cok yedigini hangisinin az yedigini ölçemessin hasta olan olursa gec farkına varırısın v.s. bu yüzden özellikle arpa gibi çok yediginde hayvanı rahatsız edicek yemleri ilk aşamada verme.. ayrıca arpayı biz son 1-1,5 ay kala vermeye başlarız... daha öncesinde az miktarda yeme katıp veririz. arpaya erken başlarsan hayvanı çeker eti sıkılaştırı ve hayvanıda hareketlendirir buda yeterince verimli olmaz hayvanın iştahını ilk aşamada kapar.. onun için ilk aşamada hafif ve genişletici kan dolaşımını artırıcı yemlerle başlaman gerekir.. küspe -kepek- kuru ot gibi.. daha sonra yem i git gide kaliteli ve kalorilsini arttırıcak şekilde arpa v.s eklersen daha duzenli bi gelişim olur ve iştahıda kapanmaz.. açık beside olsa bence yemlikleri surekli dolu olmamalı hayvanların öle olunca iştahları düşüyor bıkma oluyor hayvanda hayvanın gözu heraman yemlikte olmalı yani yem zamanında kalkıp yemini yemeli sonrasında herzaman yemlik etrafında boş dolaşmamalı.. yerleride gayet serin olmalı egerki yıkayabilirsen hayvanları besi boyunca 1-2 defa yıkarsan güneş olmadıgı bizamanda yada gölgede.. derisi ciddi olarak iyi acılacaktır ve baya iştahları artıcaktır.. biz fig samanı ve tanesiyle beraber vermiştik bi sene acayip gelliştiriyor hayvanı.. ve her ögün farklı bi yem kombinesi verirsen daha çok yiyeceklerdir..besi boyunca tuz ve mineral taşları herzaman yemlikte olmalı.. yanlız senin ahırın üstü sac tı bu yazın aşırı sıcak yapıcaktır keske kremit catı yapsaydın kapı olan bölümü öglen saatlerinde güneşten korunmak ve rahat uyumaları için guzel olurdu.. yoksa besi yerin cok sıcak olacaktır sacın sıcagı dibine vurdugu için.. şimdiden açık ahırın etrafına kabak agacı gibi agaçlar ek bence :) ilerki senelerde gögelik yapabilecek ağaçlar.. çünkü sıcak ciddi manada beside verim kaybına neden olur.. bu acıdan yaz aylarında kapalı ve havadar bi ahırda yapılan besi de daha cok verim alına bilir çünkü serin olacaktır içerisi.. egerki sürekli esiyorsa sizin orası havada cok sıcak olmuyorsa gayet güzel olacagını düşünüyorum.. aslında ben de açık bi ahır yapmayı düşünüyorum ama benim sadece duvarları olmayan bi ahır yapayı düşünüyorum yaz ayları için havadar olsun diye.. içinde yine hayvanları baglamayı düşünüyorum.. ama yeterince hava alacagı için gelişimleride guzel olabilir.. sende duruma göre egerki verim alamssan yemliklerin üst bölümüne kremit catı yaparsın hayvanları baglarsın.. ama bence iyi verim alıcaksındır.. hayvanların cok hareketli degilse mesela bizdeki simentaller 15 aydan sorna agırlaşıyorlar artık inekleri bile çevirtemiyoruz cok sakinleşiyorlar.. simental ırkı için açık besi çok faydalı olurdu sanırım.. sanada tavsiyem ineklerini simentalle cinsi spermalarla döllet. yada saf ırk bi simental damızlık al bu sayede.. dogacak yavruları besi işinde çok iyi degerlendirebilirsin yada angus ırkı diye siyah bi ırk var onlarda cok et alıyormuş.. o cinside deneyebilirsin..