PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifini ziyaret eden Konuk, “Konya Şeker olarak özelleştirilmesi düşünülen bütün fabrikaların yükünü çekmeye hazırız” dedi.PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, 25 Nisan'da gerçekleştirilecek Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin Olağan Genel Kurulu öncesi Sezai Özbudak’a destek ziyaretinde bulundu. Burada habercilere açıklamalarda bulunan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, zirai faaliyetlerin sürdürülebilmesinde kooperatiflerin büyük önem taşıdığını belirtti. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde tarımın kooperatifleşmeyle kalkındığını vurgulayan Konuk 'Türkiye'de önümüzdeki günlerde de sıklıkla konuşacağımız, şeker sanayinin özelleştirilmesini Ereğli adına da önemsiyoruz. Geçmişte et ve balıkta, sütte, yem sanayinde ve orman işletmeciliğinde çok büyük kayıpları bu ülke yaşamıştır. Bunun sebebi işin aslına uygun özelleştirme yapılmamasıdır. Dolayısıyla orada yaşanan acı tecrübelerin özellikle şeker sanayininde de yaşanmaması adına mutlaka eşyanın tabiatına uygun olan uygulamaların yapılması lazım. Dünyanın en liberal ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri'nde bütün şeker fabrikaları pancar üreticisine aittir. Hatta özel sektör tarafından kurulan fabrikalarda işletilemeyerek daha sonra böyle bir model ortaya konulmuştur. En liberal ülkede bile böyle yapmıştır. Avrupa'da da durum farklı değildir. Yani kooperatifle ilgili çalışmalar artık tarımsal sanayiyi ayakta tutuyor ve işletiyor. Biz Türkiye'deki bütün özelleştirmelerin özellikle de tarımsal sanayi ile ilgili özelleştirmelerin bu şekliyle yapılmasını arzu ediyoruz. Doğru olan budur' dedi.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin önümüzdeki günlerde yeniden gündeme geleceğinin altını çizen Konuk, çarpıcı açıklamalar yaptı. Konya Şeker olarak özelleştirilecek fabrikalara talip olduklarını bir kez daha hatırlatan Konuk 'Konya Şeker'in yanıbaşında bulunan Ereğli, Ilgın ve Bor Şeker Fabrikalarının bir konsept olarak özelleştirilmesi gündeme geldi ve biz bu fabrikalara talip olduk. Konya Şeker olarak bu fabrikaların bütün finans yükünü hiçbir tereddüte mahal bırakmadan ödemeye hazırız. Bu fabrikaların eğer kooperatif kuruluşları olan Konya Şeker Sanayinin veya benzer kuruluşların olmaması durumunda sektörün hayatiyetini sürdüremeyeceğini biliyoruz. Elimizi, kolumuzu değil, gövdemizi bu işin altına koymaya hazırız. Buradan hükümete çağrım odur ki; et-balıkta yaşadığımız sıkıntıyı şekerde yaşamayalım. Stratejik bir ürün olan şekerin kaybolmaması, üretiminin sürdürülebililirliği ve sürekliliğinin sağlanması adına Ereğli kooperatifimizin çalışmasını desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Bu konuda çeşitli konsorsiyumlar oluşturarak bu kuruluşların üreticinin elinde kalmasını sağlayacak çalışmalar yaptığımızı da ifade ediyorum' dedi.

Kendisine verdiği destekten dolayı Konuk’a teşekkür eden Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Sezai Özbudak da “Özelleştirilmesi durumunda Ereğli Şeker Fabrikasını alacağız” dedi.