ceviz yetiştiriciliği

arkadaşlar ben 19 dönüm yere 185 adet ceviz fidanı ektim, bu ceviz yetiştiriciliği hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Ynt: ceviz yetiştiriciliği

hayırlı olsun arkadaşım cevizi fidan olarak dikmişsin cinsleri neler araştırma yaptınmı yoksa kafadan önüne gelen fidanımı diktin birde bana fidan sayısı fazla geldi yerin mutlaka suludur fidn araların 15x15 metre araile dikersen daha randımanlı olur dikim sırasını mutlaka kuzey güney yönünde olması uygun olur kafana takılan şeyler olursa yardımcı olurum.

ertuğrul link=topic=31597.msg284570#msg284570 date=1278836598' Alıntı:
hayırlı olsun arkadaşım cevizi fidan olarak dikmişsin cinsleri neler araştırma yaptınmı yoksa kafadan önüne gelen fidanımı diktin birde bana fidan sayısı fazla geldi yerin mutlaka suludur fidn araların 15x15 metre araile dikersen daha randımanlı olur dikim sırasını mutlaka kuzey güney yönünde olması uygun olur kafana takılan şeyler olursa yardımcı olurum.
sağol ertuğrul kardeş çeşitlerimiz bilecik ve şebin Yalova bitki kültür araştırmasında çalışan bir tanıdık vessilesinle aldık fidanlar 10x10 ektim sulam imkanım var geçen hafta damlama sistemi kurdum dikim yönüm kuzey bilgilerin için teşekkür ederim.

bartu kardeş ceviz dikim araların çok sık birde artık şebin ve bilecik cinsleri revaşta olan cinsler değil daha verimli ve tutulan cinsler vardı kaman 5 chender özellikle chender cinsi çok kaliteli ve çok verimli cevizide piyasada aranan bir tür şebin ve bilecik metveleri çok ufak kabukları çok ince iç kurdu ve güneş yanıklıgına dayanmayan ve kuş yemesine dayanmıyor kabuğu çok ince bence yol yakınken cinsleri degiştir 10 yıl sonra pişman olmaktansa şimdi önlem almanı tavsiye ederim,

ertuğrul link=topic=31597.msg284952#msg284952 date=1279045652' Alıntı:
bartu kardeş ceviz dikim araların çok sık birde artık şebin ve bilecik cinsleri revaşta olan cinsler değil daha verimli ve tutulan cinsler vardı kaman 5 chender özellikle chender cinsi çok kaliteli ve çok verimli cevizide piyasada aranan bir tür şebin ve bilecik metveleri çok ufak kabukları çok ince iç kurdu ve güneş yanıklıgına dayanmayan ve kuş yemesine dayanmıyor kabuğu çok ince bence yol yakınken cinsleri degiştir 10 yıl sonra pişman olmaktansa şimdi önlem almanı tavsiye ederim,
Ertuğrul kardeşim chender çeşidini duydum sanırım amerikan çeşidi birde amerikan pedro çeşidi var sanırım ama bizim trakya bölgesinde bu çeşitler denenmedi iklim şartları uymaz diye korktuğum için bilecik ve şebin ektim, dediğin çeşitleride araştırıyorum bir arkadaş 7 yaşındaki bilecik çeşidine chender aşılamış sonuç iyi olursa bende aşılama yöntemi ile değiştirebilirim, benim asıl sorunum fidanların tutması ilkbaşta kuruyan yok gibiydi ama şuanda 185 fidandan 13 tane gibi kuruma var ilk önce bu sorunu gidermem lazım. bilgilerine teşekkür ederim.

bartu mevsim itibariyle havalar çok sıcak fidanların suyunu eksik etme haftad bir mutlaka su ver birde fidanlara akşam güneşinin geldiği yöne gövde kısımlararını mukava kagıt ile fazla sıkmadan sar gövde yanmasını alır sen gözünle göremessin ama yanma içten olur birde bu yıl fidanlara kesinlikle gübre verme.